Taliyah ARAM Build
Αντικείμενα, ρούνοι και σειρά ικανοτήτων από αγώνες ARAM, Ενημέρωση 26.20. Taliyah ARAM build από πραγματικούς αγώνες στη Μαινόμενη Άβυσσο: τι χτίζουν οι παίκτες στο ARAM. Αντικείμενα, ρούνοι, ξόρκια, αρχικά αντικείμενα και σειρά ικανοτήτων, με τις αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Taliyah και τις διαφορές του build από το Φαράγγι των Επικαλεστών.
Τα εικονίδια του build χρειάζονται JavaScript· οι πίνακες στον οδηγό παρακάτω λειτουργούν και χωρίς αυτήν.
Τελευταία ενημέρωση: 14 Οκτωβρίου 2026 · Από Ομάδα LOLValue
Το καλύτερο Taliyah ARAM build στην Ενημέρωση 26.20
Το πιο συχνό Taliyah ARAM build στην Ενημέρωση 26.20 είναι Φλόγα της Σκιάς, Ξέσπασμα Καταιγίδας και Απόηχος του Λούντεν, με Θεμελιώδη Ρούνο Σκοτεινή Σοδειά και ξόρκια Φλας και Φάντασμα: ποσοστό νικών 50,0% σε 4 αγώνες. Οι περισσότεροι παίκτες με Taliyah ξεκινούν με Χαμένο Κεφάλαιο και μεγιστοποιούν τις ικανότητες με τη σειρά Q > E > W. Σε όλους τους 28 αγώνες ARAM που διαβάσαμε σε αυτή την Ενημέρωση, το ποσοστό νικών για Taliyah είναι 42,9%.
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Φλόγα της Σκιάς + Ξέσπασμα Καταιγίδας + Απόηχος του Λούντεν | 14,3% | 50,0% | 4 |
| Καπέλο του Ράμπαντον + Φλόγα της Σκιάς + Απόηχος του Λούντεν | 10,7% | 33,3% | 3 |
| Κρυστάλλινο Σκήπτρο της Ριλάι + Το Μαρτύριο της Λιάντρι + Απόηχος του Λούντεν | 7,1% | 50,0% | 2 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Απόηχος του Λούντεν | 60,7% | 41,2% | 17 |
| Φλόγα της Σκιάς | 46,4% | 46,2% | 13 |
| Το Μαρτύριο της Λιάντρι | 46,4% | 38,5% | 13 |
| Κρυστάλλινο Σκήπτρο της Ριλάι | 39,3% | 45,5% | 11 |
| Πυρσός Μαύρου Πυρός | 32,1% | 44,4% | 9 |
| Καπέλο του Ράμπαντον | 32,1% | 33,3% | 9 |
| Ξέσπασμα Καταιγίδας | 28,6% | 37,5% | 8 |
| Κλεψύδρα της Ζόνια | 21,4% | 50,0% | 6 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Παπούτσια Μάγου | 64,3% | 38,9% | 18 |
| Ιόνιες Μπότες της Διαύγειας | 10,7% | 33,3% | 3 |
| Οι Μπότες του Ερμή | 7,1% | 100,0% | 2 |
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Χαμένο Κεφάλαιο | 71,4% | 55,0% | 20 |
| Μπότες + Ζαφειρένιος Κρύσταλλος + Τόμος Μεγέθυνσης + Δάκρυ της Θεάς | 7,1% | 0,0% | 2 |
| Ζαφειρένιος Κρύσταλλος + Τόμος Μεγέθυνσης + Αστραφτερός Κόκκος + Δάκρυ της Θεάς | 7,1% | 0,0% | 2 |
| Σειρά μεγιστοποίησης | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Q > E > W | 89,3% | 44,0% | 25 |
| Q > W > E | 7,1% | 50,0% | 2 |
| Θεμελιώδης Ρούνος | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Σκοτεινή Σοδειά | 60,7% | 47,1% | 17 |
| Ηλεκτροπληξία | 25,0% | 42,9% | 7 |
| Αρπαγή του Απέθαντου | 3,6% | 100,0% | 1 |
| Ρούνοι | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Σκοτεινή Σοδειά · Ύπουλο Χτύπημα · Αποκρουστικά Αναμνηστικά · Κυνηγός Θησαυρών · Τελειωτικό Χτύπημα · Ευστροφία | 21,4% | 66,7% | 6 |
| Ξόρκια επικαλεστή | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Φλας + Φάντασμα | 42,9% | 33,3% | 12 |
| Φλας + Θεραπεία | 17,9% | 60,0% | 5 |
Περισσότερα για Taliyah: Taliyah build · Taliyah counters · Taliyah skins
Taliyah: αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM
Αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Taliyah: καμία αλλαγή εξισορρόπησης. Η Riot ρυθμίζει ορισμένους ήρωες μόνο για το ARAM, για να τους εξισορροπήσει στη μία λωρίδα της λειτουργίας· οι αλλαγές δεν ισχύουν στο Φαράγγι των Επικαλεστών.
