Shen ARAM Build
Αντικείμενα, ρούνοι και σειρά ικανοτήτων από αγώνες ARAM, Ενημέρωση 26.20. Shen ARAM build από πραγματικούς αγώνες στη Μαινόμενη Άβυσσο: τι χτίζουν οι παίκτες στο ARAM. Αντικείμενα, ρούνοι, ξόρκια, αρχικά αντικείμενα και σειρά ικανοτήτων, με τις αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Shen και τις διαφορές του build από το Φαράγγι των Επικαλεστών.
Τα εικονίδια του build χρειάζονται JavaScript· οι πίνακες στον οδηγό παρακάτω λειτουργούν και χωρίς αυτήν.
Τελευταία ενημέρωση: 14 Οκτωβρίου 2026 · Από Ομάδα LOLValue
Το καλύτερο Shen ARAM build στην Ενημέρωση 26.20
Το πιο συχνό Shen ARAM build στην Ενημέρωση 26.20 είναι Απέραντη Απόγνωση, Αγκαθωράκιση και Ατσαλόκαρδος, με Θεμελιώδη Ρούνο Αρπαγή του Απέθαντου και ξόρκια Φλας και Σημάδεμα: ποσοστό νικών 25,0% σε 4 αγώνες. Οι περισσότεροι παίκτες με Shen ξεκινούν με Ζώνη του Γίγαντα και Ρουμπινένιος Κρύσταλλος και μεγιστοποιούν τις ικανότητες με τη σειρά Q > E > W. Σε όλους τους 30 αγώνες ARAM που διαβάσαμε σε αυτή την Ενημέρωση, το ποσοστό νικών για Shen είναι 40,0%.
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Απέραντη Απόγνωση + Αγκαθωράκιση + Ατσαλόκαρδος | 13,3% | 25,0% | 4 |
| Απέραντη Απόγνωση + Πανοπλία του Γόρμογκ + Ατσαλόκαρδος | 10,0% | 66,7% | 3 |
| Αγκαθωράκιση + Ατσαλόκαρδος + Κενή Λαμπρότητα | 10,0% | 0,0% | 3 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Ατσαλόκαρδος | 96,7% | 41,4% | 29 |
| Αγκαθωράκιση | 56,7% | 35,3% | 17 |
| Απέραντη Απόγνωση | 50,0% | 40,0% | 15 |
| Πανοπλία του Γόρμογκ | 33,3% | 50,0% | 10 |
| Κολοσσιαία Ύδρα | 23,3% | 57,1% | 7 |
| Όψη Πνευμάτων | 20,0% | 50,0% | 6 |
| Κενή Λαμπρότητα | 20,0% | 33,3% | 6 |
| Κυνικός Ρυθμός | 20,0% | 16,7% | 6 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Οι Μπότες του Ερμή | 76,7% | 39,1% | 23 |
| Αρματωμένα Καρφιά | 16,7% | 40,0% | 5 |
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Ζώνη του Γίγαντα + Ρουμπινένιος Κρύσταλλος | 66,7% | 50,0% | 20 |
| Ρουμπινένιος Κρύσταλλος + Κρυστάλλινος Δακτύλιος | 20,0% | 0,0% | 6 |
| Ρουμπινένιος Κρύσταλλος + Κέρας του Φύλακα | 6,7% | 50,0% | 2 |
| Σειρά μεγιστοποίησης | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Q > E > W | 83,3% | 40,0% | 25 |
| Q > W > E | 6,7% | 50,0% | 2 |
| Θεμελιώδης Ρούνος | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Αρπαγή του Απέθαντου | 83,3% | 36,0% | 25 |
| Απόηχος | 16,7% | 60,0% | 5 |
| Ρούνοι | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Αρπαγή του Απέθαντου · Χτύπημα με Ασπίδα · Προετοιμασία · Πλούσια Βλάστηση · Θρύλος: Επιτάχυνση · Θρίαμβος | 46,7% | 21,4% | 14 |
| Ξόρκια επικαλεστή | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Φλας + Σημάδεμα | 96,7% | 41,4% | 29 |
| Φλας + Ανάφλεξη | 3,3% | 0,0% | 1 |
Περισσότερα για Shen: Shen build · Shen counters · Shen skins
Shen: αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM
Αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Shen: -5% στη ζημιά που προκαλεί και +5% στη ζημιά που δέχεται. Η Riot ρυθμίζει ορισμένους ήρωες μόνο για το ARAM, για να τους εξισορροπήσει στη μία λωρίδα της λειτουργίας· οι αλλαγές δεν ισχύουν στο Φαράγγι των Επικαλεστών.
