Ashe ARAM Build
Αντικείμενα, ρούνοι και σειρά ικανοτήτων από αγώνες ARAM, Ενημέρωση 26.20. Ashe ARAM build από πραγματικούς αγώνες στη Μαινόμενη Άβυσσο: τι χτίζουν οι παίκτες στο ARAM. Αντικείμενα, ρούνοι, ξόρκια, αρχικά αντικείμενα και σειρά ικανοτήτων, με τις αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Ashe και τις διαφορές του build από το Φαράγγι των Επικαλεστών.
Τα εικονίδια του build χρειάζονται JavaScript· οι πίνακες στον οδηγό παρακάτω λειτουργούν και χωρίς αυτήν.
Τελευταία ενημέρωση: 14 Οκτωβρίου 2026 · Από Ομάδα LOLValue
Το καλύτερο Ashe ARAM build στην Ενημέρωση 26.20
Το πιο συχνό Ashe ARAM build στην Ενημέρωση 26.20 είναι Τα Άγρια Βέλη των Γιουν Ταλ, Τυφώνας του Ρουνάαν και Λεπίδα του Έκπτωτου Βασιλιά, με Θεμελιώδη Ρούνο Φονικός Ρυθμός και ξόρκια Φλας και Φάντασμα: ποσοστό νικών 66,7% σε 9 αγώνες. Οι περισσότεροι παίκτες με Ashe ξεκινούν με Γ.Μ.Τ. Σπαθί και μεγιστοποιούν τις ικανότητες με τη σειρά W > Q > E. Σε όλους τους 88 αγώνες ARAM που διαβάσαμε σε αυτή την Ενημέρωση, το ποσοστό νικών για Ashe είναι 48,9%.
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Τα Άγρια Βέλη των Γιουν Ταλ + Τυφώνας του Ρουνάαν + Λεπίδα του Έκπτωτου Βασιλιά | 10,2% | 66,7% | 9 |
| Αιχμή του Απείρου + Τα Άγρια Βέλη των Γιουν Ταλ + Τυφώνας του Ρουνάαν | 9,1% | 62,5% | 8 |
| Κακοήθεια + Αυτοκρατορική Διαταγή + Αξιωματική Καμπή | 5,7% | 60,0% | 5 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Τυφώνας του Ρουνάαν | 50,0% | 50,0% | 44 |
| Λεπίδα του Έκπτωτου Βασιλιά | 42,0% | 54,1% | 37 |
| Τα Άγρια Βέλη των Γιουν Ταλ | 38,6% | 52,9% | 34 |
| Αιχμή του Απείρου | 28,4% | 44,0% | 25 |
| Κακοήθεια | 25,0% | 54,5% | 22 |
| Αυτοκρατορική Διαταγή | 18,2% | 50,0% | 16 |
| Τα Χαιρετίσματα του Λόρδου Ντόμινικ | 17,0% | 53,3% | 15 |
| Σφαγέας Κράκεν | 17,0% | 46,7% | 15 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Περικνημίδες του Μπερζέρκερ | 60,2% | 47,2% | 53 |
| Ιόνιες Μπότες της Διαύγειας | 20,5% | 61,1% | 18 |
| Οι Μπότες του Ερμή | 4,5% | 25,0% | 4 |
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Γ.Μ.Τ. Σπαθί | 29,5% | 38,5% | 26 |
| Χαμένο Κεφάλαιο | 21,6% | 57,9% | 19 |
| Μαχαίρι + Περικνημίδες του Μπερζέρκερ | 12,5% | 63,6% | 11 |
| Σειρά μεγιστοποίησης | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| W > Q > E | 63,6% | 48,2% | 56 |
| Q > W > E | 33,0% | 51,7% | 29 |
| Θεμελιώδης Ρούνος | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Φονικός Ρυθμός | 67,0% | 52,5% | 59 |
| Μαγικός Κομήτης | 20,5% | 61,1% | 18 |
| Διαρκής Επίθεση | 10,2% | 11,1% | 9 |
| Ρούνοι | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Φονικός Ρυθμός · Ευστροφία · Θρύλος: Δεσμοί Αίματος · Τελειωτικό Χτύπημα · Ταχύτητα Προσέγγισης · Έφτασε το Μπισκοτάκι | 40,9% | 58,3% | 36 |
| Ξόρκια επικαλεστή | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Φλας + Φάντασμα | 64,8% | 50,9% | 57 |
| Φλας + Σημάδεμα | 9,1% | 37,5% | 8 |
Περισσότερα για Ashe: Ashe build · Ashe counters · Ashe skins
Ashe: αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM
Αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Ashe: +5% στη ζημιά που προκαλεί. Η Riot ρυθμίζει ορισμένους ήρωες μόνο για το ARAM, για να τους εξισορροπήσει στη μία λωρίδα της λειτουργίας· οι αλλαγές δεν ισχύουν στο Φαράγγι των Επικαλεστών.
