Anivia ARAM Build
Αντικείμενα, ρούνοι και σειρά ικανοτήτων από αγώνες ARAM, Ενημέρωση 26.20. Anivia ARAM build από πραγματικούς αγώνες στη Μαινόμενη Άβυσσο: τι χτίζουν οι παίκτες στο ARAM. Αντικείμενα, ρούνοι, ξόρκια, αρχικά αντικείμενα και σειρά ικανοτήτων, με τις αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Anivia και τις διαφορές του build από το Φαράγγι των Επικαλεστών.
Τα εικονίδια του build χρειάζονται JavaScript· οι πίνακες στον οδηγό παρακάτω λειτουργούν και χωρίς αυτήν.
Τελευταία ενημέρωση: 14 Οκτωβρίου 2026 · Από Ομάδα LOLValue
Το καλύτερο Anivia ARAM build στην Ενημέρωση 26.20
Το πιο συχνό Anivia ARAM build στην Ενημέρωση 26.20 είναι Κρυστάλλινο Σκήπτρο της Ριλάι, Κακοήθεια και Το Μαρτύριο της Λιάντρι, με Θεμελιώδη Ρούνο Σκοτεινή Σοδειά και ξόρκια Φλας και 13: ποσοστό νικών 66,7% σε 6 αγώνες. Οι περισσότεροι παίκτες με Anivia ξεκινούν με Εκρηκτικό Ραβδί και Δάκρυ της Θεάς και μεγιστοποιούν τις ικανότητες με τη σειρά E > Q > W. Σε όλους τους 47 αγώνες ARAM που διαβάσαμε σε αυτή την Ενημέρωση, το ποσοστό νικών για Anivia είναι 51,1%.
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Κρυστάλλινο Σκήπτρο της Ριλάι + Κακοήθεια + Το Μαρτύριο της Λιάντρι | 12,8% | 66,7% | 6 |
| Κρυστάλλινο Σκήπτρο της Ριλάι + Το Μαρτύριο της Λιάντρι + Ράβδος των Αιώνων | 8,5% | 50,0% | 4 |
| Κακοήθεια + Το Μαρτύριο της Λιάντρι + Ράβδος των Αιώνων | 8,5% | 25,0% | 4 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Το Μαρτύριο της Λιάντρι | 74,5% | 57,1% | 35 |
| Κακοήθεια | 46,8% | 50,0% | 22 |
| Ράβδος των Αιώνων | 46,8% | 40,9% | 22 |
| Κρυστάλλινο Σκήπτρο της Ριλάι | 25,5% | 66,7% | 12 |
| Καπέλο του Ράμπαντον | 21,3% | 70,0% | 10 |
| Ράβδος του Κενού | 14,9% | 57,1% | 7 |
| Κλεψύδρα της Ζόνια | 14,9% | 57,1% | 7 |
| Φλόγα της Σκιάς | 12,8% | 50,0% | 6 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Παπούτσια Μάγου | 76,6% | 55,6% | 36 |
| Αρματωμένα Καρφιά | 4,3% | 50,0% | 2 |
| Μπότες Γρηγοράδας | 2,1% | 100,0% | 1 |
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Εκρηκτικό Ραβδί + Δάκρυ της Θεάς | 59,6% | 53,6% | 28 |
| Χαμένο Κεφάλαιο | 17,0% | 50,0% | 8 |
| Καταλύτης των Αιώνων | 6,4% | 0,0% | 3 |
| Σειρά μεγιστοποίησης | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| E > Q > W | 66,0% | 48,4% | 31 |
| Q > E > W | 19,1% | 66,7% | 9 |
| Θεμελιώδης Ρούνος | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Σκοτεινή Σοδειά | 42,6% | 50,0% | 20 |
| Μαγικός Κομήτης | 27,7% | 53,8% | 13 |
| Ηλεκτροπληξία | 19,1% | 66,7% | 9 |
| Ρούνοι | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Μαγικός Κομήτης · Δαχτυλίδι Ροής Μάνα · Υπέρβαση · Φωτιά · Τελειωτικό Χτύπημα · Ευστροφία | 25,5% | 58,3% | 12 |
| Ξόρκια επικαλεστή | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Φλας + 13 | 42,6% | 55,0% | 20 |
| Φλας + Θεραπεία | 12,8% | 50,0% | 6 |
Περισσότερα για Anivia: Anivia build · Anivia counters · Anivia skins
Anivia: αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM
Αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Anivia: +5% στη ζημιά που προκαλεί. Η Riot ρυθμίζει ορισμένους ήρωες μόνο για το ARAM, για να τους εξισορροπήσει στη μία λωρίδα της λειτουργίας· οι αλλαγές δεν ισχύουν στο Φαράγγι των Επικαλεστών.
