Bard ARAM Build
Αντικείμενα, ρούνοι και σειρά ικανοτήτων από αγώνες ARAM, Ενημέρωση 26.20. Bard ARAM build από πραγματικούς αγώνες στη Μαινόμενη Άβυσσο: τι χτίζουν οι παίκτες στο ARAM. Αντικείμενα, ρούνοι, ξόρκια, αρχικά αντικείμενα και σειρά ικανοτήτων, με τις αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Bard και τις διαφορές του build από το Φαράγγι των Επικαλεστών.
Τα εικονίδια του build χρειάζονται JavaScript· οι πίνακες στον οδηγό παρακάτω λειτουργούν και χωρίς αυτήν.
Τελευταία ενημέρωση: 14 Οκτωβρίου 2026 · Από Ομάδα LOLValue
Το καλύτερο Bard ARAM build στην Ενημέρωση 26.20
Το πιο συχνό Bard ARAM build στην Ενημέρωση 26.20 είναι Φλεγόμενο Ολμοβόλο, Όλεθρος των Απέθαντων και Απόηχος του Λούντεν, με Θεμελιώδη Ρούνο Ηλεκτροπληξία και ξόρκια Φλας και Σημάδεμα: ποσοστό νικών 50,0% σε 4 αγώνες. Οι περισσότεροι παίκτες με Bard ξεκινούν με Χαμένο Κεφάλαιο και μεγιστοποιούν τις ικανότητες με τη σειρά Q > W > E. Σε όλους τους 34 αγώνες ARAM που διαβάσαμε σε αυτή την Ενημέρωση, το ποσοστό νικών για Bard είναι 32,4%.
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Φλεγόμενο Ολμοβόλο + Όλεθρος των Απέθαντων + Απόηχος του Λούντεν | 11,8% | 50,0% | 4 |
| Καπέλο του Ράμπαντον + Όλεθρος των Απέθαντων + Απόηχος του Λούντεν | 5,9% | 50,0% | 2 |
| Στιλέτο Στατικού Ηλεκτρισμού + Φλεγόμενο Ολμοβόλο + Λεπίδα του Έκπτωτου Βασιλιά | 2,9% | 100,0% | 1 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Απόηχος του Λούντεν | 50,0% | 35,3% | 17 |
| Φλεγόμενο Ολμοβόλο | 41,2% | 35,7% | 14 |
| Στιλέτο Στατικού Ηλεκτρισμού | 38,2% | 23,1% | 13 |
| Όλεθρος των Απέθαντων | 35,3% | 41,7% | 12 |
| Δόντι του Νάσορ | 32,4% | 45,5% | 11 |
| Λεπίδα του Έκπτωτου Βασιλιά | 20,6% | 28,6% | 7 |
| Οργισμένο Σπαθί του Γκουίνσου | 20,6% | 28,6% | 7 |
| Σφαγέας Κράκεν | 17,6% | 0,0% | 6 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Παπούτσια Μάγου | 38,2% | 53,8% | 13 |
| Περικνημίδες του Μπερζέρκερ | 17,6% | 16,7% | 6 |
| Οι Μπότες του Ερμή | 14,7% | 40,0% | 5 |
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Χαμένο Κεφάλαιο | 47,1% | 37,5% | 16 |
| Μαχαίρι + Μαχαίρι + Αιθέρινη Σφαίρα | 8,8% | 33,3% | 3 |
| Ζώνη του Γίγαντα + Ρουμπινένιος Κρύσταλλος | 5,9% | 0,0% | 2 |
| Σειρά μεγιστοποίησης | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Q > W > E | 91,2% | 29,0% | 31 |
| W > Q > E | 5,9% | 100,0% | 2 |
| Θεμελιώδης Ρούνος | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Ηλεκτροπληξία | 44,1% | 26,7% | 15 |
| Σκοτεινή Σοδειά | 32,4% | 45,5% | 11 |
| Διαρκής Επίθεση | 11,8% | 25,0% | 4 |
| Ρούνοι | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Ηλεκτροπληξία · Γεύση Αίματος · Αποκρουστικά Αναμνηστικά · Κυνηγός Θησαυρών · Τελειωτικό Χτύπημα · Θρίαμβος | 32,4% | 18,2% | 11 |
| Ξόρκια επικαλεστή | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Φλας + Σημάδεμα | 29,4% | 40,0% | 10 |
| Φλας + Θεραπεία | 23,5% | 12,5% | 8 |
Περισσότερα για Bard: Bard build · Bard counters · Bard skins
Bard: αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM
Αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Bard: +15% στη ζημιά που προκαλεί, -15% στη ζημιά που δέχεται και +20% στη θεραπεία. Η Riot ρυθμίζει ορισμένους ήρωες μόνο για το ARAM, για να τους εξισορροπήσει στη μία λωρίδα της λειτουργίας· οι αλλαγές δεν ισχύουν στο Φαράγγι των Επικαλεστών.
