Pyke ARAM Build
Αντικείμενα, ρούνοι και σειρά ικανοτήτων από αγώνες ARAM, Ενημέρωση 26.20. Pyke ARAM build από πραγματικούς αγώνες στη Μαινόμενη Άβυσσο: τι χτίζουν οι παίκτες στο ARAM. Αντικείμενα, ρούνοι, ξόρκια, αρχικά αντικείμενα και σειρά ικανοτήτων, με τις αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Pyke και τις διαφορές του build από το Φαράγγι των Επικαλεστών.
Τα εικονίδια του build χρειάζονται JavaScript· οι πίνακες στον οδηγό παρακάτω λειτουργούν και χωρίς αυτήν.
Τελευταία ενημέρωση: 14 Οκτωβρίου 2026 · Από Ομάδα LOLValue
Το καλύτερο Pyke ARAM build στην Ενημέρωση 26.20
Το πιο συχνό Pyke ARAM build στην Ενημέρωση 26.20 είναι Αιθεριολεπίδα της Γιόμου, Λεπίδα της Νύχτας και Αξιωματική Καμπή, με Θεμελιώδη Ρούνο Χαλάζι από Λεπίδες και ξόρκια Φλας και Σημάδεμα: ποσοστό νικών 60,0% σε 10 αγώνες. Οι περισσότεροι παίκτες με Pyke ξεκινούν με Μπότες και Πριονωτό Μαχαίρι και μεγιστοποιούν τις ικανότητες με τη σειρά Q > E > W. Σε όλους τους 72 αγώνες ARAM που διαβάσαμε σε αυτή την Ενημέρωση, το ποσοστό νικών για Pyke είναι 48,6%.
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Αιθεριολεπίδα της Γιόμου + Λεπίδα της Νύχτας + Αξιωματική Καμπή | 13,9% | 60,0% | 10 |
| Λεπίδα της Νύχτας + Ο Συλλέκτης + Αξιωματική Καμπή | 9,7% | 42,9% | 7 |
| Λεπίδα της Νύχτας + Χορός του Θανάτου + Αξιωματική Καμπή | 5,6% | 50,0% | 4 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Αξιωματική Καμπή | 69,4% | 48,0% | 50 |
| Λεπίδα της Νύχτας | 55,6% | 50,0% | 40 |
| Ο Συλλέκτης | 41,7% | 46,7% | 30 |
| Αιθεριολεπίδα της Γιόμου | 37,5% | 55,6% | 27 |
| Ηλεκτρικό Στροφόσπαθο | 22,2% | 56,3% | 16 |
| Μίσος της Σερίλντα | 15,3% | 63,6% | 11 |
| Χορός του Θανάτου | 15,3% | 45,5% | 11 |
| Τα Σαγόνια του Μαλμόρτιους | 9,7% | 42,9% | 7 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Οι Μπότες του Ερμή | 45,8% | 42,4% | 33 |
| Ιόνιες Μπότες της Διαύγειας | 40,3% | 55,2% | 29 |
| Μπότες Γρηγοράδας | 2,8% | 50,0% | 2 |
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Μπότες + Πριονωτό Μαχαίρι | 47,2% | 41,2% | 34 |
| Το Όπλο της Κτηνωδίας | 23,6% | 47,1% | 17 |
| Μακρύ Σπαθί + Πριονωτό Μαχαίρι | 13,9% | 60,0% | 10 |
| Σειρά μεγιστοποίησης | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Q > E > W | 81,9% | 50,8% | 59 |
| Q > W > E | 16,7% | 33,3% | 12 |
| Θεμελιώδης Ρούνος | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Χαλάζι από Λεπίδες | 58,3% | 47,6% | 42 |
| Σκοτεινή Σοδειά | 37,5% | 51,9% | 27 |
| Ηλεκτροπληξία | 1,4% | 100,0% | 1 |
| Ρούνοι | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Σκοτεινή Σοδειά · Ξαφνικό Χτύπημα · Αποκρουστικά Αναμνηστικά · Υπέρτατος Κυνηγός · Τελειωτικό Χτύπημα · Ευστροφία | 33,3% | 58,3% | 24 |
| Ξόρκια επικαλεστή | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Φλας + Σημάδεμα | 94,4% | 47,1% | 68 |
| Φλας + Ανάφλεξη | 4,2% | 66,7% | 3 |
Περισσότερα για Pyke: Pyke build · Pyke counters · Pyke skins
Pyke: αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM
Αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Pyke: +10% στη ζημιά που προκαλεί, -10% στη ζημιά που δέχεται και +20% στην εμμονή. Η Riot ρυθμίζει ορισμένους ήρωες μόνο για το ARAM, για να τους εξισορροπήσει στη μία λωρίδα της λειτουργίας· οι αλλαγές δεν ισχύουν στο Φαράγγι των Επικαλεστών.
