Ambessa ARAM Build
Αντικείμενα, ρούνοι και σειρά ικανοτήτων από αγώνες ARAM, Ενημέρωση 26.20. Ambessa ARAM build από πραγματικούς αγώνες στη Μαινόμενη Άβυσσο: τι χτίζουν οι παίκτες στο ARAM. Αντικείμενα, ρούνοι, ξόρκια, αρχικά αντικείμενα και σειρά ικανοτήτων, με τις αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Ambessa και τις διαφορές του build από το Φαράγγι των Επικαλεστών.
Τα εικονίδια του build χρειάζονται JavaScript· οι πίνακες στον οδηγό παρακάτω λειτουργούν και χωρίς αυτήν.
Τελευταία ενημέρωση: 14 Οκτωβρίου 2026 · Από Ομάδα LOLValue
Το καλύτερο Ambessa ARAM build στην Ενημέρωση 26.20
Το πιο συχνό Ambessa ARAM build στην Ενημέρωση 26.20 είναι Δόρυ του Σοτζίν, Χορός του Θανάτου και Έκλειψη, με Θεμελιώδη Ρούνο Κατακτητής και ξόρκια Φλας και Σημάδεμα: ποσοστό νικών 66,7% σε 3 αγώνες. Οι περισσότεροι παίκτες με Ambessa ξεκινούν με Μακρύ Σπαθί και Πολεμικό Σφυρί του Κόλφιλντ και μεγιστοποιούν τις ικανότητες με τη σειρά Q > E > W. Σε όλους τους 17 αγώνες ARAM που διαβάσαμε σε αυτή την Ενημέρωση, το ποσοστό νικών για Ambessa είναι 70,6%.
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Δόρυ του Σοτζίν + Χορός του Θανάτου + Έκλειψη | 17,6% | 66,7% | 3 |
| Ακόρεστη Πείνα + Έκλειψη + Ηλεκτρικό Στροφόσπαθο | 5,9% | 100,0% | 1 |
| Ακόρεστη Πείνα + Τα Χαιρετίσματα του Λόρδου Ντόμινικ + Χορός του Θανάτου | 5,9% | 100,0% | 1 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Χορός του Θανάτου | 76,5% | 76,9% | 13 |
| Έκλειψη | 58,8% | 50,0% | 10 |
| Ακόρεστη Πείνα | 35,3% | 83,3% | 6 |
| Μαύρος Θεριστής | 29,4% | 40,0% | 5 |
| Δόρυ του Σοτζίν | 23,5% | 75,0% | 4 |
| Ηλεκτρικό Στροφόσπαθο | 17,6% | 100,0% | 3 |
| Κατεστραμμένος Ουρανός | 17,6% | 100,0% | 3 |
| Πρόκληση του Στέρακ | 17,6% | 100,0% | 3 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Οι Μπότες του Ερμή | 58,8% | 90,0% | 10 |
| Αρματωμένα Καρφιά | 23,5% | 25,0% | 4 |
| Ιόνιες Μπότες της Διαύγειας | 5,9% | 0,0% | 1 |
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Μακρύ Σπαθί + Πολεμικό Σφυρί του Κόλφιλντ | 64,7% | 72,7% | 11 |
| Μπότες + Λεπίδα του Φύλακα | 11,8% | 50,0% | 2 |
| Το Όπλο της Κτηνωδίας | 5,9% | 100,0% | 1 |
| Σειρά μεγιστοποίησης | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Q > E > W | 94,1% | 68,8% | 16 |
| Q > W > E | 5,9% | 100,0% | 1 |
| Θεμελιώδης Ρούνος | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Κατακτητής | 94,1% | 68,8% | 16 |
| Φονικός Ρυθμός | 5,9% | 100,0% | 1 |
| Ρούνοι | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Κατακτητής · Θρίαμβος · Θρύλος: Επιτάχυνση · Ύστατη Προσπάθεια · Ξαφνικό Χτύπημα · Κυνηγός Θησαυρών | 47,1% | 87,5% | 8 |
| Ξόρκια επικαλεστή | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Φλας + Σημάδεμα | 94,1% | 75,0% | 16 |
| Φλας + Ανάφλεξη | 5,9% | 0,0% | 1 |
Περισσότερα για Ambessa: Ambessa build · Ambessa counters · Ambessa skins
Ambessa: αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM
Αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Ambessa: +5% στη ζημιά που δέχεται. Η Riot ρυθμίζει ορισμένους ήρωες μόνο για το ARAM, για να τους εξισορροπήσει στη μία λωρίδα της λειτουργίας· οι αλλαγές δεν ισχύουν στο Φαράγγι των Επικαλεστών.