| Αλλαγή | Τιμή |
|---|---|
| Ζημιά που προκλήθηκε | +15% |
| Ζημιά που δέχθηκε | -15% |
| Θεραπεία | +20% |
Bard στο ARAM: είναι καλή επιλογή;
Bard: βαθμίδα D στο ARAM στην Ενημέρωση 26.20, θέση 160 από τους 168 ήρωες με αρκετούς αγώνες ARAM για βαθμίδα. Η ARAM tier list κατατάσσει τους ήρωες με βάση το ποσοστό νικών, τραβηγμένο προς το 50% όταν έχουν λίγους αγώνες, και λίγο με βάση το πόσο συχνά επιλέγονται.
Bard ARAM build και Φαράγγι των Επικαλεστών
Τα αντικείμενα που χτίζουν οι παίκτες με Bard περισσότερο και λιγότερο στο ARAM απ' ό,τι σε Αγώνες Κατάταξης στο Φαράγγι των Επικαλεστών (Κυρίαρχος+), με βάση το ποσοστό των αγώνων στους οποίους ολοκληρώνεται κάθε αντικείμενο. Εμφανίζονται μόνο διαφορές 10 μονάδων και πάνω.
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Απόηχος του Λούντεν | 50% | κάτω από 2% |
| Φλεγόμενο Ολμοβόλο | 41% | κάτω από 2% |
| Στιλέτο Στατικού Ηλεκτρισμού | 38% | κάτω από 2% |
| Όλεθρος των Απέθαντων | 35% | κάτω από 2% |
| Δόντι του Νάσορ | 32% | κάτω από 2% |
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Έμβλημα των Σιδηρών Σολάρι | κάτω από 12% | 59% |
| Θώρακας του Νεκρού | κάτω από 12% | 58% |
| Σωλήνες του Μπαντλ | κάτω από 12% | 24% |
Bard: από πού προέρχονται τα δεδομένα ARAM
Το build προέρχεται από πραγματικούς αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API. Για κάθε παίκτη με Bard κρατάμε τα τελικά αντικείμενα, τους ρούνους και τα ξόρκια επικαλεστή και, από το χρονολόγιο του αγώνα, τα αντικείμενα που αγοράστηκαν στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα και τη σειρά με την οποία ανέβηκαν οι ικανότητες· οι αγώνες κάτω από 5 λεπτά δεν μετράνε. Ένα build εμφανίζεται από 15 αγώνες. Η πλήρης μέθοδος βρίσκεται στη σελίδα LoL ARAM builds.
Συχνές ερωτήσεις
Ποιο είναι το καλύτερο Bard ARAM build;
Το build στην κορυφή αυτής της σελίδας: τα αντικείμενα, οι ρούνοι και τα ξόρκια επικαλεστή που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι παίκτες με Bard σε αγώνες ARAM της Ενημέρωσης 26.20, με το ποσοστό νικών και τους αγώνες κάθε επιλογής.
Έχει Bard αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM;
Στο ARAM, για Bard: +15% στη ζημιά που προκαλεί, -15% στη ζημιά που δέχεται και +20% στη θεραπεία. Οι αλλαγές ισχύουν μόνο στη Μαινόμενη Άβυσσο.
Είναι Bard καλή επιλογή στο ARAM;
Η ARAM tier list κατατάσσει Bard απέναντι σε κάθε ήρωα με αρκετούς αγώνες ARAM σε αυτή την Ενημέρωση, με βάση το ποσοστό νικών και το ποσοστό επιλογής. Η βαθμίδα και η θέση εμφανίζονται στην παραπάνω ενότητα μόλις υπάρξουν αρκετοί αγώνες με Bard.
Με τι ξεκινά Bard στο ARAM;
Ο πίνακας αρχικών αντικειμένων παραπάνω δείχνει τι αγοράζουν οι παίκτες με Bard στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα των αγώνων ARAM, χωρίς τα φίλτρα, και πόσο συχνά αγοράζεται κάθε αρχή.
LoL ARAM builds για κάθε ήρωα · LoL builds για κάθε ήρωα · LoL counters · Όλοι οι LoL champions
LOLValue isn't endorsed by Riot Games and doesn't reflect the views or opinions of Riot Games or anyone officially involved in producing or managing Riot Games properties. Riot Games and all associated properties are trademarks or registered trademarks of Riot Games, Inc. Τα build μετρώνται από αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API· οι αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM προέρχονται από το lolstaticdata, που βασίζεται στο League of Legends Wiki.