Talon ARAM Build
Αντικείμενα, ρούνοι και σειρά ικανοτήτων από αγώνες ARAM, Ενημέρωση 26.20. Talon ARAM build από πραγματικούς αγώνες στη Μαινόμενη Άβυσσο: τι χτίζουν οι παίκτες στο ARAM. Αντικείμενα, ρούνοι, ξόρκια, αρχικά αντικείμενα και σειρά ικανοτήτων, με τις αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Talon και τις διαφορές του build από το Φαράγγι των Επικαλεστών.
Τα εικονίδια του build χρειάζονται JavaScript· οι πίνακες στον οδηγό παρακάτω λειτουργούν και χωρίς αυτήν.
Τελευταία ενημέρωση: 14 Οκτωβρίου 2026 · Από Ομάδα LOLValue
Το καλύτερο Talon ARAM build στην Ενημέρωση 26.20
Το πιο συχνό Talon ARAM build στην Ενημέρωση 26.20 είναι Ο Συλλέκτης, Μίσος της Σερίλντα και Αξιωματική Καμπή, με Θεμελιώδη Ρούνο Ηλεκτροπληξία και ξόρκια Φλας και Σημάδεμα: ποσοστό νικών 40,0% σε 5 αγώνες. Οι περισσότεροι παίκτες με Talon ξεκινούν με Μακρύ Σπαθί και Πριονωτό Μαχαίρι και μεγιστοποιούν τις ικανότητες με τη σειρά W > Q > E. Σε όλους τους 39 αγώνες ARAM που διαβάσαμε σε αυτή την Ενημέρωση, το ποσοστό νικών για Talon είναι 46,2%.
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Ο Συλλέκτης + Μίσος της Σερίλντα + Αξιωματική Καμπή | 12,8% | 40,0% | 5 |
| Ο Συλλέκτης + Έκλειψη + Μίσος της Σερίλντα | 5,1% | 100,0% | 2 |
| Ο Συλλέκτης + Αξιωματική Καμπή + Ηλεκτρικό Στροφόσπαθο | 5,1% | 0,0% | 2 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Ο Συλλέκτης | 66,7% | 38,5% | 26 |
| Αξιωματική Καμπή | 64,1% | 48,0% | 25 |
| Μίσος της Σερίλντα | 33,3% | 61,5% | 13 |
| Έκλειψη | 33,3% | 53,8% | 13 |
| Λεπίδα της Νύχτας | 30,8% | 50,0% | 12 |
| Ηλεκτρικό Στροφόσπαθο | 17,9% | 28,6% | 7 |
| Τα Χαιρετίσματα του Λόρδου Ντόμινικ | 10,3% | 50,0% | 4 |
| Καταχθόνια Ύδρα | 10,3% | 25,0% | 4 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Ιόνιες Μπότες της Διαύγειας | 43,6% | 52,9% | 17 |
| Οι Μπότες του Ερμή | 17,9% | 28,6% | 7 |
| Αρματωμένα Καρφιά | 10,3% | 75,0% | 4 |
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Μακρύ Σπαθί + Πριονωτό Μαχαίρι | 41,0% | 37,5% | 16 |
| Μπότες + Πριονωτό Μαχαίρι | 15,4% | 50,0% | 6 |
| Μακρύ Σπαθί + Μακρύ Σπαθί + Πριονωτό Μαχαίρι | 10,3% | 100,0% | 4 |
| Σειρά μεγιστοποίησης | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| W > Q > E | 71,8% | 50,0% | 28 |
| Q > W > E | 23,1% | 44,4% | 9 |
| Θεμελιώδης Ρούνος | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Ηλεκτροπληξία | 48,7% | 52,6% | 19 |
| Σκοτεινή Σοδειά | 46,2% | 44,4% | 18 |
| Κατακτητής | 5,1% | 0,0% | 2 |
| Ρούνοι | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Ηλεκτροπληξία · Ξαφνικό Χτύπημα · Αποκρουστικά Αναμνηστικά · Υπέρτατος Κυνηγός · Τελειωτικό Χτύπημα · Θρίαμβος | 41,0% | 50,0% | 16 |
| Ξόρκια επικαλεστή | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Φλας + Σημάδεμα | 92,3% | 47,2% | 36 |
| Φλας + 13 | 2,6% | 100,0% | 1 |
Περισσότερα για Talon: Talon build · Talon counters · Talon skins
Talon: αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM
Αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Talon: +5% στη ζημιά που προκαλεί, -5% στη ζημιά που δέχεται και +20% στην εμμονή. Η Riot ρυθμίζει ορισμένους ήρωες μόνο για το ARAM, για να τους εξισορροπήσει στη μία λωρίδα της λειτουργίας· οι αλλαγές δεν ισχύουν στο Φαράγγι των Επικαλεστών.
