Amumu ARAM Build
Αντικείμενα, ρούνοι και σειρά ικανοτήτων από αγώνες ARAM, Ενημέρωση 26.20. Amumu ARAM build από πραγματικούς αγώνες στη Μαινόμενη Άβυσσο: τι χτίζουν οι παίκτες στο ARAM. Αντικείμενα, ρούνοι, ξόρκια, αρχικά αντικείμενα και σειρά ικανοτήτων, με τις αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Amumu και τις διαφορές του build από το Φαράγγι των Επικαλεστών.
Τα εικονίδια του build χρειάζονται JavaScript· οι πίνακες στον οδηγό παρακάτω λειτουργούν και χωρίς αυτήν.
Τελευταία ενημέρωση: 14 Οκτωβρίου 2026 · Από Ομάδα LOLValue
Το καλύτερο Amumu ARAM build στην Ενημέρωση 26.20
Το πιο συχνό Amumu ARAM build στην Ενημέρωση 26.20 είναι Αιγίδα του Ήλιου, Αγκαθωράκιση και Ατσαλόκαρδος, με Θεμελιώδη Ρούνο Απόηχος και ξόρκια Φλας και Σημάδεμα: ποσοστό νικών 33,3% σε 3 αγώνες. Οι περισσότεροι παίκτες με Amumu ξεκινούν με Δάκρυ της Θεάς και Στάχτη του Μπάμι και μεγιστοποιούν τις ικανότητες με τη σειρά Q > E > W. Σε όλους τους 32 αγώνες ARAM που διαβάσαμε σε αυτή την Ενημέρωση, το ποσοστό νικών για Amumu είναι 50,0%.
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Αιγίδα του Ήλιου + Αγκαθωράκιση + Ατσαλόκαρδος | 9,4% | 33,3% | 3 |
| Αιγίδα του Ήλιου + Αγκαθωράκιση + Μάσκα της Αβύσσου | 6,3% | 0,0% | 2 |
| Ραβδί Αρχάγγελου + Κακοήθεια + Μαγοτεχνική Ρουκετοζώνη | 3,1% | 100,0% | 1 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Αγκαθωράκιση | 43,8% | 57,1% | 14 |
| Αιγίδα του Ήλιου | 43,8% | 35,7% | 14 |
| Ατσαλόκαρδος | 25,0% | 50,0% | 8 |
| Μάσκα της Αβύσσου | 21,9% | 57,1% | 7 |
| Κακοήθεια | 21,9% | 28,6% | 7 |
| Κενή Λαμπρότητα | 18,8% | 50,0% | 6 |
| Κυνικός Ρυθμός | 15,6% | 80,0% | 5 |
| Το Μαρτύριο της Λιάντρι | 15,6% | 40,0% | 5 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Οι Μπότες του Ερμή | 71,9% | 43,5% | 23 |
| Αρματωμένα Καρφιά | 18,8% | 66,7% | 6 |
| Ιόνιες Μπότες της Διαύγειας | 3,1% | 100,0% | 1 |
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Δάκρυ της Θεάς + Στάχτη του Μπάμι | 37,5% | 41,7% | 12 |
| Κέρας του Φύλακα + Δάκρυ της Θεάς | 9,4% | 66,7% | 3 |
| Χαμένο Κεφάλαιο | 9,4% | 33,3% | 3 |
| Σειρά μεγιστοποίησης | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Q > E > W | 43,8% | 42,9% | 14 |
| E > W > Q | 15,6% | 60,0% | 5 |
| Θεμελιώδης Ρούνος | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Απόηχος | 78,1% | 44,0% | 25 |
| Σκοτεινή Σοδειά | 9,4% | 100,0% | 3 |
| Κατακτητής | 6,3% | 50,0% | 2 |
| Ρούνοι | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Απόηχος · Πηγή της Ζωής · Προετοιμασία · Πλούσια Βλάστηση · Ύπουλο Χτύπημα · Υπέρτατος Κυνηγός | 34,4% | 54,5% | 11 |
| Ξόρκια επικαλεστή | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Φλας + Σημάδεμα | 87,5% | 50,0% | 28 |
| Εξάντληση + Φλας | 6,3% | 100,0% | 2 |
Περισσότερα για Amumu: Amumu build · Amumu counters · Amumu skins
Amumu: αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM
Αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Amumu: καμία αλλαγή εξισορρόπησης. Η Riot ρυθμίζει ορισμένους ήρωες μόνο για το ARAM, για να τους εξισορροπήσει στη μία λωρίδα της λειτουργίας· οι αλλαγές δεν ισχύουν στο Φαράγγι των Επικαλεστών.
