Taric ARAM Build
Αντικείμενα, ρούνοι και σειρά ικανοτήτων από αγώνες ARAM, Ενημέρωση 26.20. Taric ARAM build από πραγματικούς αγώνες στη Μαινόμενη Άβυσσο: τι χτίζουν οι παίκτες στο ARAM. Αντικείμενα, ρούνοι, ξόρκια, αρχικά αντικείμενα και σειρά ικανοτήτων, με τις αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Taric και τις διαφορές του build από το Φαράγγι των Επικαλεστών.
Τα εικονίδια του build χρειάζονται JavaScript· οι πίνακες στον οδηγό παρακάτω λειτουργούν και χωρίς αυτήν.
Τελευταία ενημέρωση: 14 Οκτωβρίου 2026 · Από Ομάδα LOLValue
Το καλύτερο Taric ARAM build στην Ενημέρωση 26.20
Το πιο συχνό Taric ARAM build στην Ενημέρωση 26.20 είναι Αγκαθωράκιση, Παρανοϊκό Ξίφος και Τζακ'Σο, Ο Πολυμορφικός, με Θεμελιώδη Ρούνο Φύλακας και ξόρκια Φλας και Σημάδεμα: ποσοστό νικών 100,0% σε 1 αγώνες. Οι περισσότεροι παίκτες με Taric ξεκινούν με Ζώνη του Γίγαντα και Δάκρυ της Θεάς και μεγιστοποιούν τις ικανότητες με τη σειρά E > Q > W. Σε όλους τους 20 αγώνες ARAM που διαβάσαμε σε αυτή την Ενημέρωση, το ποσοστό νικών για Taric είναι 40,0%.
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Αγκαθωράκιση + Παρανοϊκό Ξίφος + Τζακ'Σο, Ο Πολυμορφικός | 5,0% | 100,0% | 1 |
| Πανοπλία του Γόρμογκ + Ατσαλόκαρδος + Τζακ'Σο, Ο Πολυμορφικός | 5,0% | 100,0% | 1 |
| Κυνικός Ρυθμός + Ατσαλόκαρδος + Παγωμένη Καρδιά | 5,0% | 0,0% | 1 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Ατσαλόκαρδος | 65,0% | 38,5% | 13 |
| Όψη Πνευμάτων | 35,0% | 42,9% | 7 |
| Τζακ'Σο, Ο Πολυμορφικός | 20,0% | 75,0% | 4 |
| Απέραντη Απόγνωση | 20,0% | 50,0% | 4 |
| Αγκαθωράκιση | 20,0% | 50,0% | 4 |
| Παγωμένη Καρδιά | 15,0% | 33,3% | 3 |
| Πανοπλία του Γόρμογκ | 15,0% | 33,3% | 3 |
| Κυνικός Ρυθμός | 15,0% | 0,0% | 3 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Οι Μπότες του Ερμή | 45,0% | 44,4% | 9 |
| Αρματωμένα Καρφιά | 30,0% | 16,7% | 6 |
| Ιόνιες Μπότες της Διαύγειας | 15,0% | 33,3% | 3 |
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Ζώνη του Γίγαντα + Δάκρυ της Θεάς | 35,0% | 28,6% | 7 |
| Κέρας του Φύλακα + Δάκρυ της Θεάς | 15,0% | 66,7% | 3 |
| Δάκρυ της Θεάς + Θώρακας Κισσού | 5,0% | 100,0% | 1 |
| Σειρά μεγιστοποίησης | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| E > Q > W | 40,0% | 37,5% | 8 |
| Q > E > W | 25,0% | 60,0% | 5 |
| Θεμελιώδης Ρούνος | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Φύλακας | 45,0% | 55,6% | 9 |
| Αρπαγή του Απέθαντου | 40,0% | 37,5% | 8 |
| Παγωμένη Ενίσχυση | 10,0% | 0,0% | 2 |
| Ρούνοι | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Φύλακας · Πηγή της Ζωής · Προετοιμασία · Αναζωογόνηση · Θρύλος: Επιτάχυνση · Ευστροφία | 30,0% | 50,0% | 6 |
| Ξόρκια επικαλεστή | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Φλας + Σημάδεμα | 75,0% | 46,7% | 15 |
| Φλας + Θεραπεία | 10,0% | 50,0% | 2 |
Περισσότερα για Taric: Taric build · Taric counters · Taric skins
Taric: αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM
Αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Taric: +10% στη ζημιά που δέχεται. Η Riot ρυθμίζει ορισμένους ήρωες μόνο για το ARAM, για να τους εξισορροπήσει στη μία λωρίδα της λειτουργίας· οι αλλαγές δεν ισχύουν στο Φαράγγι των Επικαλεστών.
