Nocturne ARAM Build
Αντικείμενα, ρούνοι και σειρά ικανοτήτων από αγώνες ARAM, Ενημέρωση 26.20. Nocturne ARAM build από πραγματικούς αγώνες στη Μαινόμενη Άβυσσο: τι χτίζουν οι παίκτες στο ARAM. Αντικείμενα, ρούνοι, ξόρκια, αρχικά αντικείμενα και σειρά ικανοτήτων, με τις αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Nocturne και τις διαφορές του build από το Φαράγγι των Επικαλεστών.
Τα εικονίδια του build χρειάζονται JavaScript· οι πίνακες στον οδηγό παρακάτω λειτουργούν και χωρίς αυτήν.
Τελευταία ενημέρωση: 14 Οκτωβρίου 2026 · Από Ομάδα LOLValue
Το καλύτερο Nocturne ARAM build στην Ενημέρωση 26.20
Το πιο συχνό Nocturne ARAM build στην Ενημέρωση 26.20 είναι Λεπίδα της Νύχτας, Ο Συλλέκτης και Αξιωματική Καμπή, με Θεμελιώδη Ρούνο Σκοτεινή Σοδειά και ξόρκια Φλας και Σημάδεμα: ποσοστό νικών 50,0% σε 6 αγώνες. Οι περισσότεροι παίκτες με Nocturne ξεκινούν με Δάκρυ της Θεάς και Πριονωτό Μαχαίρι και μεγιστοποιούν τις ικανότητες με τη σειρά Q > E > W. Σε όλους τους 30 αγώνες ARAM που διαβάσαμε σε αυτή την Ενημέρωση, το ποσοστό νικών για Nocturne είναι 43,3%.
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Λεπίδα της Νύχτας + Ο Συλλέκτης + Αξιωματική Καμπή | 20,0% | 50,0% | 6 |
| Πειραματική Μαγοτεχνική Πανοπλία + Ο Συλλέκτης + Αξιωματική Καμπή | 10,0% | 66,7% | 3 |
| Μαύρος Θεριστής + Δρασκελοθραύστης + Αξιωματική Καμπή | 3,3% | 100,0% | 1 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Αξιωματική Καμπή | 60,0% | 50,0% | 18 |
| Ο Συλλέκτης | 60,0% | 50,0% | 18 |
| Πειραματική Μαγοτεχνική Πανοπλία | 40,0% | 25,0% | 12 |
| Λεπίδα της Νύχτας | 23,3% | 57,1% | 7 |
| Δρασκελοθραύστης | 10,0% | 66,7% | 3 |
| Ατσαλόκαρδος | 10,0% | 33,3% | 3 |
| Μαύρος Θεριστής | 6,7% | 100,0% | 2 |
| Κολοσσιαία Ύδρα | 6,7% | 100,0% | 2 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Οι Μπότες του Ερμή | 53,3% | 37,5% | 16 |
| Ιόνιες Μπότες της Διαύγειας | 16,7% | 60,0% | 5 |
| Αρματωμένα Καρφιά | 6,7% | 50,0% | 2 |
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Δάκρυ της Θεάς + Πριονωτό Μαχαίρι | 43,3% | 38,5% | 13 |
| Μακρύ Σπαθί + Πριονωτό Μαχαίρι | 10,0% | 66,7% | 3 |
| Μαχαίρι + Φάγος | 6,7% | 50,0% | 2 |
| Σειρά μεγιστοποίησης | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Q > E > W | 73,3% | 40,9% | 22 |
| Q > W > E | 26,7% | 50,0% | 8 |
| Θεμελιώδης Ρούνος | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Σκοτεινή Σοδειά | 40,0% | 58,3% | 12 |
| Χαλάζι από Λεπίδες | 33,3% | 30,0% | 10 |
| Διαρκής Επίθεση | 10,0% | 33,3% | 3 |
| Ρούνοι | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Χαλάζι από Λεπίδες · Ξαφνικό Χτύπημα · Αποκρουστικά Αναμνηστικά · Υπέρτατος Κυνηγός · Τελειωτικό Χτύπημα · Θρίαμβος | 30,0% | 33,3% | 9 |
| Ξόρκια επικαλεστή | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Φλας + Σημάδεμα | 80,0% | 45,8% | 24 |
| Φλας + Ανάφλεξη | 6,7% | 50,0% | 2 |
Περισσότερα για Nocturne: Nocturne build · Nocturne counters · Nocturne skins
Nocturne: αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM
Αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Nocturne: +10% στη ζημιά που προκαλεί, -10% στη ζημιά που δέχεται και +20% στη θεραπεία. Η Riot ρυθμίζει ορισμένους ήρωες μόνο για το ARAM, για να τους εξισορροπήσει στη μία λωρίδα της λειτουργίας· οι αλλαγές δεν ισχύουν στο Φαράγγι των Επικαλεστών.
