Malphite ARAM Build
Αντικείμενα, ρούνοι και σειρά ικανοτήτων από αγώνες ARAM, Ενημέρωση 26.20. Malphite ARAM build από πραγματικούς αγώνες στη Μαινόμενη Άβυσσο: τι χτίζουν οι παίκτες στο ARAM. Αντικείμενα, ρούνοι, ξόρκια, αρχικά αντικείμενα και σειρά ικανοτήτων, με τις αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Malphite και τις διαφορές του build από το Φαράγγι των Επικαλεστών.
Τα εικονίδια του build χρειάζονται JavaScript· οι πίνακες στον οδηγό παρακάτω λειτουργούν και χωρίς αυτήν.
Τελευταία ενημέρωση: 14 Οκτωβρίου 2026 · Από Ομάδα LOLValue
Το καλύτερο Malphite ARAM build στην Ενημέρωση 26.20
Το πιο συχνό Malphite ARAM build στην Ενημέρωση 26.20 είναι Κακοήθεια, Φλόγα της Σκιάς και Ξέσπασμα Καταιγίδας, με Θεμελιώδη Ρούνο Σκοτεινή Σοδειά και ξόρκια Φλας και Σημάδεμα: ποσοστό νικών 42,9% σε 7 αγώνες. Οι περισσότεροι παίκτες με Malphite ξεκινούν με Χαμένο Κεφάλαιο και μεγιστοποιούν τις ικανότητες με τη σειρά Q > E > W. Σε όλους τους 64 αγώνες ARAM που διαβάσαμε σε αυτή την Ενημέρωση, το ποσοστό νικών για Malphite είναι 48,4%.
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Κακοήθεια + Φλόγα της Σκιάς + Ξέσπασμα Καταιγίδας | 10,9% | 42,9% | 7 |
| Φλόγα της Σκιάς + Ξέσπασμα Καταιγίδας + Απόηχος του Λούντεν | 6,3% | 50,0% | 4 |
| Κυνικός Ρυθμός + Αγκαθωράκιση + Ατσαλόκαρδος | 6,3% | 50,0% | 4 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Κακοήθεια | 48,4% | 41,9% | 31 |
| Φλόγα της Σκιάς | 43,8% | 39,3% | 28 |
| Ξέσπασμα Καταιγίδας | 39,1% | 48,0% | 25 |
| Απόηχος του Λούντεν | 35,9% | 47,8% | 23 |
| Ατσαλόκαρδος | 31,3% | 65,0% | 20 |
| Κυνικός Ρυθμός | 18,8% | 50,0% | 12 |
| Αγκαθωράκιση | 12,5% | 62,5% | 8 |
| Πανοπλία του Γόρμογκ | 10,9% | 42,9% | 7 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Παπούτσια Μάγου | 40,6% | 42,3% | 26 |
| Οι Μπότες του Ερμή | 21,9% | 57,1% | 14 |
| Αρματωμένα Καρφιά | 14,1% | 77,8% | 9 |
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Χαμένο Κεφάλαιο | 46,9% | 43,3% | 30 |
| Ζώνη του Γίγαντα + Ρουμπινένιος Κρύσταλλος | 23,4% | 60,0% | 15 |
| Ρουμπινένιος Κρύσταλλος + Κρυστάλλινος Δακτύλιος | 4,7% | 100,0% | 3 |
| Σειρά μεγιστοποίησης | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Q > E > W | 50,0% | 59,4% | 32 |
| Q > W > E | 23,4% | 33,3% | 15 |
| Θεμελιώδης Ρούνος | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Σκοτεινή Σοδειά | 54,7% | 37,1% | 35 |
| Αρπαγή του Απέθαντου | 31,3% | 65,0% | 20 |
| Μαγικός Κομήτης | 6,3% | 50,0% | 4 |
| Ρούνοι | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Αρπαγή του Απέθαντου · Πηγή της Ζωής · Προετοιμασία · Πλούσια Βλάστηση · Θρύλος: Επιτάχυνση · Θρίαμβος | 23,4% | 60,0% | 15 |
| Ξόρκια επικαλεστή | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Φλας + Σημάδεμα | 75,0% | 52,1% | 48 |
| Φλας + Ανάφλεξη | 12,5% | 25,0% | 8 |
Περισσότερα για Malphite: Malphite build · Malphite counters · Malphite skins
Malphite: αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM
Αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Malphite: καμία αλλαγή εξισορρόπησης. Η Riot ρυθμίζει ορισμένους ήρωες μόνο για το ARAM, για να τους εξισορροπήσει στη μία λωρίδα της λειτουργίας· οι αλλαγές δεν ισχύουν στο Φαράγγι των Επικαλεστών.
