Vi ARAM Build

Αντικείμενα, ρούνοι και σειρά ικανοτήτων από αγώνες ARAM, Ενημέρωση 26.20. Vi ARAM build από πραγματικούς αγώνες στη Μαινόμενη Άβυσσο: τι χτίζουν οι παίκτες στο ARAM. Αντικείμενα, ρούνοι, ξόρκια, αρχικά αντικείμενα και σειρά ικανοτήτων, με τις αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Vi και τις διαφορές του build από το Φαράγγι των Επικαλεστών.

Τα εικονίδια του build χρειάζονται JavaScript· οι πίνακες στον οδηγό παρακάτω λειτουργούν και χωρίς αυτήν.

Τελευταία ενημέρωση: 14 Οκτωβρίου 2026 · Από Ομάδα LOLValue

Το καλύτερο Vi ARAM build στην Ενημέρωση 26.20

Το πιο συχνό Vi ARAM build στην Ενημέρωση 26.20 είναι Χορός του Θανάτου, Κατεστραμμένος Ουρανός και Έκλειψη, με Θεμελιώδη Ρούνο Χαλάζι από Λεπίδες και ξόρκια Φλας και Σημάδεμα: ποσοστό νικών 71,4% σε 7 αγώνες. Οι περισσότεροι παίκτες με Vi ξεκινούν με Διοχετευτής και Αστραφτερός Κόκκος και μεγιστοποιούν τις ικανότητες με τη σειρά Q > E > W. Σε όλους τους 35 αγώνες ARAM που διαβάσαμε σε αυτή την Ενημέρωση, το ποσοστό νικών για Vi είναι 57,1%.

Vi: ο πιο συχνός πυρήνας αντικειμένων στο ARAM
ΑντικείμεναΠοσοστό επιλογήςΠοσοστό νικώνΑγώνες
Χορός του Θανάτου + Κατεστραμμένος Ουρανός + Έκλειψη20,0%71,4%7
Χορός του Θανάτου + Ο Συλλέκτης + Έκλειψη5,7%100,0%2
Αιχμή του Απείρου + Τα Χαιρετίσματα του Λόρδου Ντόμινικ + Ο Συλλέκτης5,7%50,0%2
Vi: τα πιο συχνά αντικείμενα στο ARAM
ΑντικείμενοΠοσοστό επιλογήςΠοσοστό νικώνΑγώνες
Κατεστραμμένος Ουρανός54,3%52,6%19
Χορός του Θανάτου48,6%64,7%17
Έκλειψη48,6%64,7%17
Ο Συλλέκτης28,6%70,0%10
Μαύρος Θεριστής17,1%50,0%6
Αιχμή του Απείρου11,4%50,0%4
Πρόκληση του Στέρακ11,4%50,0%4
Τα Σαγόνια του Μαλμόρτιους11,4%25,0%4
Vi: οι πιο συχνές μπότες στο ARAM
ΑντικείμενοΠοσοστό επιλογήςΠοσοστό νικώνΑγώνες
Οι Μπότες του Ερμή71,4%60,0%25
Αρματωμένα Καρφιά17,1%33,3%6
Αδηφάγες Περικνημίδες2,9%100,0%1
Vi: τα πιο συχνά αρχικά αντικείμενα στο ARAM
ΑντικείμεναΠοσοστό επιλογήςΠοσοστό νικώνΑγώνες
Διοχετευτής + Αστραφτερός Κόκκος40,0%64,3%14
Μπότες + Πριονωτό Μαχαίρι17,1%66,7%6
Μακρύ Σπαθί + Πολεμικό Σφυρί του Κόλφιλντ14,3%40,0%5
Vi: σειρά μεγιστοποίησης ικανοτήτων στο ARAM
Σειρά μεγιστοποίησηςΠοσοστό επιλογήςΠοσοστό νικώνΑγώνες
Q > E > W68,6%54,2%24
Q > W > E14,3%60,0%5
Vi: οι πιο συχνοί Θεμελιώδεις Ρούνοι στο ARAM
Θεμελιώδης ΡούνοςΠοσοστό επιλογήςΠοσοστό νικώνΑγώνες
Χαλάζι από Λεπίδες57,1%75,0%20
Κατακτητής28,6%30,0%10
Σκοτεινή Σοδειά8,6%33,3%3
Vi: η πιο συχνή σελίδα ρούνων στο ARAM
ΡούνοιΠοσοστό επιλογήςΠοσοστό νικώνΑγώνες
Χαλάζι από Λεπίδες · Ξαφνικό Χτύπημα · Αποκρουστικά Αναμνηστικά · Κυνηγός Θησαυρών · Τελειωτικό Χτύπημα · Θρίαμβος37,1%61,5%13
Vi: τα πιο συχνά ξόρκια επικαλεστή στο ARAM
Ξόρκια επικαλεστήΠοσοστό επιλογήςΠοσοστό νικώνΑγώνες
Φλας + Σημάδεμα82,9%55,2%29
Φλας + Ανάφλεξη5,7%50,0%2

Περισσότερα για Vi: Vi build · Vi counters · Vi skins

Vi: αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM

Αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Vi: +5% στη ζημιά που προκαλεί και -5% στη ζημιά που δέχεται. Η Riot ρυθμίζει ορισμένους ήρωες μόνο για το ARAM, για να τους εξισορροπήσει στη μία λωρίδα της λειτουργίας· οι αλλαγές δεν ισχύουν στο Φαράγγι των Επικαλεστών.

