Draven ARAM Build
ARAM oyunlarından eşyalar, rünler ve yetenek sırası, 26.20 yaması. Draven ARAM build: oyuncuların ARAM'da bu şampiyonla ne kurduğu, Sonsuz Uçurum'daki gerçek oyunlardan okunur: eşyalar, rünler, büyüler, başlangıç eşyaları ve yetenek sırası; ayrıca Draven ARAM denge değişiklikleri ve build'in Sihirdar Vadisi'nden farkı.
Build simgeleri JavaScript gerektirir; aşağıdaki rehberdeki tablolar JavaScript olmadan da çalışır.
Güncellendi: 14 Ekim 2026 · Yazar: LOLValue Team
26.20 Yamasında En İyi Draven ARAM Build'i
26.20 yamasında en çok kurulan Draven ARAM build'i: Ebedi Kılıç, Kanasusamış ve Tahsildar; anahtar rün Kara Hasat, sihirdar büyüleri Sıçra ve Hayalet. Bu build'in 8 oyunda kazanma oranı %50,0. Draven oyuncularının çoğu Çizme ve Dişli Kama ile başlıyor ve yetenekleri şu sırayla maksimuma çıkarıyor: Q > W > E. Bu yamada okuduğumuz 49 ARAM oyununun tamamında Draven için kazanma oranı %42,9.
| Eşyalar | Seçilme oranı | Kazanma oranı | Oyun |
|---|---|---|---|
| Ebedi Kılıç + Kanasusamış + Tahsildar | %16,3 | %50,0 | 8 |
| Ebedi Kılıç + Dominik Efendi'nin Hürmetleri + Tahsildar | %14,3 | %42,9 | 7 |
| Dominik Efendi'nin Hürmetleri + Kanasusamış + Tahsildar | %8,2 | %50,0 | 4 |
| Eşya | Seçilme oranı | Kazanma oranı | Oyun |
|---|---|---|---|
| Tahsildar | %79,6 | %41,0 | 39 |
| Kanasusamış | %65,3 | %46,9 | 32 |
| Ebedi Kılıç | %61,2 | %43,3 | 30 |
| Dominik Efendi'nin Hürmetleri | %57,1 | %46,4 | 28 |
| Bombardıman Topu | %34,7 | %47,1 | 17 |
| Canbiçen | %16,3 | %37,5 | 8 |
| Mahvolmuş Kralın Kılıcı | %6,1 | %66,7 | 3 |
| Yun Tal Yabanokları | %6,1 | %0,0 | 3 |
| Eşya | Seçilme oranı | Kazanma oranı | Oyun |
|---|---|---|---|
| Savaşçı Çizmeleri | %57,1 | %42,9 | 28 |
| Açgözlü Çizmeleri | %12,2 | %50,0 | 6 |
| Merkür'ün Adımları | %12,2 | %50,0 | 6 |
| Eşyalar | Seçilme oranı | Kazanma oranı | Oyun |
|---|---|---|---|
| Çizme + Dişli Kama | %49,0 | %45,8 | 24 |
| TEK Kılıcı | %18,4 | %33,3 | 9 |
| Dişli Kama | %6,1 | %0,0 | 3 |
| Yetenek max sırası | Seçilme oranı | Kazanma oranı | Oyun |
|---|---|---|---|
| Q > W > E | %81,6 | %37,5 | 40 |
| Q > E > W | %18,4 | %66,7 | 9 |
| Anahtar rün | Seçilme oranı | Kazanma oranı | Oyun |
|---|---|---|---|
| Kara Hasat | %40,8 | %45,0 | 20 |
| Saldırıya Devam | %26,5 | %38,5 | 13 |
| Keskin Sağanak | %22,4 | %45,5 | 11 |
| Rünler | Seçilme oranı | Kazanma oranı | Oyun |
|---|---|---|---|
| Kara Hasat · Kan Tadı · Acı Hatıra · Hazine Avcısı · Son Darbe · Zafer | %34,7 | %47,1 | 17 |
| Sihirdar büyüleri | Seçilme oranı | Kazanma oranı | Oyun |
|---|---|---|---|
| Sıçra + Hayalet | %40,8 | %40,0 | 20 |
| Sıçra + Bariyer | %20,4 | %50,0 | 10 |
Draven hakkında daha fazlası: Draven build · Draven counter · Draven kostümleri
Draven ARAM Denge Değişiklikleri
Draven ARAM denge değişiklikleri: +%5 verilen hasar ve -%5 alınan hasar. Riot bazı şampiyonları yalnızca ARAM için, modun tek koridoruna göre dengelemek amacıyla ayarlar; bu değişiklikler Sihirdar Vadisi'nde geçerli değildir.
