Ryze ARAM Build
Αντικείμενα, ρούνοι και σειρά ικανοτήτων από αγώνες ARAM, Ενημέρωση 26.20. Ryze ARAM build από πραγματικούς αγώνες στη Μαινόμενη Άβυσσο: τι χτίζουν οι παίκτες στο ARAM. Αντικείμενα, ρούνοι, ξόρκια, αρχικά αντικείμενα και σειρά ικανοτήτων, με τις αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Ryze και τις διαφορές του build από το Φαράγγι των Επικαλεστών.
Τα εικονίδια του build χρειάζονται JavaScript· οι πίνακες στον οδηγό παρακάτω λειτουργούν και χωρίς αυτήν.
Τελευταία ενημέρωση: 14 Οκτωβρίου 2026 · Από Ομάδα LOLValue
Το καλύτερο Ryze ARAM build στην Ενημέρωση 26.20
Το πιο συχνό Ryze ARAM build στην Ενημέρωση 26.20 είναι Πραγματοποιητής, Καπέλο του Ράμπαντον και Ράβδος των Αιώνων, με Θεμελιώδη Ρούνο Εφόρμηση των Καβαλάρηδων της Καταιγίδας και ξόρκια Φλας και Φάντασμα: ποσοστό νικών 50,0% σε 6 αγώνες. Οι περισσότεροι παίκτες με Ryze ξεκινούν με Εκρηκτικό Ραβδί και Δάκρυ της Θεάς και μεγιστοποιούν τις ικανότητες με τη σειρά Q > E > W. Σε όλους τους 57 αγώνες ARAM που διαβάσαμε σε αυτή την Ενημέρωση, το ποσοστό νικών για Ryze είναι 50,9%.
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Πραγματοποιητής + Καπέλο του Ράμπαντον + Ράβδος των Αιώνων | 10,5% | 50,0% | 6 |
| Πραγματοποιητής + Παγωμένη Καρδιά + Ράβδος των Αιώνων | 8,8% | 80,0% | 5 |
| Παγωμένη Καρδιά + Κοσμική Ενέργεια + Ράβδος των Αιώνων | 5,3% | 33,3% | 3 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Ράβδος των Αιώνων | 87,7% | 52,0% | 50 |
| Παγωμένη Καρδιά | 38,6% | 59,1% | 22 |
| Πραγματοποιητής | 36,8% | 61,9% | 21 |
| Καπέλο του Ράμπαντον | 28,1% | 56,3% | 16 |
| Κοσμική Ενέργεια | 21,1% | 41,7% | 12 |
| Ράβδος του Κενού | 17,5% | 40,0% | 10 |
| Δύναμη της Φύσης | 8,8% | 80,0% | 5 |
| Κλεψύδρα της Ζόνια | 8,8% | 60,0% | 5 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Παπούτσια Μάγου | 49,1% | 50,0% | 28 |
| Οι Μπότες του Ερμή | 33,3% | 47,4% | 19 |
| Ιόνιες Μπότες της Διαύγειας | 7,0% | 25,0% | 4 |
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Εκρηκτικό Ραβδί + Δάκρυ της Θεάς | 68,4% | 53,8% | 39 |
| Καταλύτης των Αιώνων | 5,3% | 33,3% | 3 |
| Εκρηκτικό Ραβδί + Ρουμπινένιος Κρύσταλλος + Δάκρυ της Θεάς | 3,5% | 50,0% | 2 |
| Σειρά μεγιστοποίησης | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Q > E > W | 87,7% | 52,0% | 50 |
| Q > W > E | 5,3% | 33,3% | 3 |
| Θεμελιώδης Ρούνος | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Εφόρμηση των Καβαλάρηδων της Καταιγίδας | 66,7% | 55,3% | 38 |
| Κατακτητής | 19,3% | 45,5% | 11 |
| Άγγιγμα Θανάτου | 3,5% | 50,0% | 2 |
| Ρούνοι | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Εφόρμηση των Καβαλάρηδων της Καταιγίδας · Δαχτυλίδι Ροής Μάνα · Υπέρβαση · Επερχόμενη Θύελλα · Τελειωτικό Χτύπημα · Ευστροφία | 29,8% | 58,8% | 17 |
| Ξόρκια επικαλεστή | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Φλας + Φάντασμα | 70,2% | 60,0% | 40 |
| Φλας + Σημάδεμα | 15,8% | 44,4% | 9 |
Περισσότερα για Ryze: Ryze build · Ryze counters · Ryze skins
Ryze: αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM
Αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Ryze: +5% στη ζημιά που προκαλεί και -5% στη ζημιά που δέχεται. Η Riot ρυθμίζει ορισμένους ήρωες μόνο για το ARAM, για να τους εξισορροπήσει στη μία λωρίδα της λειτουργίας· οι αλλαγές δεν ισχύουν στο Φαράγγι των Επικαλεστών.
