Shaco ARAM Build
Αντικείμενα, ρούνοι και σειρά ικανοτήτων από αγώνες ARAM, Ενημέρωση 26.20. Shaco ARAM build από πραγματικούς αγώνες στη Μαινόμενη Άβυσσο: τι χτίζουν οι παίκτες στο ARAM. Αντικείμενα, ρούνοι, ξόρκια, αρχικά αντικείμενα και σειρά ικανοτήτων, με τις αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Shaco και τις διαφορές του build από το Φαράγγι των Επικαλεστών.
Τα εικονίδια του build χρειάζονται JavaScript· οι πίνακες στον οδηγό παρακάτω λειτουργούν και χωρίς αυτήν.
Τελευταία ενημέρωση: 14 Οκτωβρίου 2026 · Από Ομάδα LOLValue
Το καλύτερο Shaco ARAM build στην Ενημέρωση 26.20
Το πιο συχνό Shaco ARAM build στην Ενημέρωση 26.20 είναι Φλόγα της Σκιάς, Το Μαρτύριο της Λιάντρι και Απόηχος του Λούντεν, με Θεμελιώδη Ρούνο Σκοτεινή Σοδειά και ξόρκια Φλας και Σημάδεμα: ποσοστό νικών 80,0% σε 5 αγώνες. Οι περισσότεροι παίκτες με Shaco ξεκινούν με Χαμένο Κεφάλαιο και μεγιστοποιούν τις ικανότητες με τη σειρά E > W > Q. Σε όλους τους 66 αγώνες ARAM που διαβάσαμε σε αυτή την Ενημέρωση, το ποσοστό νικών για Shaco είναι 65,2%.
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Φλόγα της Σκιάς + Το Μαρτύριο της Λιάντρι + Απόηχος του Λούντεν | 7,6% | 80,0% | 5 |
| Αιχμή του Απείρου + Ο Συλλέκτης + Ηλεκτρικό Στροφόσπαθο | 6,1% | 75,0% | 4 |
| Πυρσός Μαύρου Πυρός + Κακοήθεια + Το Μαρτύριο της Λιάντρι | 4,5% | 100,0% | 3 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Το Μαρτύριο της Λιάντρι | 63,6% | 69,0% | 42 |
| Πυρσός Μαύρου Πυρός | 43,9% | 72,4% | 29 |
| Απόηχος του Λούντεν | 36,4% | 66,7% | 24 |
| Φλόγα της Σκιάς | 33,3% | 68,2% | 22 |
| Κακοήθεια | 24,2% | 62,5% | 16 |
| Καπέλο του Ράμπαντον | 22,7% | 66,7% | 15 |
| Ο Συλλέκτης | 21,2% | 57,1% | 14 |
| Αιχμή του Απείρου | 18,2% | 50,0% | 12 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Παπούτσια Μάγου | 39,4% | 73,1% | 26 |
| Ιόνιες Μπότες της Διαύγειας | 28,8% | 73,7% | 19 |
| Μπότες Γρηγοράδας | 7,6% | 40,0% | 5 |
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Χαμένο Κεφάλαιο | 68,2% | 68,9% | 45 |
| Μπότες + Πριονωτό Μαχαίρι | 4,5% | 100,0% | 3 |
| Το Όπλο της Κτηνωδίας | 4,5% | 33,3% | 3 |
| Σειρά μεγιστοποίησης | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| E > W > Q | 54,5% | 69,4% | 36 |
| W > E > Q | 18,2% | 58,3% | 12 |
| Θεμελιώδης Ρούνος | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Σκοτεινή Σοδειά | 63,6% | 69,0% | 42 |
| Μαγικός Κομήτης | 22,7% | 53,3% | 15 |
| Χαλάζι από Λεπίδες | 6,1% | 75,0% | 4 |
| Ρούνοι | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Σκοτεινή Σοδειά · Ύπουλο Χτύπημα · Αποκρουστικά Αναμνηστικά · Υπέρτατος Κυνηγός · Δαχτυλίδι Ροής Μάνα · Υπέρβαση | 25,8% | 70,6% | 17 |
| Ξόρκια επικαλεστή | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Φλας + Σημάδεμα | 59,1% | 69,2% | 39 |
| Φλας + Ανάφλεξη | 18,2% | 41,7% | 12 |
Περισσότερα για Shaco: Shaco build · Shaco counters · Shaco skins
Shaco: αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM
Αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Shaco: +5% στη ζημιά που προκαλεί. Η Riot ρυθμίζει ορισμένους ήρωες μόνο για το ARAM, για να τους εξισορροπήσει στη μία λωρίδα της λειτουργίας· οι αλλαγές δεν ισχύουν στο Φαράγγι των Επικαλεστών.
