Kalista ARAM Build
Αντικείμενα, ρούνοι και σειρά ικανοτήτων από αγώνες ARAM, Ενημέρωση 26.20. Kalista ARAM build από πραγματικούς αγώνες στη Μαινόμενη Άβυσσο: τι χτίζουν οι παίκτες στο ARAM. Αντικείμενα, ρούνοι, ξόρκια, αρχικά αντικείμενα και σειρά ικανοτήτων, με τις αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Kalista και τις διαφορές του build από το Φαράγγι των Επικαλεστών.
Τα εικονίδια του build χρειάζονται JavaScript· οι πίνακες στον οδηγό παρακάτω λειτουργούν και χωρίς αυτήν.
Τελευταία ενημέρωση: 14 Οκτωβρίου 2026 · Από Ομάδα LOLValue
Το καλύτερο Kalista ARAM build στην Ενημέρωση 26.20
Το πιο συχνό Kalista ARAM build στην Ενημέρωση 26.20 είναι Τυφώνας του Ρουνάαν, Οργισμένο Σπαθί του Γκουίνσου και Λεπίδα του Έκπτωτου Βασιλιά, με Θεμελιώδη Ρούνο Φονικός Ρυθμός και ξόρκια Εξαγνισμός και Φλας: ποσοστό νικών 50,0% σε 8 αγώνες. Οι περισσότεροι παίκτες με Kalista ξεκινούν με Αξίνα, Μαχαίρι και Μαχαίρι και μεγιστοποιούν τις ικανότητες με τη σειρά E > Q > W. Σε όλους τους 52 αγώνες ARAM που διαβάσαμε σε αυτή την Ενημέρωση, το ποσοστό νικών για Kalista είναι 73,1%.
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Τυφώνας του Ρουνάαν + Οργισμένο Σπαθί του Γκουίνσου + Λεπίδα του Έκπτωτου Βασιλιά | 15,4% | 50,0% | 8 |
| Τυφώνας του Ρουνάαν + Λεπίδα του Έκπτωτου Βασιλιά + Τέρμινους | 7,7% | 75,0% | 4 |
| Στιλέτο Στατικού Ηλεκτρισμού + Οργισμένο Σπαθί του Γκουίνσου + Τέρμινους | 7,7% | 50,0% | 4 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Λεπίδα του Έκπτωτου Βασιλιά | 80,8% | 69,0% | 42 |
| Τυφώνας του Ρουνάαν | 61,5% | 68,8% | 32 |
| Οργισμένο Σπαθί του Γκουίνσου | 50,0% | 73,1% | 26 |
| Τέρμινους | 40,4% | 61,9% | 21 |
| Στιλέτο Στατικού Ηλεκτρισμού | 32,7% | 88,2% | 17 |
| Παρανοϊκό Ξίφος | 30,8% | 75,0% | 16 |
| Τζακ'Σο, Ο Πολυμορφικός | 23,1% | 75,0% | 12 |
| Ο Συλλέκτης | 11,5% | 83,3% | 6 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Περικνημίδες του Μπερζέρκερ | 78,8% | 70,7% | 41 |
| Αδηφάγες Περικνημίδες | 7,7% | 100,0% | 4 |
| Οι Μπότες του Ερμή | 3,8% | 100,0% | 2 |
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Αξίνα + Μαχαίρι + Μαχαίρι | 23,1% | 75,0% | 12 |
| Μαχαίρι + Περικνημίδες του Μπερζέρκερ | 21,2% | 63,6% | 11 |
| Μπότες + Μακρύ Σπαθί + Κυρτό Τόξο | 9,6% | 20,0% | 5 |
| Σειρά μεγιστοποίησης | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| E > Q > W | 82,7% | 74,4% | 43 |
| Q > E > W | 15,4% | 75,0% | 8 |
| Θεμελιώδης Ρούνος | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Φονικός Ρυθμός | 75,0% | 74,4% | 39 |
| Χαλάζι από Λεπίδες | 13,5% | 71,4% | 7 |
| Διαρκής Επίθεση | 7,7% | 50,0% | 4 |
| Ρούνοι | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Φονικός Ρυθμός · Θρίαμβος · Θρύλος: Προθυμία · Τελειωτικό Χτύπημα · Γεύση Αίματος · Κυνηγός Θησαυρών | 42,3% | 90,9% | 22 |
| Ξόρκια επικαλεστή | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Εξαγνισμός + Φλας | 42,3% | 77,3% | 22 |
| Φλας + Φράγμα | 21,2% | 90,9% | 11 |
Περισσότερα για Kalista: Kalista build · Kalista counters · Kalista skins
Kalista: αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM
Αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Kalista: +10% στη ζημιά που προκαλεί και -10% στη ζημιά που δέχεται. Η Riot ρυθμίζει ορισμένους ήρωες μόνο για το ARAM, για να τους εξισορροπήσει στη μία λωρίδα της λειτουργίας· οι αλλαγές δεν ισχύουν στο Φαράγγι των Επικαλεστών.
