Zac ARAM Build

Αντικείμενα, ρούνοι και σειρά ικανοτήτων από αγώνες ARAM, Ενημέρωση 26.20. Zac ARAM build από πραγματικούς αγώνες στη Μαινόμενη Άβυσσο: τι χτίζουν οι παίκτες στο ARAM. Αντικείμενα, ρούνοι, ξόρκια, αρχικά αντικείμενα και σειρά ικανοτήτων, με τις αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Zac και τις διαφορές του build από το Φαράγγι των Επικαλεστών.

Τα εικονίδια του build χρειάζονται JavaScript· οι πίνακες στον οδηγό παρακάτω λειτουργούν και χωρίς αυτήν.

Τελευταία ενημέρωση: 14 Οκτωβρίου 2026 · Από Ομάδα LOLValue

Το καλύτερο Zac ARAM build στην Ενημέρωση 26.20

Το πιο συχνό Zac ARAM build στην Ενημέρωση 26.20 είναι Όψη Πνευμάτων, Αγκαθωράκιση και Ατσαλόκαρδος, με Θεμελιώδη Ρούνο Απόηχος και ξόρκια Φλας και Σημάδεμα: ποσοστό νικών 66,7% σε 3 αγώνες. Οι περισσότεροι παίκτες με Zac ξεκινούν με Ζώνη του Γίγαντα και Ρουμπινένιος Κρύσταλλος και μεγιστοποιούν τις ικανότητες με τη σειρά E > W > Q. Σε όλους τους 18 αγώνες ARAM που διαβάσαμε σε αυτή την Ενημέρωση, το ποσοστό νικών για Zac είναι 50,0%.

Zac: ο πιο συχνός πυρήνας αντικειμένων στο ARAM
ΑντικείμεναΠοσοστό επιλογήςΠοσοστό νικώνΑγώνες
Όψη Πνευμάτων + Αγκαθωράκιση + Ατσαλόκαρδος16,7%66,7%3
Απέραντη Απόγνωση + Όψη Πνευμάτων + Ατσαλόκαρδος16,7%33,3%3
Αγκαθωράκιση + Οιωνός του Ραντουίν + Διχαστής5,6%100,0%1
Zac: τα πιο συχνά αντικείμενα στο ARAM
ΑντικείμενοΠοσοστό επιλογήςΠοσοστό νικώνΑγώνες
Αγκαθωράκιση66,7%58,3%12
Όψη Πνευμάτων66,7%50,0%12
Ατσαλόκαρδος61,1%45,5%11
Απέραντη Απόγνωση33,3%66,7%6
Οιωνός του Ραντουίν22,2%50,0%4
Διχαστής16,7%100,0%3
Κενή Λαμπρότητα16,7%66,7%3
Τζακ'Σο, Ο Πολυμορφικός11,1%50,0%2
Zac: οι πιο συχνές μπότες στο ARAM
ΑντικείμενοΠοσοστό επιλογήςΠοσοστό νικώνΑγώνες
Οι Μπότες του Ερμή44,4%37,5%8
Αρματωμένα Καρφιά22,2%75,0%4
Ιόνιες Μπότες της Διαύγειας5,6%100,0%1
Zac: τα πιο συχνά αρχικά αντικείμενα στο ARAM
ΑντικείμεναΠοσοστό επιλογήςΠοσοστό νικώνΑγώνες
Ζώνη του Γίγαντα + Ρουμπινένιος Κρύσταλλος38,9%57,1%7
Στοιχειωμένη Μάσκα11,1%100,0%2
Ρουμπινένιος Κρύσταλλος + Σιδερόπλεκτο Γιλέκο5,6%100,0%1
Zac: σειρά μεγιστοποίησης ικανοτήτων στο ARAM
Σειρά μεγιστοποίησηςΠοσοστό επιλογήςΠοσοστό νικώνΑγώνες
E > W > Q44,4%50,0%8
E > Q > W38,9%57,1%7
Zac: οι πιο συχνοί Θεμελιώδεις Ρούνοι στο ARAM
Θεμελιώδης ΡούνοςΠοσοστό επιλογήςΠοσοστό νικώνΑγώνες
Απόηχος50,0%44,4%9
Αρπαγή του Απέθαντου27,8%60,0%5
Κατακτητής16,7%66,7%3
Zac: η πιο συχνή σελίδα ρούνων στο ARAM
ΡούνοιΠοσοστό επιλογήςΠοσοστό νικώνΑγώνες
Απόηχος · Πηγή της Ζωής · Προετοιμασία · Αναζωογόνηση · Θρύλος: Επιτάχυνση · Θρίαμβος33,3%50,0%6
Zac: τα πιο συχνά ξόρκια επικαλεστή στο ARAM
Ξόρκια επικαλεστήΠοσοστό επιλογήςΠοσοστό νικώνΑγώνες
Φλας + Σημάδεμα83,3%53,3%15
Φλας + Φάντασμα5,6%100,0%1

Περισσότερα για Zac: Zac build · Zac counters · Zac skins

Zac: αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM

Αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Zac: -4% στη ζημιά που δέχεται και +10% στη θεραπεία. Η Riot ρυθμίζει ορισμένους ήρωες μόνο για το ARAM, για να τους εξισορροπήσει στη μία λωρίδα της λειτουργίας· οι αλλαγές δεν ισχύουν στο Φαράγγι των Επικαλεστών.