| Değişiklik | Değer |
|---|---|
| Verilen hasar | +%5 |
| Alınan hasar | -%5 |
Draven ARAM'da İyi mi?
26.20 yamasında Draven, ARAM'da B tier; tier için yeterli ARAM oyunu olan 168 şampiyon arasında sırası: 106. ARAM tier list, şampiyonları kazanma oranına göre sıralar; az oyunu olanlarda bu oran %50'ye doğru çekilir ve ne sıklıkta seçildikleri de biraz hesaba katılır.
Draven ARAM Build ve Sihirdar Vadisi
Draven oyuncularının ARAM'da, dereceli Sihirdar Vadisi oyunlarına (Ustalık+) göre daha çok ve daha az kurduğu eşyalar; her eşyanın tamamlandığı oyunların payına göre. Yalnızca 10 puan ya da daha büyük farklar listelenir.
| Eşya | ARAM'da kurulma | Sihirdar Vadisi'nde kurulma |
|---|---|---|
| Kanasusamış | %65 | %30 |
| Tahsildar | %80 | %44 |
| Bombardıman Topu | %35 | %5 |
| Canbiçen | %16 | %5 |
| Eşya | ARAM'da kurulma | Sihirdar Vadisi'nde kurulma |
|---|---|---|
| Kibir | %4 altı | %55 |
| Hexgörü C44 | %4 altı | %47 |
Draven ARAM Verileri Nereden Geliyor?
Build, Riot Games API üzerinden okunan gerçek ARAM oyunlarından gelir. Her Draven oyuncusu için son eşyaları, rünleri ve sihirdar büyülerini, oyunun zaman çizelgesinden de ilk 90 saniyede alınan eşyaları ve yeteneklerin geliştirilme sırasını kaydediyoruz; 5 dakikadan kısa oyunlar dışarıda bırakılır. Bir build 15 oyundan itibaren gösterilir. Yöntemin tamamı LoL ARAM build sayfasında.
Sıkça Sorulan Sorular
En iyi Draven ARAM build'i hangisi?
Bu sayfanın başındaki build: 26.20 yamasının ARAM oyunlarında Draven oyuncularının çoğunun kullandığı eşyalar, rünler ve sihirdar büyüleri, her seçimin kazanma oranı ve oyun sayısıyla.
Draven için ARAM denge değişikliği var mı?
ARAM'da Draven için: +%5 verilen hasar ve -%5 alınan hasar. Değişiklikler yalnızca Sonsuz Uçurum'da geçerlidir.
Draven ARAM'da iyi mi?
ARAM tier list, Draven şampiyonunu bu yamada yeterli ARAM oyunu olan tüm şampiyonlarla kazanma ve seçilme oranına göre karşılaştırır. Draven yeterli oyuna ulaştığında tier'ı ve sırası yukarıdaki bölümde yer alır.
Draven ARAM'da neyle başlar?
Yukarıdaki başlangıç eşyaları tablosu, Draven oyuncularının ARAM oyunlarının ilk 90 saniyesinde aldıklarını (iksirler hariç) ve her başlangıcın ne sıklıkta alındığını listeler.
Her şampiyon için LoL ARAM build · LoL şampiyon buildleri · LoL counter (CT) · Tüm LoL şampiyonları
LOLValue isn't endorsed by Riot Games and doesn't reflect the views or opinions of Riot Games or anyone officially involved in producing or managing Riot Games properties. Riot Games and all associated properties are trademarks or registered trademarks of Riot Games, Inc. Build'ler, Riot Games API üzerinden okunan ARAM oyunlarından sayılır; ARAM denge değişiklikleri, League of Legends Wiki'den derlenen lolstaticdata'dan gelir.