| Αλλαγή | Τιμή |
|---|---|
| Ζημιά που προκλήθηκε | +5% |
Shaco στο ARAM: είναι καλή επιλογή;
Shaco: βαθμίδα S+ στο ARAM στην Ενημέρωση 26.20, θέση 2 από τους 168 ήρωες με αρκετούς αγώνες ARAM για βαθμίδα. Η ARAM tier list κατατάσσει τους ήρωες με βάση το ποσοστό νικών, τραβηγμένο προς το 50% όταν έχουν λίγους αγώνες, και λίγο με βάση το πόσο συχνά επιλέγονται.
Shaco ARAM build και Φαράγγι των Επικαλεστών
Τα αντικείμενα που χτίζουν οι παίκτες με Shaco περισσότερο και λιγότερο στο ARAM απ' ό,τι σε Αγώνες Κατάταξης στο Φαράγγι των Επικαλεστών (Κυρίαρχος+), με βάση το ποσοστό των αγώνων στους οποίους ολοκληρώνεται κάθε αντικείμενο. Εμφανίζονται μόνο διαφορές 10 μονάδων και πάνω.
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Το Μαρτύριο της Λιάντρι | 64% | 36% |
| Απόηχος του Λούντεν | 36% | κάτω από 13% |
| Φλόγα της Σκιάς | 33% | κάτω από 13% |
| Κακοήθεια | 24% | κάτω από 13% |
| Καπέλο του Ράμπαντον | 23% | κάτω από 13% |
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Ηλεκτρικό Στροφόσπαθο | 17% | 36% |
| Αυτοκρατορική Διαταγή | κάτω από 9% | 26% |
| Τα Χαιρετίσματα του Λόρδου Ντόμινικ | κάτω από 9% | 21% |
| Σπαθί των Σκιών | κάτω από 9% | 19% |
Shaco: από πού προέρχονται τα δεδομένα ARAM
Το build προέρχεται από πραγματικούς αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API. Για κάθε παίκτη με Shaco κρατάμε τα τελικά αντικείμενα, τους ρούνους και τα ξόρκια επικαλεστή και, από το χρονολόγιο του αγώνα, τα αντικείμενα που αγοράστηκαν στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα και τη σειρά με την οποία ανέβηκαν οι ικανότητες· οι αγώνες κάτω από 5 λεπτά δεν μετράνε. Ένα build εμφανίζεται από 15 αγώνες. Η πλήρης μέθοδος βρίσκεται στη σελίδα LoL ARAM builds.
Συχνές ερωτήσεις
Ποιο είναι το καλύτερο Shaco ARAM build;
Το build στην κορυφή αυτής της σελίδας: τα αντικείμενα, οι ρούνοι και τα ξόρκια επικαλεστή που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι παίκτες με Shaco σε αγώνες ARAM της Ενημέρωσης 26.20, με το ποσοστό νικών και τους αγώνες κάθε επιλογής.
Έχει Shaco αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM;
Στο ARAM, για Shaco: +5% στη ζημιά που προκαλεί. Οι αλλαγές ισχύουν μόνο στη Μαινόμενη Άβυσσο.
Είναι Shaco καλή επιλογή στο ARAM;
Η ARAM tier list κατατάσσει Shaco απέναντι σε κάθε ήρωα με αρκετούς αγώνες ARAM σε αυτή την Ενημέρωση, με βάση το ποσοστό νικών και το ποσοστό επιλογής. Η βαθμίδα και η θέση εμφανίζονται στην παραπάνω ενότητα μόλις υπάρξουν αρκετοί αγώνες με Shaco.
Με τι ξεκινά Shaco στο ARAM;
Ο πίνακας αρχικών αντικειμένων παραπάνω δείχνει τι αγοράζουν οι παίκτες με Shaco στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα των αγώνων ARAM, χωρίς τα φίλτρα, και πόσο συχνά αγοράζεται κάθε αρχή.
LoL ARAM builds για κάθε ήρωα · LoL builds για κάθε ήρωα · LoL counters · Όλοι οι LoL champions
LOLValue isn't endorsed by Riot Games and doesn't reflect the views or opinions of Riot Games or anyone officially involved in producing or managing Riot Games properties. Riot Games and all associated properties are trademarks or registered trademarks of Riot Games, Inc. Τα build μετρώνται από αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API· οι αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM προέρχονται από το lolstaticdata, που βασίζεται στο League of Legends Wiki.