Morgana ARAM Build
Αντικείμενα, ρούνοι και σειρά ικανοτήτων από αγώνες ARAM, Ενημέρωση 26.20. Morgana ARAM build από πραγματικούς αγώνες στη Μαινόμενη Άβυσσο: τι χτίζουν οι παίκτες στο ARAM. Αντικείμενα, ρούνοι, ξόρκια, αρχικά αντικείμενα και σειρά ικανοτήτων, με τις αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Morgana και τις διαφορές του build από το Φαράγγι των Επικαλεστών.
Τα εικονίδια του build χρειάζονται JavaScript· οι πίνακες στον οδηγό παρακάτω λειτουργούν και χωρίς αυτήν.
Τελευταία ενημέρωση: 14 Οκτωβρίου 2026 · Από Ομάδα LOLValue
Το καλύτερο Morgana ARAM build στην Ενημέρωση 26.20
Το πιο συχνό Morgana ARAM build στην Ενημέρωση 26.20 είναι Πυρσός Μαύρου Πυρός, Κρυστάλλινο Σκήπτρο της Ριλάι και Το Μαρτύριο της Λιάντρι, με Θεμελιώδη Ρούνο Σκοτεινή Σοδειά και ξόρκια Φλας και Σημάδεμα: ποσοστό νικών 57,1% σε 7 αγώνες. Οι περισσότεροι παίκτες με Morgana ξεκινούν με Χαμένο Κεφάλαιο και μεγιστοποιούν τις ικανότητες με τη σειρά Q > W > E. Σε όλους τους 84 αγώνες ARAM που διαβάσαμε σε αυτή την Ενημέρωση, το ποσοστό νικών για Morgana είναι 45,2%.
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Πυρσός Μαύρου Πυρός + Κρυστάλλινο Σκήπτρο της Ριλάι + Το Μαρτύριο της Λιάντρι | 8,3% | 57,1% | 7 |
| Πυρσός Μαύρου Πυρός + Κλεψύδρα της Ζόνια + Το Μαρτύριο της Λιάντρι | 7,1% | 66,7% | 6 |
| Πυρσός Μαύρου Πυρός + Κρυστάλλινο Σκήπτρο της Ριλάι + Κλεψύδρα της Ζόνια | 7,1% | 16,7% | 6 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Το Μαρτύριο της Λιάντρι | 69,0% | 48,3% | 58 |
| Πυρσός Μαύρου Πυρός | 61,9% | 38,5% | 52 |
| Κρυστάλλινο Σκήπτρο της Ριλάι | 50,0% | 45,2% | 42 |
| Κλεψύδρα της Ζόνια | 50,0% | 45,2% | 42 |
| Απόηχος του Λούντεν | 27,4% | 56,5% | 23 |
| Φλόγα της Σκιάς | 22,6% | 47,4% | 19 |
| Μορελονομικόν | 13,1% | 54,5% | 11 |
| Καπέλο του Ράμπαντον | 11,9% | 50,0% | 10 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Παπούτσια Μάγου | 61,9% | 44,2% | 52 |
| Ιόνιες Μπότες της Διαύγειας | 20,2% | 41,2% | 17 |
| Οι Μπότες του Ερμή | 3,6% | 100,0% | 3 |
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Χαμένο Κεφάλαιο | 66,7% | 41,1% | 56 |
| Μοιραίες Στάχτες + Δάκρυ της Θεάς | 11,9% | 70,0% | 10 |
| Στοιχειωμένη Μάσκα | 4,8% | 50,0% | 4 |
| Σειρά μεγιστοποίησης | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Q > W > E | 59,5% | 44,0% | 50 |
| W > Q > E | 31,0% | 50,0% | 26 |
| Θεμελιώδης Ρούνος | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Σκοτεινή Σοδειά | 56,0% | 40,4% | 47 |
| Μαγικός Κομήτης | 32,1% | 55,6% | 27 |
| Άγγιγμα Θανάτου | 8,3% | 42,9% | 7 |
| Ρούνοι | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Σκοτεινή Σοδειά · Ύπουλο Χτύπημα · Αποκρουστικά Αναμνηστικά · Υπέρτατος Κυνηγός · Δαχτυλίδι Ροής Μάνα · Υπέρβαση | 27,4% | 43,5% | 23 |
| Ξόρκια επικαλεστή | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Φλας + Σημάδεμα | 63,1% | 45,3% | 53 |
| Φλας + Ανάφλεξη | 10,7% | 66,7% | 9 |
Περισσότερα για Morgana: Morgana build · Morgana counters · Morgana skins
Morgana: αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM
Αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Morgana: -5% στη ζημιά που προκαλεί και +10% στη ζημιά που δέχεται. Η Riot ρυθμίζει ορισμένους ήρωες μόνο για το ARAM, για να τους εξισορροπήσει στη μία λωρίδα της λειτουργίας· οι αλλαγές δεν ισχύουν στο Φαράγγι των Επικαλεστών.