| Αλλαγή | Τιμή |
|---|---|
| Ζημιά που προκλήθηκε | -5% |
| Ζημιά που δέχθηκε | +5% |
Shen στο ARAM: είναι καλή επιλογή;
Shen: βαθμίδα C στο ARAM στην Ενημέρωση 26.20, θέση 126 από τους 168 ήρωες με αρκετούς αγώνες ARAM για βαθμίδα. Η ARAM tier list κατατάσσει τους ήρωες με βάση το ποσοστό νικών, τραβηγμένο προς το 50% όταν έχουν λίγους αγώνες, και λίγο με βάση το πόσο συχνά επιλέγονται.
Shen ARAM build και Φαράγγι των Επικαλεστών
Τα αντικείμενα που χτίζουν οι παίκτες με Shen περισσότερο και λιγότερο στο ARAM απ' ό,τι σε Αγώνες Κατάταξης στο Φαράγγι των Επικαλεστών (Κυρίαρχος+), με βάση το ποσοστό των αγώνων στους οποίους ολοκληρώνεται κάθε αντικείμενο. Εμφανίζονται μόνο διαφορές 10 μονάδων και πάνω.
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Ατσαλόκαρδος | 97% | 14% |
| Απέραντη Απόγνωση | 50% | κάτω από 5% |
| Αγκαθωράκιση | 57% | 18% |
| Πανοπλία του Γόρμογκ | 33% | κάτω από 5% |
| Όψη Πνευμάτων | 20% | κάτω από 5% |
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Κολοσσιαία Ύδρα | 23% | 77% |
| Δειλινό και Αυγή | κάτω από 7% | 36% |
Shen: από πού προέρχονται τα δεδομένα ARAM
Το build προέρχεται από πραγματικούς αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API. Για κάθε παίκτη με Shen κρατάμε τα τελικά αντικείμενα, τους ρούνους και τα ξόρκια επικαλεστή και, από το χρονολόγιο του αγώνα, τα αντικείμενα που αγοράστηκαν στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα και τη σειρά με την οποία ανέβηκαν οι ικανότητες· οι αγώνες κάτω από 5 λεπτά δεν μετράνε. Ένα build εμφανίζεται από 15 αγώνες. Η πλήρης μέθοδος βρίσκεται στη σελίδα LoL ARAM builds.
Συχνές ερωτήσεις
Ποιο είναι το καλύτερο Shen ARAM build;
Το build στην κορυφή αυτής της σελίδας: τα αντικείμενα, οι ρούνοι και τα ξόρκια επικαλεστή που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι παίκτες με Shen σε αγώνες ARAM της Ενημέρωσης 26.20, με το ποσοστό νικών και τους αγώνες κάθε επιλογής.
Έχει Shen αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM;
Στο ARAM, για Shen: -5% στη ζημιά που προκαλεί και +5% στη ζημιά που δέχεται. Οι αλλαγές ισχύουν μόνο στη Μαινόμενη Άβυσσο.
Είναι Shen καλή επιλογή στο ARAM;
Η ARAM tier list κατατάσσει Shen απέναντι σε κάθε ήρωα με αρκετούς αγώνες ARAM σε αυτή την Ενημέρωση, με βάση το ποσοστό νικών και το ποσοστό επιλογής. Η βαθμίδα και η θέση εμφανίζονται στην παραπάνω ενότητα μόλις υπάρξουν αρκετοί αγώνες με Shen.
Με τι ξεκινά Shen στο ARAM;
Ο πίνακας αρχικών αντικειμένων παραπάνω δείχνει τι αγοράζουν οι παίκτες με Shen στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα των αγώνων ARAM, χωρίς τα φίλτρα, και πόσο συχνά αγοράζεται κάθε αρχή.
LoL ARAM builds για κάθε ήρωα · LoL builds για κάθε ήρωα · LoL counters · Όλοι οι LoL champions
LOLValue isn't endorsed by Riot Games and doesn't reflect the views or opinions of Riot Games or anyone officially involved in producing or managing Riot Games properties. Riot Games and all associated properties are trademarks or registered trademarks of Riot Games, Inc. Τα build μετρώνται από αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API· οι αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM προέρχονται από το lolstaticdata, που βασίζεται στο League of Legends Wiki.