| Αλλαγή | Τιμή |
|---|---|
| Ζημιά που προκλήθηκε | +10% |
| Ζημιά που δέχθηκε | -10% |
| Εμμονή | +20% |
Pyke στο ARAM: είναι καλή επιλογή;
Pyke: βαθμίδα B στο ARAM στην Ενημέρωση 26.20, θέση 98 από τους 168 ήρωες με αρκετούς αγώνες ARAM για βαθμίδα. Η ARAM tier list κατατάσσει τους ήρωες με βάση το ποσοστό νικών, τραβηγμένο προς το 50% όταν έχουν λίγους αγώνες, και λίγο με βάση το πόσο συχνά επιλέγονται.
Pyke ARAM build και Φαράγγι των Επικαλεστών
Τα αντικείμενα που χτίζουν οι παίκτες με Pyke περισσότερο και λιγότερο στο ARAM απ' ό,τι σε Αγώνες Κατάταξης στο Φαράγγι των Επικαλεστών (Κυρίαρχος+), με βάση το ποσοστό των αγώνων στους οποίους ολοκληρώνεται κάθε αντικείμενο. Εμφανίζονται μόνο διαφορές 10 μονάδων και πάνω.
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Αξιωματική Καμπή | 69% | 7% |
| Ο Συλλέκτης | 42% | κάτω από 2% |
| Μίσος της Σερίλντα | 15% | κάτω από 2% |
| Λεπίδα της Νύχτας | 56% | 44% |
| Χορός του Θανάτου | 15% | 4% |
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Σπαθί των Σκιών | κάτω από 4% | 71% |
Pyke: από πού προέρχονται τα δεδομένα ARAM
Το build προέρχεται από πραγματικούς αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API. Για κάθε παίκτη με Pyke κρατάμε τα τελικά αντικείμενα, τους ρούνους και τα ξόρκια επικαλεστή και, από το χρονολόγιο του αγώνα, τα αντικείμενα που αγοράστηκαν στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα και τη σειρά με την οποία ανέβηκαν οι ικανότητες· οι αγώνες κάτω από 5 λεπτά δεν μετράνε. Ένα build εμφανίζεται από 15 αγώνες. Η πλήρης μέθοδος βρίσκεται στη σελίδα LoL ARAM builds.
Συχνές ερωτήσεις
Ποιο είναι το καλύτερο Pyke ARAM build;
Το build στην κορυφή αυτής της σελίδας: τα αντικείμενα, οι ρούνοι και τα ξόρκια επικαλεστή που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι παίκτες με Pyke σε αγώνες ARAM της Ενημέρωσης 26.20, με το ποσοστό νικών και τους αγώνες κάθε επιλογής.
Έχει Pyke αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM;
Στο ARAM, για Pyke: +10% στη ζημιά που προκαλεί, -10% στη ζημιά που δέχεται και +20% στην εμμονή. Οι αλλαγές ισχύουν μόνο στη Μαινόμενη Άβυσσο.
Είναι Pyke καλή επιλογή στο ARAM;
Η ARAM tier list κατατάσσει Pyke απέναντι σε κάθε ήρωα με αρκετούς αγώνες ARAM σε αυτή την Ενημέρωση, με βάση το ποσοστό νικών και το ποσοστό επιλογής. Η βαθμίδα και η θέση εμφανίζονται στην παραπάνω ενότητα μόλις υπάρξουν αρκετοί αγώνες με Pyke.
Με τι ξεκινά Pyke στο ARAM;
Ο πίνακας αρχικών αντικειμένων παραπάνω δείχνει τι αγοράζουν οι παίκτες με Pyke στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα των αγώνων ARAM, χωρίς τα φίλτρα, και πόσο συχνά αγοράζεται κάθε αρχή.
LoL ARAM builds για κάθε ήρωα · LoL builds για κάθε ήρωα · LoL counters · Όλοι οι LoL champions
LOLValue isn't endorsed by Riot Games and doesn't reflect the views or opinions of Riot Games or anyone officially involved in producing or managing Riot Games properties. Riot Games and all associated properties are trademarks or registered trademarks of Riot Games, Inc. Τα build μετρώνται από αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API· οι αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM προέρχονται από το lolstaticdata, που βασίζεται στο League of Legends Wiki.