| Αλλαγή | Τιμή |
|---|---|
| Ζημιά που προκλήθηκε | -5% |
| Ζημιά που δέχθηκε | +10% |
Morgana στο ARAM: είναι καλή επιλογή;
Morgana: βαθμίδα C στο ARAM στην Ενημέρωση 26.20, θέση 134 από τους 168 ήρωες με αρκετούς αγώνες ARAM για βαθμίδα. Η ARAM tier list κατατάσσει τους ήρωες με βάση το ποσοστό νικών, τραβηγμένο προς το 50% όταν έχουν λίγους αγώνες, και λίγο με βάση το πόσο συχνά επιλέγονται.
Morgana ARAM build και Φαράγγι των Επικαλεστών
Τα αντικείμενα που χτίζουν οι παίκτες με Morgana περισσότερο και λιγότερο στο ARAM απ' ό,τι σε Αγώνες Κατάταξης στο Φαράγγι των Επικαλεστών (Κυρίαρχος+), με βάση το ποσοστό των αγώνων στους οποίους ολοκληρώνεται κάθε αντικείμενο. Εμφανίζονται μόνο διαφορές 10 μονάδων και πάνω.
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Το Μαρτύριο της Λιάντρι | 69% | 27% |
| Πυρσός Μαύρου Πυρός | 62% | 24% |
| Απόηχος του Λούντεν | 27% | 4% |
| Κρυστάλλινο Σκήπτρο της Ριλάι | 50% | 28% |
| Φλόγα της Σκιάς | 23% | κάτω από 4% |
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Αυτοκρατορική Διαταγή | κάτω από 7% | 26% |
Morgana: από πού προέρχονται τα δεδομένα ARAM
Το build προέρχεται από πραγματικούς αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API. Για κάθε παίκτη με Morgana κρατάμε τα τελικά αντικείμενα, τους ρούνους και τα ξόρκια επικαλεστή και, από το χρονολόγιο του αγώνα, τα αντικείμενα που αγοράστηκαν στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα και τη σειρά με την οποία ανέβηκαν οι ικανότητες· οι αγώνες κάτω από 5 λεπτά δεν μετράνε. Ένα build εμφανίζεται από 15 αγώνες. Η πλήρης μέθοδος βρίσκεται στη σελίδα LoL ARAM builds.
Συχνές ερωτήσεις
Ποιο είναι το καλύτερο Morgana ARAM build;
Το build στην κορυφή αυτής της σελίδας: τα αντικείμενα, οι ρούνοι και τα ξόρκια επικαλεστή που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι παίκτες με Morgana σε αγώνες ARAM της Ενημέρωσης 26.20, με το ποσοστό νικών και τους αγώνες κάθε επιλογής.
Έχει Morgana αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM;
Στο ARAM, για Morgana: -5% στη ζημιά που προκαλεί και +10% στη ζημιά που δέχεται. Οι αλλαγές ισχύουν μόνο στη Μαινόμενη Άβυσσο.
Είναι Morgana καλή επιλογή στο ARAM;
Η ARAM tier list κατατάσσει Morgana απέναντι σε κάθε ήρωα με αρκετούς αγώνες ARAM σε αυτή την Ενημέρωση, με βάση το ποσοστό νικών και το ποσοστό επιλογής. Η βαθμίδα και η θέση εμφανίζονται στην παραπάνω ενότητα μόλις υπάρξουν αρκετοί αγώνες με Morgana.
Με τι ξεκινά Morgana στο ARAM;
Ο πίνακας αρχικών αντικειμένων παραπάνω δείχνει τι αγοράζουν οι παίκτες με Morgana στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα των αγώνων ARAM, χωρίς τα φίλτρα, και πόσο συχνά αγοράζεται κάθε αρχή.
LoL ARAM builds για κάθε ήρωα · LoL builds για κάθε ήρωα · LoL counters · Όλοι οι LoL champions
LOLValue isn't endorsed by Riot Games and doesn't reflect the views or opinions of Riot Games or anyone officially involved in producing or managing Riot Games properties. Riot Games and all associated properties are trademarks or registered trademarks of Riot Games, Inc. Τα build μετρώνται από αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API· οι αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM προέρχονται από το lolstaticdata, που βασίζεται στο League of Legends Wiki.