Karthus ARAM Build
Αντικείμενα, ρούνοι και σειρά ικανοτήτων από αγώνες ARAM, Ενημέρωση 26.20. Karthus ARAM build από πραγματικούς αγώνες στη Μαινόμενη Άβυσσο: τι χτίζουν οι παίκτες στο ARAM. Αντικείμενα, ρούνοι, ξόρκια, αρχικά αντικείμενα και σειρά ικανοτήτων, με τις αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Karthus και τις διαφορές του build από το Φαράγγι των Επικαλεστών.
Τα εικονίδια του build χρειάζονται JavaScript· οι πίνακες στον οδηγό παρακάτω λειτουργούν και χωρίς αυτήν.
Τελευταία ενημέρωση: 14 Οκτωβρίου 2026 · Από Ομάδα LOLValue
Το καλύτερο Karthus ARAM build στην Ενημέρωση 26.20
Το πιο συχνό Karthus ARAM build στην Ενημέρωση 26.20 είναι Κακοήθεια, Φλόγα της Σκιάς και Το Μαρτύριο της Λιάντρι, με Θεμελιώδη Ρούνο Σκοτεινή Σοδειά και ξόρκια Φλας και Σημάδεμα: ποσοστό νικών 25,0% σε 8 αγώνες. Οι περισσότεροι παίκτες με Karthus ξεκινούν με Χαμένο Κεφάλαιο και μεγιστοποιούν τις ικανότητες με τη σειρά Q > E > W. Σε όλους τους 36 αγώνες ARAM που διαβάσαμε σε αυτή την Ενημέρωση, το ποσοστό νικών για Karthus είναι 47,2%.
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Κακοήθεια + Φλόγα της Σκιάς + Το Μαρτύριο της Λιάντρι | 22,2% | 25,0% | 8 |
| Πυρσός Μαύρου Πυρός + Κακοήθεια + Φλόγα της Σκιάς | 5,6% | 100,0% | 2 |
| Πυρσός Μαύρου Πυρός + Κακοήθεια + Το Μαρτύριο της Λιάντρι | 5,6% | 50,0% | 2 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Φλόγα της Σκιάς | 80,6% | 37,9% | 29 |
| Κακοήθεια | 72,2% | 50,0% | 26 |
| Το Μαρτύριο της Λιάντρι | 66,7% | 45,8% | 24 |
| Καπέλο του Ράμπαντον | 41,7% | 33,3% | 15 |
| Πυρσός Μαύρου Πυρός | 38,9% | 42,9% | 14 |
| Ράβδος του Κενού | 30,6% | 45,5% | 11 |
| Ξέσπασμα Καταιγίδας | 11,1% | 50,0% | 4 |
| Κλεψύδρα της Ζόνια | 8,3% | 66,7% | 3 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Παπούτσια Μάγου | 69,4% | 36,0% | 25 |
| Ιόνιες Μπότες της Διαύγειας | 2,8% | 100,0% | 1 |
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Χαμένο Κεφάλαιο | 63,9% | 43,5% | 23 |
| Στοιχειωμένη Μάσκα | 5,6% | 100,0% | 2 |
| Μπότες + Χαμένο Κεφάλαιο | 2,8% | 100,0% | 1 |
| Σειρά μεγιστοποίησης | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Q > E > W | 75,0% | 44,4% | 27 |
| E > Q > W | 11,1% | 100,0% | 4 |
| Θεμελιώδης Ρούνος | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Σκοτεινή Σοδειά | 83,3% | 46,7% | 30 |
| Πρώτο Χτύπημα | 8,3% | 33,3% | 3 |
| Άγγιγμα Θανάτου | 5,6% | 50,0% | 2 |
| Ρούνοι | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Σκοτεινή Σοδειά · Ύπουλο Χτύπημα · Αποκρουστικά Αναμνηστικά · Υπέρτατος Κυνηγός · Τελειωτικό Χτύπημα · Ευστροφία | 30,6% | 63,6% | 11 |
| Ξόρκια επικαλεστή | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Φλας + Σημάδεμα | 72,2% | 46,2% | 26 |
| Εξάντληση + Φλας | 8,3% | 100,0% | 3 |
Περισσότερα για Karthus: Karthus build · Karthus counters · Karthus skins
Karthus: αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM
Αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Karthus: -7% στη ζημιά που προκαλεί και +5% στη ζημιά που δέχεται. Η Riot ρυθμίζει ορισμένους ήρωες μόνο για το ARAM, για να τους εξισορροπήσει στη μία λωρίδα της λειτουργίας· οι αλλαγές δεν ισχύουν στο Φαράγγι των Επικαλεστών.