Taliyah: καμία αλλαγή εξισορρόπησης στο ARAM· ο ήρωας παίζει στο ARAM ακριβώς όπως στο Φαράγγι των Επικαλεστών.
Taliyah στο ARAM: είναι καλή επιλογή;
Taliyah: βαθμίδα B στο ARAM στην Ενημέρωση 26.20, θέση 100 από τους 170 ήρωες με αρκετούς αγώνες ARAM για βαθμίδα. Η ARAM tier list κατατάσσει τους ήρωες με βάση το ποσοστό νικών, τραβηγμένο προς το 50% όταν έχουν λίγους αγώνες, και λίγο με βάση το πόσο συχνά επιλέγονται.
Taliyah ARAM build και Φαράγγι των Επικαλεστών
Τα αντικείμενα που χτίζουν οι παίκτες με Taliyah περισσότερο και λιγότερο στο ARAM απ' ό,τι σε Αγώνες Κατάταξης στο Φαράγγι των Επικαλεστών (Κυρίαρχος+), με βάση το ποσοστό των αγώνων στους οποίους ολοκληρώνεται κάθε αντικείμενο. Εμφανίζονται μόνο διαφορές 10 μονάδων και πάνω.
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Απόηχος του Λούντεν | 61% | 15% |
| Καπέλο του Ράμπαντον | 32% | 6% |
| Το Μαρτύριο της Λιάντρι | 46% | 23% |
| Ξέσπασμα Καταιγίδας | 29% | κάτω από 6% |
| Φλόγα της Σκιάς | 46% | 33% |
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Πυρσός Μαύρου Πυρός | 32% | 65% |
Taliyah: από πού προέρχονται τα δεδομένα ARAM
Το build προέρχεται από πραγματικούς αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API. Για κάθε παίκτη με Taliyah κρατάμε τα τελικά αντικείμενα, τους ρούνους και τα ξόρκια επικαλεστή και, από το χρονολόγιο του αγώνα, τα αντικείμενα που αγοράστηκαν στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα και τη σειρά με την οποία ανέβηκαν οι ικανότητες· οι αγώνες κάτω από 5 λεπτά δεν μετράνε. Ένα build εμφανίζεται από 15 αγώνες. Η πλήρης μέθοδος βρίσκεται στη σελίδα LoL ARAM builds.
Συχνές ερωτήσεις
Ποιο είναι το καλύτερο Taliyah ARAM build;
Το build στην κορυφή αυτής της σελίδας: τα αντικείμενα, οι ρούνοι και τα ξόρκια επικαλεστή που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι παίκτες με Taliyah σε αγώνες ARAM της Ενημέρωσης 26.20, με το ποσοστό νικών και τους αγώνες κάθε επιλογής.
Έχει Taliyah αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM;
Στο ARAM, για Taliyah: καμία αλλαγή εξισορρόπησης. Οι αλλαγές ισχύουν μόνο στη Μαινόμενη Άβυσσο.
Είναι Taliyah καλή επιλογή στο ARAM;
Η ARAM tier list κατατάσσει Taliyah απέναντι σε κάθε ήρωα με αρκετούς αγώνες ARAM σε αυτή την Ενημέρωση, με βάση το ποσοστό νικών και το ποσοστό επιλογής. Η βαθμίδα και η θέση εμφανίζονται στην παραπάνω ενότητα μόλις υπάρξουν αρκετοί αγώνες με Taliyah.
Με τι ξεκινά Taliyah στο ARAM;
Ο πίνακας αρχικών αντικειμένων παραπάνω δείχνει τι αγοράζουν οι παίκτες με Taliyah στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα των αγώνων ARAM, χωρίς τα φίλτρα, και πόσο συχνά αγοράζεται κάθε αρχή.
LoL ARAM builds για κάθε ήρωα · LoL builds για κάθε ήρωα · LoL counters · Όλοι οι LoL champions
LOLValue isn't endorsed by Riot Games and doesn't reflect the views or opinions of Riot Games or anyone officially involved in producing or managing Riot Games properties. Riot Games and all associated properties are trademarks or registered trademarks of Riot Games, Inc. Τα build μετρώνται από αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API· οι αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM προέρχονται από το lolstaticdata, που βασίζεται στο League of Legends Wiki.