| Αλλαγή | Τιμή |
|---|---|
| Ζημιά που προκλήθηκε | +10% |
| Ζημιά που δέχθηκε | -10% |
Kalista στο ARAM: είναι καλή επιλογή;
Kalista: βαθμίδα S+ στο ARAM στην Ενημέρωση 26.20, θέση 1 από τους 170 ήρωες με αρκετούς αγώνες ARAM για βαθμίδα. Η ARAM tier list κατατάσσει τους ήρωες με βάση το ποσοστό νικών, τραβηγμένο προς το 50% όταν έχουν λίγους αγώνες, και λίγο με βάση το πόσο συχνά επιλέγονται.
Kalista ARAM build και Φαράγγι των Επικαλεστών
Τα αντικείμενα που χτίζουν οι παίκτες με Kalista περισσότερο και λιγότερο στο ARAM απ' ό,τι σε Αγώνες Κατάταξης στο Φαράγγι των Επικαλεστών (Κυρίαρχος+), με βάση το ποσοστό των αγώνων στους οποίους ολοκληρώνεται κάθε αντικείμενο. Εμφανίζονται μόνο διαφορές 10 μονάδων και πάνω.
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Λεπίδα του Έκπτωτου Βασιλιά | 81% | 8% |
| Τυφώνας του Ρουνάαν | 62% | 3% |
| Παρανοϊκό Ξίφος | 31% | 11% |
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Στιλέτο Στατικού Ηλεκτρισμού | 33% | 93% |
| Οργισμένο Σπαθί του Γκουίνσου | 50% | 92% |
| Τέρμινους | 40% | 71% |
| Τζακ'Σο, Ο Πολυμορφικός | 23% | 35% |
Kalista: από πού προέρχονται τα δεδομένα ARAM
Το build προέρχεται από πραγματικούς αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API. Για κάθε παίκτη με Kalista κρατάμε τα τελικά αντικείμενα, τους ρούνους και τα ξόρκια επικαλεστή και, από το χρονολόγιο του αγώνα, τα αντικείμενα που αγοράστηκαν στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα και τη σειρά με την οποία ανέβηκαν οι ικανότητες· οι αγώνες κάτω από 5 λεπτά δεν μετράνε. Ένα build εμφανίζεται από 15 αγώνες. Η πλήρης μέθοδος βρίσκεται στη σελίδα LoL ARAM builds.
Συχνές ερωτήσεις
Ποιο είναι το καλύτερο Kalista ARAM build;
Το build στην κορυφή αυτής της σελίδας: τα αντικείμενα, οι ρούνοι και τα ξόρκια επικαλεστή που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι παίκτες με Kalista σε αγώνες ARAM της Ενημέρωσης 26.20, με το ποσοστό νικών και τους αγώνες κάθε επιλογής.
Έχει Kalista αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM;
Στο ARAM, για Kalista: +10% στη ζημιά που προκαλεί και -10% στη ζημιά που δέχεται. Οι αλλαγές ισχύουν μόνο στη Μαινόμενη Άβυσσο.
Είναι Kalista καλή επιλογή στο ARAM;
Η ARAM tier list κατατάσσει Kalista απέναντι σε κάθε ήρωα με αρκετούς αγώνες ARAM σε αυτή την Ενημέρωση, με βάση το ποσοστό νικών και το ποσοστό επιλογής. Η βαθμίδα και η θέση εμφανίζονται στην παραπάνω ενότητα μόλις υπάρξουν αρκετοί αγώνες με Kalista.
Με τι ξεκινά Kalista στο ARAM;
Ο πίνακας αρχικών αντικειμένων παραπάνω δείχνει τι αγοράζουν οι παίκτες με Kalista στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα των αγώνων ARAM, χωρίς τα φίλτρα, και πόσο συχνά αγοράζεται κάθε αρχή.
LoL ARAM builds για κάθε ήρωα · LoL builds για κάθε ήρωα · LoL counters · Όλοι οι LoL champions
LOLValue isn't endorsed by Riot Games and doesn't reflect the views or opinions of Riot Games or anyone officially involved in producing or managing Riot Games properties. Riot Games and all associated properties are trademarks or registered trademarks of Riot Games, Inc. Τα build μετρώνται από αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API· οι αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM προέρχονται από το lolstaticdata, που βασίζεται στο League of Legends Wiki.