| Αλλαγή | Τιμή |
|---|---|
| Ζημιά που δέχθηκε | +5% |
Ambessa στο ARAM: είναι καλή επιλογή;
Ambessa: βαθμίδα A στο ARAM στην Ενημέρωση 26.20, θέση 35 από τους 170 ήρωες με αρκετούς αγώνες ARAM για βαθμίδα. Η ARAM tier list κατατάσσει τους ήρωες με βάση το ποσοστό νικών, τραβηγμένο προς το 50% όταν έχουν λίγους αγώνες, και λίγο με βάση το πόσο συχνά επιλέγονται.
Ambessa ARAM build και Φαράγγι των Επικαλεστών
Τα αντικείμενα που χτίζουν οι παίκτες με Ambessa περισσότερο και λιγότερο στο ARAM απ' ό,τι σε Αγώνες Κατάταξης στο Φαράγγι των Επικαλεστών (Κυρίαρχος+), με βάση το ποσοστό των αγώνων στους οποίους ολοκληρώνεται κάθε αντικείμενο. Εμφανίζονται μόνο διαφορές 10 μονάδων και πάνω.
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Χορός του Θανάτου | 76% | 40% |
| Ακόρεστη Πείνα | 35% | 13% |
| Κατεστραμμένος Ουρανός | 18% | κάτω από 3% |
| Πρόκληση του Στέρακ | 18% | κάτω από 3% |
| Μαύρος Θεριστής | 29% | 18% |
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Έκλειψη | 59% | 81% |
Ambessa: από πού προέρχονται τα δεδομένα ARAM
Το build προέρχεται από πραγματικούς αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API. Για κάθε παίκτη με Ambessa κρατάμε τα τελικά αντικείμενα, τους ρούνους και τα ξόρκια επικαλεστή και, από το χρονολόγιο του αγώνα, τα αντικείμενα που αγοράστηκαν στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα και τη σειρά με την οποία ανέβηκαν οι ικανότητες· οι αγώνες κάτω από 5 λεπτά δεν μετράνε. Ένα build εμφανίζεται από 15 αγώνες. Η πλήρης μέθοδος βρίσκεται στη σελίδα LoL ARAM builds.
Συχνές ερωτήσεις
Ποιο είναι το καλύτερο Ambessa ARAM build;
Το build στην κορυφή αυτής της σελίδας: τα αντικείμενα, οι ρούνοι και τα ξόρκια επικαλεστή που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι παίκτες με Ambessa σε αγώνες ARAM της Ενημέρωσης 26.20, με το ποσοστό νικών και τους αγώνες κάθε επιλογής.
Έχει Ambessa αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM;
Στο ARAM, για Ambessa: +5% στη ζημιά που δέχεται. Οι αλλαγές ισχύουν μόνο στη Μαινόμενη Άβυσσο.
Είναι Ambessa καλή επιλογή στο ARAM;
Η ARAM tier list κατατάσσει Ambessa απέναντι σε κάθε ήρωα με αρκετούς αγώνες ARAM σε αυτή την Ενημέρωση, με βάση το ποσοστό νικών και το ποσοστό επιλογής. Η βαθμίδα και η θέση εμφανίζονται στην παραπάνω ενότητα μόλις υπάρξουν αρκετοί αγώνες με Ambessa.
Με τι ξεκινά Ambessa στο ARAM;
Ο πίνακας αρχικών αντικειμένων παραπάνω δείχνει τι αγοράζουν οι παίκτες με Ambessa στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα των αγώνων ARAM, χωρίς τα φίλτρα, και πόσο συχνά αγοράζεται κάθε αρχή.
LoL ARAM builds για κάθε ήρωα · LoL builds για κάθε ήρωα · LoL counters · Όλοι οι LoL champions
LOLValue isn't endorsed by Riot Games and doesn't reflect the views or opinions of Riot Games or anyone officially involved in producing or managing Riot Games properties. Riot Games and all associated properties are trademarks or registered trademarks of Riot Games, Inc. Τα build μετρώνται από αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API· οι αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM προέρχονται από το lolstaticdata, που βασίζεται στο League of Legends Wiki.