Nasus ARAM Build
Αντικείμενα, ρούνοι και σειρά ικανοτήτων από αγώνες ARAM, Ενημέρωση 26.20. Nasus ARAM build από πραγματικούς αγώνες στη Μαινόμενη Άβυσσο: τι χτίζουν οι παίκτες στο ARAM. Αντικείμενα, ρούνοι, ξόρκια, αρχικά αντικείμενα και σειρά ικανοτήτων, με τις αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Nasus και τις διαφορές του build από το Φαράγγι των Επικαλεστών.
Τα εικονίδια του build χρειάζονται JavaScript· οι πίνακες στον οδηγό παρακάτω λειτουργούν και χωρίς αυτήν.
Τελευταία ενημέρωση: 14 Οκτωβρίου 2026 · Από Ομάδα LOLValue
Το καλύτερο Nasus ARAM build στην Ενημέρωση 26.20
Το πιο συχνό Nasus ARAM build στην Ενημέρωση 26.20 είναι Αγκαθωράκιση, Δύναμη της Τριάδας και Παγωμένη Καρδιά, με Θεμελιώδη Ρούνο Αρπαγή του Απέθαντου και ξόρκια Φλας και Σημάδεμα: ποσοστό νικών 33,3% σε 3 αγώνες. Οι περισσότεροι παίκτες με Nasus ξεκινούν με Ρουμπινένιος Κρύσταλλος και Λαμπερό Σπαθί και μεγιστοποιούν τις ικανότητες με τη σειρά Q > E > W. Σε όλους τους 20 αγώνες ARAM που διαβάσαμε σε αυτή την Ενημέρωση, το ποσοστό νικών για Nasus είναι 30,0%.
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Αγκαθωράκιση + Δύναμη της Τριάδας + Παγωμένη Καρδιά | 15,0% | 33,3% | 3 |
| Αγκαθωράκιση + Παγωμένη Καρδιά + Γάντι από Πάγο | 10,0% | 50,0% | 2 |
| Όψη Πνευμάτων + Δύναμη της Τριάδας + Κατεστραμμένος Ουρανός | 10,0% | 50,0% | 2 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Αγκαθωράκιση | 55,0% | 27,3% | 11 |
| Όψη Πνευμάτων | 55,0% | 18,2% | 11 |
| Δύναμη της Τριάδας | 45,0% | 33,3% | 9 |
| Παγωμένη Καρδιά | 40,0% | 50,0% | 8 |
| Γάντι από Πάγο | 35,0% | 28,6% | 7 |
| Κατεστραμμένος Ουρανός | 30,0% | 50,0% | 6 |
| Πυρσός Μαύρου Πυρός | 15,0% | 33,3% | 3 |
| Το Μαρτύριο της Λιάντρι | 10,0% | 50,0% | 2 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Οι Μπότες του Ερμή | 65,0% | 38,5% | 13 |
| Αρματωμένα Καρφιά | 20,0% | 0,0% | 4 |
| Ιόνιες Μπότες της Διαύγειας | 5,0% | 100,0% | 1 |
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Ρουμπινένιος Κρύσταλλος + Λαμπερό Σπαθί | 45,0% | 55,6% | 9 |
| Χαμένο Κεφάλαιο | 20,0% | 25,0% | 4 |
| Μπότες + Λαμπερό Σπαθί | 15,0% | 0,0% | 3 |
| Σειρά μεγιστοποίησης | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Q > E > W | 50,0% | 20,0% | 10 |
| Q > W > E | 30,0% | 50,0% | 6 |
| Θεμελιώδης Ρούνος | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Αρπαγή του Απέθαντου | 45,0% | 33,3% | 9 |
| Γρήγοροι Ελιγμοί | 30,0% | 16,7% | 6 |
| Σκοτεινή Σοδειά | 20,0% | 25,0% | 4 |
| Ρούνοι | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Αρπαγή του Απέθαντου · Πηγή της Ζωής · Προετοιμασία · Πλούσια Βλάστηση · Θρύλος: Επιτάχυνση · Θρίαμβος | 30,0% | 33,3% | 6 |
| Ξόρκια επικαλεστή | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Φλας + Σημάδεμα | 55,0% | 36,4% | 11 |
| Φλας + Φάντασμα | 20,0% | 25,0% | 4 |
Περισσότερα για Nasus: Nasus build · Nasus counters · Nasus skins
Nasus: αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM
Αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Nasus: -10% στη ζημιά που προκαλεί και +5% στη ζημιά που δέχεται. Η Riot ρυθμίζει ορισμένους ήρωες μόνο για το ARAM, για να τους εξισορροπήσει στη μία λωρίδα της λειτουργίας· οι αλλαγές δεν ισχύουν στο Φαράγγι των Επικαλεστών.