| Αλλαγή | Τιμή |
|---|---|
| Ζημιά που προκλήθηκε | +10% |
| Ζημιά που δέχθηκε | -10% |
| Θεραπεία | +20% |
Nocturne στο ARAM: είναι καλή επιλογή;
Nocturne: βαθμίδα D στο ARAM στην Ενημέρωση 26.20, θέση 147 από τους 170 ήρωες με αρκετούς αγώνες ARAM για βαθμίδα. Η ARAM tier list κατατάσσει τους ήρωες με βάση το ποσοστό νικών, τραβηγμένο προς το 50% όταν έχουν λίγους αγώνες, και λίγο με βάση το πόσο συχνά επιλέγονται.
Nocturne ARAM build και Φαράγγι των Επικαλεστών
Τα αντικείμενα που χτίζουν οι παίκτες με Nocturne περισσότερο και λιγότερο στο ARAM απ' ό,τι σε Αγώνες Κατάταξης στο Φαράγγι των Επικαλεστών (Κυρίαρχος+), με βάση το ποσοστό των αγώνων στους οποίους ολοκληρώνεται κάθε αντικείμενο. Εμφανίζονται μόνο διαφορές 10 μονάδων και πάνω.
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Ο Συλλέκτης | 60% | κάτω από 7% |
| Λεπίδα της Νύχτας | 23% | κάτω από 7% |
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Καταχθόνια Ύδρα | κάτω από 7% | 46% |
| Ηλεκτρικό Στροφόσπαθο | κάτω από 7% | 35% |
| Δρασκελοθραύστης | 10% | 25% |
Nocturne: από πού προέρχονται τα δεδομένα ARAM
Το build προέρχεται από πραγματικούς αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API. Για κάθε παίκτη με Nocturne κρατάμε τα τελικά αντικείμενα, τους ρούνους και τα ξόρκια επικαλεστή και, από το χρονολόγιο του αγώνα, τα αντικείμενα που αγοράστηκαν στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα και τη σειρά με την οποία ανέβηκαν οι ικανότητες· οι αγώνες κάτω από 5 λεπτά δεν μετράνε. Ένα build εμφανίζεται από 15 αγώνες. Η πλήρης μέθοδος βρίσκεται στη σελίδα LoL ARAM builds.
Συχνές ερωτήσεις
Ποιο είναι το καλύτερο Nocturne ARAM build;
Το build στην κορυφή αυτής της σελίδας: τα αντικείμενα, οι ρούνοι και τα ξόρκια επικαλεστή που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι παίκτες με Nocturne σε αγώνες ARAM της Ενημέρωσης 26.20, με το ποσοστό νικών και τους αγώνες κάθε επιλογής.
Έχει Nocturne αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM;
Στο ARAM, για Nocturne: +10% στη ζημιά που προκαλεί, -10% στη ζημιά που δέχεται και +20% στη θεραπεία. Οι αλλαγές ισχύουν μόνο στη Μαινόμενη Άβυσσο.
Είναι Nocturne καλή επιλογή στο ARAM;
Η ARAM tier list κατατάσσει Nocturne απέναντι σε κάθε ήρωα με αρκετούς αγώνες ARAM σε αυτή την Ενημέρωση, με βάση το ποσοστό νικών και το ποσοστό επιλογής. Η βαθμίδα και η θέση εμφανίζονται στην παραπάνω ενότητα μόλις υπάρξουν αρκετοί αγώνες με Nocturne.
Με τι ξεκινά Nocturne στο ARAM;
Ο πίνακας αρχικών αντικειμένων παραπάνω δείχνει τι αγοράζουν οι παίκτες με Nocturne στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα των αγώνων ARAM, χωρίς τα φίλτρα, και πόσο συχνά αγοράζεται κάθε αρχή.
LoL ARAM builds για κάθε ήρωα · LoL builds για κάθε ήρωα · LoL counters · Όλοι οι LoL champions
LOLValue isn't endorsed by Riot Games and doesn't reflect the views or opinions of Riot Games or anyone officially involved in producing or managing Riot Games properties. Riot Games and all associated properties are trademarks or registered trademarks of Riot Games, Inc. Τα build μετρώνται από αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API· οι αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM προέρχονται από το lolstaticdata, που βασίζεται στο League of Legends Wiki.