| Αλλαγή | Τιμή |
|---|---|
| Ζημιά που προκλήθηκε | +5% |
| Ζημιά που δέχθηκε | -5% |
| Εμμονή | +20% |
Talon στο ARAM: είναι καλή επιλογή;
Talon: βαθμίδα C στο ARAM στην Ενημέρωση 26.20, θέση 118 από τους 168 ήρωες με αρκετούς αγώνες ARAM για βαθμίδα. Η ARAM tier list κατατάσσει τους ήρωες με βάση το ποσοστό νικών, τραβηγμένο προς το 50% όταν έχουν λίγους αγώνες, και λίγο με βάση το πόσο συχνά επιλέγονται.
Talon ARAM build και Φαράγγι των Επικαλεστών
Τα αντικείμενα που χτίζουν οι παίκτες με Talon περισσότερο και λιγότερο στο ARAM απ' ό,τι σε Αγώνες Κατάταξης στο Φαράγγι των Επικαλεστών (Κυρίαρχος+), με βάση το ποσοστό των αγώνων στους οποίους ολοκληρώνεται κάθε αντικείμενο. Εμφανίζονται μόνο διαφορές 10 μονάδων και πάνω.
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Ο Συλλέκτης | 67% | κάτω από 6% |
| Αξιωματική Καμπή | 64% | 8% |
| Έκλειψη | 33% | κάτω από 6% |
| Μίσος της Σερίλντα | 33% | 19% |
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Σπαθί των Σκιών | κάτω από 8% | 82% |
| Παραβίαση Προτειχίσματος | κάτω από 8% | 64% |
| Ηλεκτρικό Στροφόσπαθο | 18% | 68% |
| Δόντι του Ερπετού | 8% | 23% |
| Τα Χαιρετίσματα του Λόρδου Ντόμινικ | 10% | 24% |
Talon: από πού προέρχονται τα δεδομένα ARAM
Το build προέρχεται από πραγματικούς αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API. Για κάθε παίκτη με Talon κρατάμε τα τελικά αντικείμενα, τους ρούνους και τα ξόρκια επικαλεστή και, από το χρονολόγιο του αγώνα, τα αντικείμενα που αγοράστηκαν στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα και τη σειρά με την οποία ανέβηκαν οι ικανότητες· οι αγώνες κάτω από 5 λεπτά δεν μετράνε. Ένα build εμφανίζεται από 15 αγώνες. Η πλήρης μέθοδος βρίσκεται στη σελίδα LoL ARAM builds.
Συχνές ερωτήσεις
Ποιο είναι το καλύτερο Talon ARAM build;
Το build στην κορυφή αυτής της σελίδας: τα αντικείμενα, οι ρούνοι και τα ξόρκια επικαλεστή που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι παίκτες με Talon σε αγώνες ARAM της Ενημέρωσης 26.20, με το ποσοστό νικών και τους αγώνες κάθε επιλογής.
Έχει Talon αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM;
Στο ARAM, για Talon: +5% στη ζημιά που προκαλεί, -5% στη ζημιά που δέχεται και +20% στην εμμονή. Οι αλλαγές ισχύουν μόνο στη Μαινόμενη Άβυσσο.
Είναι Talon καλή επιλογή στο ARAM;
Η ARAM tier list κατατάσσει Talon απέναντι σε κάθε ήρωα με αρκετούς αγώνες ARAM σε αυτή την Ενημέρωση, με βάση το ποσοστό νικών και το ποσοστό επιλογής. Η βαθμίδα και η θέση εμφανίζονται στην παραπάνω ενότητα μόλις υπάρξουν αρκετοί αγώνες με Talon.
Με τι ξεκινά Talon στο ARAM;
Ο πίνακας αρχικών αντικειμένων παραπάνω δείχνει τι αγοράζουν οι παίκτες με Talon στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα των αγώνων ARAM, χωρίς τα φίλτρα, και πόσο συχνά αγοράζεται κάθε αρχή.
LoL ARAM builds για κάθε ήρωα · LoL builds για κάθε ήρωα · LoL counters · Όλοι οι LoL champions
LOLValue isn't endorsed by Riot Games and doesn't reflect the views or opinions of Riot Games or anyone officially involved in producing or managing Riot Games properties. Riot Games and all associated properties are trademarks or registered trademarks of Riot Games, Inc. Τα build μετρώνται από αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API· οι αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM προέρχονται από το lolstaticdata, που βασίζεται στο League of Legends Wiki.