| Αλλαγή | Τιμή |
|---|---|
| Ζημιά που προκλήθηκε | +5% |
| Ζημιά που δέχθηκε | -5% |
Ryze στο ARAM: είναι καλή επιλογή;
Ryze: βαθμίδα B στο ARAM στην Ενημέρωση 26.20, θέση 81 από τους 168 ήρωες με αρκετούς αγώνες ARAM για βαθμίδα. Η ARAM tier list κατατάσσει τους ήρωες με βάση το ποσοστό νικών, τραβηγμένο προς το 50% όταν έχουν λίγους αγώνες, και λίγο με βάση το πόσο συχνά επιλέγονται.
Ryze ARAM build και Φαράγγι των Επικαλεστών
Τα αντικείμενα που χτίζουν οι παίκτες με Ryze περισσότερο και λιγότερο στο ARAM απ' ό,τι σε Αγώνες Κατάταξης στο Φαράγγι των Επικαλεστών (Κυρίαρχος+), με βάση το ποσοστό των αγώνων στους οποίους ολοκληρώνεται κάθε αντικείμενο. Εμφανίζονται μόνο διαφορές 10 μονάδων και πάνω.
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Παγωμένη Καρδιά | 39% | 3% |
| Κοσμική Ενέργεια | 21% | 3% |
| Καπέλο του Ράμπαντον | 28% | 13% |
| Ράβδος του Κενού | 18% | 3% |
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Πραγματοποιητής | 37% | 55% |
Ryze: από πού προέρχονται τα δεδομένα ARAM
Το build προέρχεται από πραγματικούς αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API. Για κάθε παίκτη με Ryze κρατάμε τα τελικά αντικείμενα, τους ρούνους και τα ξόρκια επικαλεστή και, από το χρονολόγιο του αγώνα, τα αντικείμενα που αγοράστηκαν στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα και τη σειρά με την οποία ανέβηκαν οι ικανότητες· οι αγώνες κάτω από 5 λεπτά δεν μετράνε. Ένα build εμφανίζεται από 15 αγώνες. Η πλήρης μέθοδος βρίσκεται στη σελίδα LoL ARAM builds.
Συχνές ερωτήσεις
Ποιο είναι το καλύτερο Ryze ARAM build;
Το build στην κορυφή αυτής της σελίδας: τα αντικείμενα, οι ρούνοι και τα ξόρκια επικαλεστή που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι παίκτες με Ryze σε αγώνες ARAM της Ενημέρωσης 26.20, με το ποσοστό νικών και τους αγώνες κάθε επιλογής.
Έχει Ryze αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM;
Στο ARAM, για Ryze: +5% στη ζημιά που προκαλεί και -5% στη ζημιά που δέχεται. Οι αλλαγές ισχύουν μόνο στη Μαινόμενη Άβυσσο.
Είναι Ryze καλή επιλογή στο ARAM;
Η ARAM tier list κατατάσσει Ryze απέναντι σε κάθε ήρωα με αρκετούς αγώνες ARAM σε αυτή την Ενημέρωση, με βάση το ποσοστό νικών και το ποσοστό επιλογής. Η βαθμίδα και η θέση εμφανίζονται στην παραπάνω ενότητα μόλις υπάρξουν αρκετοί αγώνες με Ryze.
Με τι ξεκινά Ryze στο ARAM;
Ο πίνακας αρχικών αντικειμένων παραπάνω δείχνει τι αγοράζουν οι παίκτες με Ryze στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα των αγώνων ARAM, χωρίς τα φίλτρα, και πόσο συχνά αγοράζεται κάθε αρχή.
LoL ARAM builds για κάθε ήρωα · LoL builds για κάθε ήρωα · LoL counters · Όλοι οι LoL champions
LOLValue isn't endorsed by Riot Games and doesn't reflect the views or opinions of Riot Games or anyone officially involved in producing or managing Riot Games properties. Riot Games and all associated properties are trademarks or registered trademarks of Riot Games, Inc. Τα build μετρώνται από αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API· οι αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM προέρχονται από το lolstaticdata, που βασίζεται στο League of Legends Wiki.