| Αλλαγή | Τιμή |
|---|---|
| Ζημιά που προκλήθηκε | +5% |
Ashe στο ARAM: είναι καλή επιλογή;
Ashe: βαθμίδα B στο ARAM στην Ενημέρωση 26.20, θέση 101 από τους 168 ήρωες με αρκετούς αγώνες ARAM για βαθμίδα. Η ARAM tier list κατατάσσει τους ήρωες με βάση το ποσοστό νικών, τραβηγμένο προς το 50% όταν έχουν λίγους αγώνες, και λίγο με βάση το πόσο συχνά επιλέγονται.
Ashe ARAM build και Φαράγγι των Επικαλεστών
Τα αντικείμενα που χτίζουν οι παίκτες με Ashe περισσότερο και λιγότερο στο ARAM απ' ό,τι σε Αγώνες Κατάταξης στο Φαράγγι των Επικαλεστών (Κυρίαρχος+), με βάση το ποσοστό των αγώνων στους οποίους ολοκληρώνεται κάθε αντικείμενο. Εμφανίζονται μόνο διαφορές 10 μονάδων και πάνω.
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Λεπίδα του Έκπτωτου Βασιλιά | 42% | κάτω από 4% |
| Τυφώνας του Ρουνάαν | 50% | 21% |
| Τα Άγρια Βέλη των Γιουν Ταλ | 39% | 14% |
| Κακοήθεια | 25% | κάτω από 4% |
| Αυτοκρατορική Διαταγή | 18% | κάτω από 4% |
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Χορευτής Φαντασμάτων | κάτω από 10% | 66% |
| Μαγοτεχνικά Γυαλιά C44 | κάτω από 10% | 65% |
| Αιχμή του Απείρου | 28% | 40% |
| Αναπόφευκτος Θάνατος | κάτω από 10% | 21% |
Ashe: από πού προέρχονται τα δεδομένα ARAM
Το build προέρχεται από πραγματικούς αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API. Για κάθε παίκτη με Ashe κρατάμε τα τελικά αντικείμενα, τους ρούνους και τα ξόρκια επικαλεστή και, από το χρονολόγιο του αγώνα, τα αντικείμενα που αγοράστηκαν στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα και τη σειρά με την οποία ανέβηκαν οι ικανότητες· οι αγώνες κάτω από 5 λεπτά δεν μετράνε. Ένα build εμφανίζεται από 15 αγώνες. Η πλήρης μέθοδος βρίσκεται στη σελίδα LoL ARAM builds.
Συχνές ερωτήσεις
Ποιο είναι το καλύτερο Ashe ARAM build;
Το build στην κορυφή αυτής της σελίδας: τα αντικείμενα, οι ρούνοι και τα ξόρκια επικαλεστή που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι παίκτες με Ashe σε αγώνες ARAM της Ενημέρωσης 26.20, με το ποσοστό νικών και τους αγώνες κάθε επιλογής.
Έχει Ashe αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM;
Στο ARAM, για Ashe: +5% στη ζημιά που προκαλεί. Οι αλλαγές ισχύουν μόνο στη Μαινόμενη Άβυσσο.
Είναι Ashe καλή επιλογή στο ARAM;
Η ARAM tier list κατατάσσει Ashe απέναντι σε κάθε ήρωα με αρκετούς αγώνες ARAM σε αυτή την Ενημέρωση, με βάση το ποσοστό νικών και το ποσοστό επιλογής. Η βαθμίδα και η θέση εμφανίζονται στην παραπάνω ενότητα μόλις υπάρξουν αρκετοί αγώνες με Ashe.
Με τι ξεκινά Ashe στο ARAM;
Ο πίνακας αρχικών αντικειμένων παραπάνω δείχνει τι αγοράζουν οι παίκτες με Ashe στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα των αγώνων ARAM, χωρίς τα φίλτρα, και πόσο συχνά αγοράζεται κάθε αρχή.
LoL ARAM builds για κάθε ήρωα · LoL builds για κάθε ήρωα · LoL counters · Όλοι οι LoL champions
LOLValue isn't endorsed by Riot Games and doesn't reflect the views or opinions of Riot Games or anyone officially involved in producing or managing Riot Games properties. Riot Games and all associated properties are trademarks or registered trademarks of Riot Games, Inc. Τα build μετρώνται από αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API· οι αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM προέρχονται από το lolstaticdata, που βασίζεται στο League of Legends Wiki.