Amumu: καμία αλλαγή εξισορρόπησης στο ARAM· ο ήρωας παίζει στο ARAM ακριβώς όπως στο Φαράγγι των Επικαλεστών.
Amumu στο ARAM: είναι καλή επιλογή;
Amumu: βαθμίδα C στο ARAM στην Ενημέρωση 26.20, θέση 119 από τους 170 ήρωες με αρκετούς αγώνες ARAM για βαθμίδα. Η ARAM tier list κατατάσσει τους ήρωες με βάση το ποσοστό νικών, τραβηγμένο προς το 50% όταν έχουν λίγους αγώνες, και λίγο με βάση το πόσο συχνά επιλέγονται.
Amumu ARAM build και Φαράγγι των Επικαλεστών
Τα αντικείμενα που χτίζουν οι παίκτες με Amumu περισσότερο και λιγότερο στο ARAM απ' ό,τι σε Αγώνες Κατάταξης στο Φαράγγι των Επικαλεστών (Κυρίαρχος+), με βάση το ποσοστό των αγώνων στους οποίους ολοκληρώνεται κάθε αντικείμενο. Εμφανίζονται μόνο διαφορές 10 μονάδων και πάνω.
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Αγκαθωράκιση | 44% | 19% |
| Ατσαλόκαρδος | 25% | κάτω από 2% |
| Κακοήθεια | 22% | κάτω από 2% |
| Κενή Λαμπρότητα | 19% | 7% |
| Πανοπλία του Γόρμογκ | 13% | κάτω από 2% |
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Το Μαρτύριο της Λιάντρι | 16% | 72% |
| Αιγίδα του Ήλιου | 44% | 67% |
Amumu: από πού προέρχονται τα δεδομένα ARAM
Το build προέρχεται από πραγματικούς αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API. Για κάθε παίκτη με Amumu κρατάμε τα τελικά αντικείμενα, τους ρούνους και τα ξόρκια επικαλεστή και, από το χρονολόγιο του αγώνα, τα αντικείμενα που αγοράστηκαν στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα και τη σειρά με την οποία ανέβηκαν οι ικανότητες· οι αγώνες κάτω από 5 λεπτά δεν μετράνε. Ένα build εμφανίζεται από 15 αγώνες. Η πλήρης μέθοδος βρίσκεται στη σελίδα LoL ARAM builds.
Συχνές ερωτήσεις
Ποιο είναι το καλύτερο Amumu ARAM build;
Το build στην κορυφή αυτής της σελίδας: τα αντικείμενα, οι ρούνοι και τα ξόρκια επικαλεστή που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι παίκτες με Amumu σε αγώνες ARAM της Ενημέρωσης 26.20, με το ποσοστό νικών και τους αγώνες κάθε επιλογής.
Έχει Amumu αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM;
Στο ARAM, για Amumu: καμία αλλαγή εξισορρόπησης. Οι αλλαγές ισχύουν μόνο στη Μαινόμενη Άβυσσο.
Είναι Amumu καλή επιλογή στο ARAM;
Η ARAM tier list κατατάσσει Amumu απέναντι σε κάθε ήρωα με αρκετούς αγώνες ARAM σε αυτή την Ενημέρωση, με βάση το ποσοστό νικών και το ποσοστό επιλογής. Η βαθμίδα και η θέση εμφανίζονται στην παραπάνω ενότητα μόλις υπάρξουν αρκετοί αγώνες με Amumu.
Με τι ξεκινά Amumu στο ARAM;
Ο πίνακας αρχικών αντικειμένων παραπάνω δείχνει τι αγοράζουν οι παίκτες με Amumu στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα των αγώνων ARAM, χωρίς τα φίλτρα, και πόσο συχνά αγοράζεται κάθε αρχή.
LoL ARAM builds για κάθε ήρωα · LoL builds για κάθε ήρωα · LoL counters · Όλοι οι LoL champions
LOLValue isn't endorsed by Riot Games and doesn't reflect the views or opinions of Riot Games or anyone officially involved in producing or managing Riot Games properties. Riot Games and all associated properties are trademarks or registered trademarks of Riot Games, Inc. Τα build μετρώνται από αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API· οι αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM προέρχονται από το lolstaticdata, που βασίζεται στο League of Legends Wiki.