| Αλλαγή | Τιμή |
|---|---|
| Ζημιά που προκλήθηκε | -10% |
| Ζημιά που δέχθηκε | +5% |
Nasus στο ARAM: είναι καλή επιλογή;
Nasus: βαθμίδα D στο ARAM στην Ενημέρωση 26.20, θέση 161 από τους 168 ήρωες με αρκετούς αγώνες ARAM για βαθμίδα. Η ARAM tier list κατατάσσει τους ήρωες με βάση το ποσοστό νικών, τραβηγμένο προς το 50% όταν έχουν λίγους αγώνες, και λίγο με βάση το πόσο συχνά επιλέγονται.
Nasus ARAM build και Φαράγγι των Επικαλεστών
Τα αντικείμενα που χτίζουν οι παίκτες με Nasus περισσότερο και λιγότερο στο ARAM απ' ό,τι σε Αγώνες Κατάταξης στο Φαράγγι των Επικαλεστών (Κυρίαρχος+), με βάση το ποσοστό των αγώνων στους οποίους ολοκληρώνεται κάθε αντικείμενο. Εμφανίζονται μόνο διαφορές 10 μονάδων και πάνω.
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Αγκαθωράκιση | 55% | 12% |
| Κατεστραμμένος Ουρανός | 30% | κάτω από 4% |
| Όψη Πνευμάτων | 55% | 34% |
| Γάντι από Πάγο | 35% | 18% |
| Πυρσός Μαύρου Πυρός | 15% | κάτω από 4% |
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Δύναμη της Τριάδας | 45% | 66% |
Nasus: από πού προέρχονται τα δεδομένα ARAM
Το build προέρχεται από πραγματικούς αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API. Για κάθε παίκτη με Nasus κρατάμε τα τελικά αντικείμενα, τους ρούνους και τα ξόρκια επικαλεστή και, από το χρονολόγιο του αγώνα, τα αντικείμενα που αγοράστηκαν στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα και τη σειρά με την οποία ανέβηκαν οι ικανότητες· οι αγώνες κάτω από 5 λεπτά δεν μετράνε. Ένα build εμφανίζεται από 15 αγώνες. Η πλήρης μέθοδος βρίσκεται στη σελίδα LoL ARAM builds.
Συχνές ερωτήσεις
Ποιο είναι το καλύτερο Nasus ARAM build;
Το build στην κορυφή αυτής της σελίδας: τα αντικείμενα, οι ρούνοι και τα ξόρκια επικαλεστή που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι παίκτες με Nasus σε αγώνες ARAM της Ενημέρωσης 26.20, με το ποσοστό νικών και τους αγώνες κάθε επιλογής.
Έχει Nasus αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM;
Στο ARAM, για Nasus: -10% στη ζημιά που προκαλεί και +5% στη ζημιά που δέχεται. Οι αλλαγές ισχύουν μόνο στη Μαινόμενη Άβυσσο.
Είναι Nasus καλή επιλογή στο ARAM;
Η ARAM tier list κατατάσσει Nasus απέναντι σε κάθε ήρωα με αρκετούς αγώνες ARAM σε αυτή την Ενημέρωση, με βάση το ποσοστό νικών και το ποσοστό επιλογής. Η βαθμίδα και η θέση εμφανίζονται στην παραπάνω ενότητα μόλις υπάρξουν αρκετοί αγώνες με Nasus.
Με τι ξεκινά Nasus στο ARAM;
Ο πίνακας αρχικών αντικειμένων παραπάνω δείχνει τι αγοράζουν οι παίκτες με Nasus στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα των αγώνων ARAM, χωρίς τα φίλτρα, και πόσο συχνά αγοράζεται κάθε αρχή.
LoL ARAM builds για κάθε ήρωα · LoL builds για κάθε ήρωα · LoL counters · Όλοι οι LoL champions
LOLValue isn't endorsed by Riot Games and doesn't reflect the views or opinions of Riot Games or anyone officially involved in producing or managing Riot Games properties. Riot Games and all associated properties are trademarks or registered trademarks of Riot Games, Inc. Τα build μετρώνται από αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API· οι αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM προέρχονται από το lolstaticdata, που βασίζεται στο League of Legends Wiki.