Zac: αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM
ΑλλαγήΤιμή
Ζημιά που δέχθηκε-4%
Θεραπεία+10%

Zac στο ARAM: είναι καλή επιλογή;

Zac: βαθμίδα C στο ARAM στην Ενημέρωση 26.20, θέση 110 από τους 168 ήρωες με αρκετούς αγώνες ARAM για βαθμίδα. Η ARAM tier list κατατάσσει τους ήρωες με βάση το ποσοστό νικών, τραβηγμένο προς το 50% όταν έχουν λίγους αγώνες, και λίγο με βάση το πόσο συχνά επιλέγονται.

Zac ARAM build και Φαράγγι των Επικαλεστών

Τα αντικείμενα που χτίζουν οι παίκτες με Zac περισσότερο και λιγότερο στο ARAM απ' ό,τι σε Αγώνες Κατάταξης στο Φαράγγι των Επικαλεστών (Κυρίαρχος+), με βάση το ποσοστό των αγώνων στους οποίους ολοκληρώνεται κάθε αντικείμενο. Εμφανίζονται μόνο διαφορές 10 μονάδων και πάνω.

Zac: αντικείμενα που χτίζονται περισσότερο στο ARAM
ΑντικείμενοΣτο ARAMΣτο Φαράγγι των Επικαλεστών
Ατσαλόκαρδος61%κάτω από 4%
Αγκαθωράκιση67%30%
Απέραντη Απόγνωση33%6%
Διχαστής17%κάτω από 4%
Zac: αντικείμενα που χτίζονται λιγότερο στο ARAM
ΑντικείμενοΣτο ARAMΣτο Φαράγγι των Επικαλεστών
Αιγίδα του Ήλιου11%73%
Μαγοτεχνική Ρουκετοζώνηκάτω από 11%49%

Zac: από πού προέρχονται τα δεδομένα ARAM

Το build προέρχεται από πραγματικούς αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API. Για κάθε παίκτη με Zac κρατάμε τα τελικά αντικείμενα, τους ρούνους και τα ξόρκια επικαλεστή και, από το χρονολόγιο του αγώνα, τα αντικείμενα που αγοράστηκαν στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα και τη σειρά με την οποία ανέβηκαν οι ικανότητες· οι αγώνες κάτω από 5 λεπτά δεν μετράνε. Ένα build εμφανίζεται από 15 αγώνες. Η πλήρης μέθοδος βρίσκεται στη σελίδα LoL ARAM builds.

Συχνές ερωτήσεις

Ποιο είναι το καλύτερο Zac ARAM build;

Το build στην κορυφή αυτής της σελίδας: τα αντικείμενα, οι ρούνοι και τα ξόρκια επικαλεστή που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι παίκτες με Zac σε αγώνες ARAM της Ενημέρωσης 26.20, με το ποσοστό νικών και τους αγώνες κάθε επιλογής.

Έχει Zac αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM;

Στο ARAM, για Zac: -4% στη ζημιά που δέχεται και +10% στη θεραπεία. Οι αλλαγές ισχύουν μόνο στη Μαινόμενη Άβυσσο.

Είναι Zac καλή επιλογή στο ARAM;

Η ARAM tier list κατατάσσει Zac απέναντι σε κάθε ήρωα με αρκετούς αγώνες ARAM σε αυτή την Ενημέρωση, με βάση το ποσοστό νικών και το ποσοστό επιλογής. Η βαθμίδα και η θέση εμφανίζονται στην παραπάνω ενότητα μόλις υπάρξουν αρκετοί αγώνες με Zac.

Με τι ξεκινά Zac στο ARAM;

Ο πίνακας αρχικών αντικειμένων παραπάνω δείχνει τι αγοράζουν οι παίκτες με Zac στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα των αγώνων ARAM, χωρίς τα φίλτρα, και πόσο συχνά αγοράζεται κάθε αρχή.

LoL ARAM builds για κάθε ήρωα · LoL builds για κάθε ήρωα · LoL counters · Όλοι οι LoL champions

LOLValue isn't endorsed by Riot Games and doesn't reflect the views or opinions of Riot Games or anyone officially involved in producing or managing Riot Games properties. Riot Games and all associated properties are trademarks or registered trademarks of Riot Games, Inc. Τα build μετρώνται από αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API· οι αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM προέρχονται από το lolstaticdata, που βασίζεται στο League of Legends Wiki.