| Αλλαγή | Τιμή |
|---|---|
| Ζημιά που προκλήθηκε | -7% |
| Ζημιά που δέχθηκε | +5% |
Karthus στο ARAM: είναι καλή επιλογή;
Karthus: βαθμίδα C στο ARAM στην Ενημέρωση 26.20, θέση 133 από τους 170 ήρωες με αρκετούς αγώνες ARAM για βαθμίδα. Η ARAM tier list κατατάσσει τους ήρωες με βάση το ποσοστό νικών, τραβηγμένο προς το 50% όταν έχουν λίγους αγώνες, και λίγο με βάση το πόσο συχνά επιλέγονται.
Karthus ARAM build και Φαράγγι των Επικαλεστών
Τα αντικείμενα που χτίζουν οι παίκτες με Karthus περισσότερο και λιγότερο στο ARAM απ' ό,τι σε Αγώνες Κατάταξης στο Φαράγγι των Επικαλεστών (Κυρίαρχος+), με βάση το ποσοστό των αγώνων στους οποίους ολοκληρώνεται κάθε αντικείμενο. Εμφανίζονται μόνο διαφορές 10 μονάδων και πάνω.
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Κακοήθεια | 72% | 12% |
| Το Μαρτύριο της Λιάντρι | 67% | 38% |
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Πυρσός Μαύρου Πυρός | 39% | 90% |
| Κλεψύδρα της Ζόνια | 8% | 38% |
Karthus: από πού προέρχονται τα δεδομένα ARAM
Το build προέρχεται από πραγματικούς αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API. Για κάθε παίκτη με Karthus κρατάμε τα τελικά αντικείμενα, τους ρούνους και τα ξόρκια επικαλεστή και, από το χρονολόγιο του αγώνα, τα αντικείμενα που αγοράστηκαν στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα και τη σειρά με την οποία ανέβηκαν οι ικανότητες· οι αγώνες κάτω από 5 λεπτά δεν μετράνε. Ένα build εμφανίζεται από 15 αγώνες. Η πλήρης μέθοδος βρίσκεται στη σελίδα LoL ARAM builds.
Συχνές ερωτήσεις
Ποιο είναι το καλύτερο Karthus ARAM build;
Το build στην κορυφή αυτής της σελίδας: τα αντικείμενα, οι ρούνοι και τα ξόρκια επικαλεστή που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι παίκτες με Karthus σε αγώνες ARAM της Ενημέρωσης 26.20, με το ποσοστό νικών και τους αγώνες κάθε επιλογής.
Έχει Karthus αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM;
Στο ARAM, για Karthus: -7% στη ζημιά που προκαλεί και +5% στη ζημιά που δέχεται. Οι αλλαγές ισχύουν μόνο στη Μαινόμενη Άβυσσο.
Είναι Karthus καλή επιλογή στο ARAM;
Η ARAM tier list κατατάσσει Karthus απέναντι σε κάθε ήρωα με αρκετούς αγώνες ARAM σε αυτή την Ενημέρωση, με βάση το ποσοστό νικών και το ποσοστό επιλογής. Η βαθμίδα και η θέση εμφανίζονται στην παραπάνω ενότητα μόλις υπάρξουν αρκετοί αγώνες με Karthus.
Με τι ξεκινά Karthus στο ARAM;
Ο πίνακας αρχικών αντικειμένων παραπάνω δείχνει τι αγοράζουν οι παίκτες με Karthus στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα των αγώνων ARAM, χωρίς τα φίλτρα, και πόσο συχνά αγοράζεται κάθε αρχή.
LoL ARAM builds για κάθε ήρωα · LoL builds για κάθε ήρωα · LoL counters · Όλοι οι LoL champions
LOLValue isn't endorsed by Riot Games and doesn't reflect the views or opinions of Riot Games or anyone officially involved in producing or managing Riot Games properties. Riot Games and all associated properties are trademarks or registered trademarks of Riot Games, Inc. Τα build μετρώνται από αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API· οι αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM προέρχονται από το lolstaticdata, που βασίζεται στο League of Legends Wiki.