| Αλλαγή | Τιμή |
|---|---|
| Ζημιά που προκλήθηκε | +5% |
Anivia στο ARAM: είναι καλή επιλογή;
Anivia: βαθμίδα B στο ARAM στην Ενημέρωση 26.20, θέση 69 από τους 168 ήρωες με αρκετούς αγώνες ARAM για βαθμίδα. Η ARAM tier list κατατάσσει τους ήρωες με βάση το ποσοστό νικών, τραβηγμένο προς το 50% όταν έχουν λίγους αγώνες, και λίγο με βάση το πόσο συχνά επιλέγονται.
Anivia ARAM build και Φαράγγι των Επικαλεστών
Τα αντικείμενα που χτίζουν οι παίκτες με Anivia περισσότερο και λιγότερο στο ARAM απ' ό,τι σε Αγώνες Κατάταξης στο Φαράγγι των Επικαλεστών (Κυρίαρχος+), με βάση το ποσοστό των αγώνων στους οποίους ολοκληρώνεται κάθε αντικείμενο. Εμφανίζονται μόνο διαφορές 10 μονάδων και πάνω.
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Το Μαρτύριο της Λιάντρι | 74% | 34% |
| Κρυστάλλινο Σκήπτρο της Ριλάι | 26% | κάτω από 1% |
| Καπέλο του Ράμπαντον | 21% | 6% |
| Φλόγα της Σκιάς | 13% | κάτω από 1% |
| Ράβδος του Κενού | 15% | 5% |
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Ράβδος των Αιώνων | 47% | 93% |
| Κλεψύδρα της Ζόνια | 15% | 40% |
Anivia: από πού προέρχονται τα δεδομένα ARAM
Το build προέρχεται από πραγματικούς αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API. Για κάθε παίκτη με Anivia κρατάμε τα τελικά αντικείμενα, τους ρούνους και τα ξόρκια επικαλεστή και, από το χρονολόγιο του αγώνα, τα αντικείμενα που αγοράστηκαν στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα και τη σειρά με την οποία ανέβηκαν οι ικανότητες· οι αγώνες κάτω από 5 λεπτά δεν μετράνε. Ένα build εμφανίζεται από 15 αγώνες. Η πλήρης μέθοδος βρίσκεται στη σελίδα LoL ARAM builds.
Συχνές ερωτήσεις
Ποιο είναι το καλύτερο Anivia ARAM build;
Το build στην κορυφή αυτής της σελίδας: τα αντικείμενα, οι ρούνοι και τα ξόρκια επικαλεστή που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι παίκτες με Anivia σε αγώνες ARAM της Ενημέρωσης 26.20, με το ποσοστό νικών και τους αγώνες κάθε επιλογής.
Έχει Anivia αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM;
Στο ARAM, για Anivia: +5% στη ζημιά που προκαλεί. Οι αλλαγές ισχύουν μόνο στη Μαινόμενη Άβυσσο.
Είναι Anivia καλή επιλογή στο ARAM;
Η ARAM tier list κατατάσσει Anivia απέναντι σε κάθε ήρωα με αρκετούς αγώνες ARAM σε αυτή την Ενημέρωση, με βάση το ποσοστό νικών και το ποσοστό επιλογής. Η βαθμίδα και η θέση εμφανίζονται στην παραπάνω ενότητα μόλις υπάρξουν αρκετοί αγώνες με Anivia.
Με τι ξεκινά Anivia στο ARAM;
Ο πίνακας αρχικών αντικειμένων παραπάνω δείχνει τι αγοράζουν οι παίκτες με Anivia στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα των αγώνων ARAM, χωρίς τα φίλτρα, και πόσο συχνά αγοράζεται κάθε αρχή.
LoL ARAM builds για κάθε ήρωα · LoL builds για κάθε ήρωα · LoL counters · Όλοι οι LoL champions
LOLValue isn't endorsed by Riot Games and doesn't reflect the views or opinions of Riot Games or anyone officially involved in producing or managing Riot Games properties. Riot Games and all associated properties are trademarks or registered trademarks of Riot Games, Inc. Τα build μετρώνται από αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API· οι αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM προέρχονται από το lolstaticdata, που βασίζεται στο League of Legends Wiki.