Vi: αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM
ΑλλαγήΤιμή
Ζημιά που προκλήθηκε+5%
Ζημιά που δέχθηκε-5%

Vi στο ARAM: είναι καλή επιλογή;

Vi: βαθμίδα A στο ARAM στην Ενημέρωση 26.20, θέση 37 από τους 168 ήρωες με αρκετούς αγώνες ARAM για βαθμίδα. Η ARAM tier list κατατάσσει τους ήρωες με βάση το ποσοστό νικών, τραβηγμένο προς το 50% όταν έχουν λίγους αγώνες, και λίγο με βάση το πόσο συχνά επιλέγονται.

Vi ARAM build και Φαράγγι των Επικαλεστών

Τα αντικείμενα που χτίζουν οι παίκτες με Vi περισσότερο και λιγότερο στο ARAM απ' ό,τι σε Αγώνες Κατάταξης στο Φαράγγι των Επικαλεστών (Κυρίαρχος+), με βάση το ποσοστό των αγώνων στους οποίους ολοκληρώνεται κάθε αντικείμενο. Εμφανίζονται μόνο διαφορές 10 μονάδων και πάνω.

Vi: αντικείμενα που χτίζονται περισσότερο στο ARAM
ΑντικείμενοΣτο ARAMΣτο Φαράγγι των Επικαλεστών
Κατεστραμμένος Ουρανός54%17%
Έκλειψη49%16%
Χορός του Θανάτου49%24%
Vi: αντικείμενα που χτίζονται λιγότερο στο ARAM
ΑντικείμενοΣτο ARAMΣτο Φαράγγι των Επικαλεστών
Δύναμη της Τριάδαςκάτω από 9%56%
Μαύρος Θεριστής17%47%

Vi: από πού προέρχονται τα δεδομένα ARAM

Το build προέρχεται από πραγματικούς αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API. Για κάθε παίκτη με Vi κρατάμε τα τελικά αντικείμενα, τους ρούνους και τα ξόρκια επικαλεστή και, από το χρονολόγιο του αγώνα, τα αντικείμενα που αγοράστηκαν στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα και τη σειρά με την οποία ανέβηκαν οι ικανότητες· οι αγώνες κάτω από 5 λεπτά δεν μετράνε. Ένα build εμφανίζεται από 15 αγώνες. Η πλήρης μέθοδος βρίσκεται στη σελίδα LoL ARAM builds.

Συχνές ερωτήσεις

Ποιο είναι το καλύτερο Vi ARAM build;

Το build στην κορυφή αυτής της σελίδας: τα αντικείμενα, οι ρούνοι και τα ξόρκια επικαλεστή που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι παίκτες με Vi σε αγώνες ARAM της Ενημέρωσης 26.20, με το ποσοστό νικών και τους αγώνες κάθε επιλογής.

Έχει Vi αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM;

Στο ARAM, για Vi: +5% στη ζημιά που προκαλεί και -5% στη ζημιά που δέχεται. Οι αλλαγές ισχύουν μόνο στη Μαινόμενη Άβυσσο.

Είναι Vi καλή επιλογή στο ARAM;

Η ARAM tier list κατατάσσει Vi απέναντι σε κάθε ήρωα με αρκετούς αγώνες ARAM σε αυτή την Ενημέρωση, με βάση το ποσοστό νικών και το ποσοστό επιλογής. Η βαθμίδα και η θέση εμφανίζονται στην παραπάνω ενότητα μόλις υπάρξουν αρκετοί αγώνες με Vi.

Με τι ξεκινά Vi στο ARAM;

Ο πίνακας αρχικών αντικειμένων παραπάνω δείχνει τι αγοράζουν οι παίκτες με Vi στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα των αγώνων ARAM, χωρίς τα φίλτρα, και πόσο συχνά αγοράζεται κάθε αρχή.

LoL ARAM builds για κάθε ήρωα · LoL builds για κάθε ήρωα · LoL counters · Όλοι οι LoL champions

LOLValue isn't endorsed by Riot Games and doesn't reflect the views or opinions of Riot Games or anyone officially involved in producing or managing Riot Games properties. Riot Games and all associated properties are trademarks or registered trademarks of Riot Games, Inc. Τα build μετρώνται από αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API· οι αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM προέρχονται από το lolstaticdata, που βασίζεται στο League of Legends Wiki.