| Αλλαγή | Τιμή |
|---|---|
| Ζημιά που δέχθηκε | +10% |
Taric στο ARAM: είναι καλή επιλογή;
Taric: βαθμίδα C στο ARAM στην Ενημέρωση 26.20, θέση 132 από τους 168 ήρωες με αρκετούς αγώνες ARAM για βαθμίδα. Η ARAM tier list κατατάσσει τους ήρωες με βάση το ποσοστό νικών, τραβηγμένο προς το 50% όταν έχουν λίγους αγώνες, και λίγο με βάση το πόσο συχνά επιλέγονται.
Taric ARAM build και Φαράγγι των Επικαλεστών
Τα αντικείμενα που χτίζουν οι παίκτες με Taric περισσότερο και λιγότερο στο ARAM απ' ό,τι σε Αγώνες Κατάταξης στο Φαράγγι των Επικαλεστών (Κυρίαρχος+), με βάση το ποσοστό των αγώνων στους οποίους ολοκληρώνεται κάθε αντικείμενο. Εμφανίζονται μόνο διαφορές 10 μονάδων και πάνω.
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Ατσαλόκαρδος | 65% | κάτω από 4% |
| Όψη Πνευμάτων | 35% | 4% |
| Τζακ'Σο, Ο Πολυμορφικός | 20% | κάτω από 4% |
| Απέραντη Απόγνωση | 20% | κάτω από 4% |
| Αγκαθωράκιση | 20% | 4% |
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Έμβλημα των Σιδηρών Σολάρι | κάτω από 5% | 63% |
| Όρκος του Ιππότη | κάτω από 5% | 59% |
Taric: από πού προέρχονται τα δεδομένα ARAM
Το build προέρχεται από πραγματικούς αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API. Για κάθε παίκτη με Taric κρατάμε τα τελικά αντικείμενα, τους ρούνους και τα ξόρκια επικαλεστή και, από το χρονολόγιο του αγώνα, τα αντικείμενα που αγοράστηκαν στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα και τη σειρά με την οποία ανέβηκαν οι ικανότητες· οι αγώνες κάτω από 5 λεπτά δεν μετράνε. Ένα build εμφανίζεται από 15 αγώνες. Η πλήρης μέθοδος βρίσκεται στη σελίδα LoL ARAM builds.
Συχνές ερωτήσεις
Ποιο είναι το καλύτερο Taric ARAM build;
Το build στην κορυφή αυτής της σελίδας: τα αντικείμενα, οι ρούνοι και τα ξόρκια επικαλεστή που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι παίκτες με Taric σε αγώνες ARAM της Ενημέρωσης 26.20, με το ποσοστό νικών και τους αγώνες κάθε επιλογής.
Έχει Taric αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM;
Στο ARAM, για Taric: +10% στη ζημιά που δέχεται. Οι αλλαγές ισχύουν μόνο στη Μαινόμενη Άβυσσο.
Είναι Taric καλή επιλογή στο ARAM;
Η ARAM tier list κατατάσσει Taric απέναντι σε κάθε ήρωα με αρκετούς αγώνες ARAM σε αυτή την Ενημέρωση, με βάση το ποσοστό νικών και το ποσοστό επιλογής. Η βαθμίδα και η θέση εμφανίζονται στην παραπάνω ενότητα μόλις υπάρξουν αρκετοί αγώνες με Taric.
Με τι ξεκινά Taric στο ARAM;
Ο πίνακας αρχικών αντικειμένων παραπάνω δείχνει τι αγοράζουν οι παίκτες με Taric στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα των αγώνων ARAM, χωρίς τα φίλτρα, και πόσο συχνά αγοράζεται κάθε αρχή.
LoL ARAM builds για κάθε ήρωα · LoL builds για κάθε ήρωα · LoL counters · Όλοι οι LoL champions
LOLValue isn't endorsed by Riot Games and doesn't reflect the views or opinions of Riot Games or anyone officially involved in producing or managing Riot Games properties. Riot Games and all associated properties are trademarks or registered trademarks of Riot Games, Inc. Τα build μετρώνται από αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API· οι αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM προέρχονται από το lolstaticdata, που βασίζεται στο League of Legends Wiki.