Malphite: καμία αλλαγή εξισορρόπησης στο ARAM· ο ήρωας παίζει στο ARAM ακριβώς όπως στο Φαράγγι των Επικαλεστών.
Malphite στο ARAM: είναι καλή επιλογή;
Malphite: βαθμίδα C στο ARAM στην Ενημέρωση 26.20, θέση 116 από τους 168 ήρωες με αρκετούς αγώνες ARAM για βαθμίδα. Η ARAM tier list κατατάσσει τους ήρωες με βάση το ποσοστό νικών, τραβηγμένο προς το 50% όταν έχουν λίγους αγώνες, και λίγο με βάση το πόσο συχνά επιλέγονται.
Malphite ARAM build και Φαράγγι των Επικαλεστών
Τα αντικείμενα που χτίζουν οι παίκτες με Malphite περισσότερο και λιγότερο στο ARAM απ' ό,τι σε Αγώνες Κατάταξης στο Φαράγγι των Επικαλεστών (Κυρίαρχος+), με βάση το ποσοστό των αγώνων στους οποίους ολοκληρώνεται κάθε αντικείμενο. Εμφανίζονται μόνο διαφορές 10 μονάδων και πάνω.
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Φλόγα της Σκιάς | 44% | 6% |
| Ξέσπασμα Καταιγίδας | 39% | κάτω από 6% |
| Απόηχος του Λούντεν | 36% | κάτω από 6% |
| Ατσαλόκαρδος | 31% | κάτω από 6% |
| Κακοήθεια | 48% | 29% |
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Αιγίδα του Ήλιου | κάτω από 9% | 42% |
| Παγωμένη Καρδιά | 9% | 39% |
| Αγκαθωράκιση | 13% | 35% |
Malphite: από πού προέρχονται τα δεδομένα ARAM
Το build προέρχεται από πραγματικούς αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API. Για κάθε παίκτη με Malphite κρατάμε τα τελικά αντικείμενα, τους ρούνους και τα ξόρκια επικαλεστή και, από το χρονολόγιο του αγώνα, τα αντικείμενα που αγοράστηκαν στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα και τη σειρά με την οποία ανέβηκαν οι ικανότητες· οι αγώνες κάτω από 5 λεπτά δεν μετράνε. Ένα build εμφανίζεται από 15 αγώνες. Η πλήρης μέθοδος βρίσκεται στη σελίδα LoL ARAM builds.
Συχνές ερωτήσεις
Ποιο είναι το καλύτερο Malphite ARAM build;
Το build στην κορυφή αυτής της σελίδας: τα αντικείμενα, οι ρούνοι και τα ξόρκια επικαλεστή που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι παίκτες με Malphite σε αγώνες ARAM της Ενημέρωσης 26.20, με το ποσοστό νικών και τους αγώνες κάθε επιλογής.
Έχει Malphite αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM;
Στο ARAM, για Malphite: καμία αλλαγή εξισορρόπησης. Οι αλλαγές ισχύουν μόνο στη Μαινόμενη Άβυσσο.
Είναι Malphite καλή επιλογή στο ARAM;
Η ARAM tier list κατατάσσει Malphite απέναντι σε κάθε ήρωα με αρκετούς αγώνες ARAM σε αυτή την Ενημέρωση, με βάση το ποσοστό νικών και το ποσοστό επιλογής. Η βαθμίδα και η θέση εμφανίζονται στην παραπάνω ενότητα μόλις υπάρξουν αρκετοί αγώνες με Malphite.
Με τι ξεκινά Malphite στο ARAM;
Ο πίνακας αρχικών αντικειμένων παραπάνω δείχνει τι αγοράζουν οι παίκτες με Malphite στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα των αγώνων ARAM, χωρίς τα φίλτρα, και πόσο συχνά αγοράζεται κάθε αρχή.
LoL ARAM builds για κάθε ήρωα · LoL builds για κάθε ήρωα · LoL counters · Όλοι οι LoL champions
LOLValue isn't endorsed by Riot Games and doesn't reflect the views or opinions of Riot Games or anyone officially involved in producing or managing Riot Games properties. Riot Games and all associated properties are trademarks or registered trademarks of Riot Games, Inc. Τα build μετρώνται από αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API· οι αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM προέρχονται από το lolstaticdata, που βασίζεται στο League of Legends Wiki.