Karthus ARAM Build
ARAM oyunlarından eşyalar, rünler ve yetenek sırası, 26.20 yaması. Karthus ARAM build: oyuncuların ARAM'da bu şampiyonla ne kurduğu, Sonsuz Uçurum'daki gerçek oyunlardan okunur: eşyalar, rünler, büyüler, başlangıç eşyaları ve yetenek sırası; ayrıca Karthus ARAM denge değişiklikleri ve build'in Sihirdar Vadisi'nden farkı.
Build simgeleri JavaScript gerektirir; aşağıdaki rehberdeki tablolar JavaScript olmadan da çalışır.
Güncellendi: 14 Ekim 2026 · Yazar: LOLValue Team
26.20 Yamasında En İyi Karthus ARAM Build'i
26.20 yamasında en çok kurulan Karthus ARAM build'i: Habaset, Gölgealev ve Liandry'nin Eziyeti; anahtar rün Kara Hasat, sihirdar büyüleri Sıçra ve Tuttur. Bu build'in 8 oyunda kazanma oranı %25,0. Karthus oyuncularının çoğu Kayıp Cilt ile başlıyor ve yetenekleri şu sırayla maksimuma çıkarıyor: Q > E > W. Bu yamada okuduğumuz 36 ARAM oyununun tamamında Karthus için kazanma oranı %47,2.
| Eşyalar | Seçilme oranı | Kazanma oranı | Oyun |
|---|---|---|---|
| Habaset + Gölgealev + Liandry'nin Eziyeti | %22,2 | %25,0 | 8 |
| Siyahateş Meşalesi + Habaset + Gölgealev | %5,6 | %100,0 | 2 |
| Siyahateş Meşalesi + Habaset + Liandry'nin Eziyeti | %5,6 | %50,0 | 2 |
| Eşya | Seçilme oranı | Kazanma oranı | Oyun |
|---|---|---|---|
| Gölgealev | %80,6 | %37,9 | 29 |
| Habaset | %72,2 | %50,0 | 26 |
| Liandry'nin Eziyeti | %66,7 | %45,8 | 24 |
| Rabadon'un Şapkası | %41,7 | %33,3 | 15 |
| Siyahateş Meşalesi | %38,9 | %42,9 | 14 |
| Hiçlik Değneği | %30,6 | %45,5 | 11 |
| Yıldırım Asası | %11,1 | %50,0 | 4 |
| Zhonya'nın Kumsaati | %8,3 | %66,7 | 3 |
| Eşya | Seçilme oranı | Kazanma oranı | Oyun |
|---|---|---|---|
| Sihirbaz Pabuçları | %69,4 | %36,0 | 25 |
| Ionia Çizmeleri | %2,8 | %100,0 | 1 |
| Eşyalar | Seçilme oranı | Kazanma oranı | Oyun |
|---|---|---|---|
| Kayıp Cilt | %63,9 | %43,5 | 23 |
| Lanetli Maske | %5,6 | %100,0 | 2 |
| Çizme + Kayıp Cilt | %2,8 | %100,0 | 1 |
| Yetenek max sırası | Seçilme oranı | Kazanma oranı | Oyun |
|---|---|---|---|
| Q > E > W | %75,0 | %44,4 | 27 |
| E > Q > W | %11,1 | %100,0 | 4 |
| Anahtar rün | Seçilme oranı | Kazanma oranı | Oyun |
|---|---|---|---|
| Kara Hasat | %83,3 | %46,7 | 30 |
| İlk Vuruş | %8,3 | %33,3 | 3 |
| Ölümateşi Dokunuşu | %5,6 | %50,0 | 2 |
| Rünler | Seçilme oranı | Kazanma oranı | Oyun |
|---|---|---|---|
| Kara Hasat · Belden Aşağı · Acı Hatıra · Mükemmel Avcı · Son Darbe · Pratik Zekâ | %30,6 | %63,6 | 11 |
| Sihirdar büyüleri | Seçilme oranı | Kazanma oranı | Oyun |
|---|---|---|---|
| Sıçra + Tuttur | %72,2 | %46,2 | 26 |
| Bitkinlik + Sıçra | %8,3 | %100,0 | 3 |
Karthus hakkında daha fazlası: Karthus build · Karthus counter · Karthus kostümleri
Karthus ARAM Denge Değişiklikleri
Karthus ARAM denge değişiklikleri: -%7 verilen hasar ve +%5 alınan hasar. Riot bazı şampiyonları yalnızca ARAM için, modun tek koridoruna göre dengelemek amacıyla ayarlar; bu değişiklikler Sihirdar Vadisi'nde geçerli değildir.
| Değişiklik | Değer |
|---|---|
| Verilen hasar | -%7 |
| Alınan hasar | +%5 |
Karthus ARAM'da İyi mi?
26.20 yamasında Karthus, ARAM'da C tier; tier için yeterli ARAM oyunu olan 168 şampiyon arasında sırası: 125. ARAM tier list, şampiyonları kazanma oranına göre sıralar; az oyunu olanlarda bu oran %50'ye doğru çekilir ve ne sıklıkta seçildikleri de biraz hesaba katılır.
Karthus ARAM Build ve Sihirdar Vadisi
Karthus oyuncularının ARAM'da, dereceli Sihirdar Vadisi oyunlarına (Ustalık+) göre daha çok ve daha az kurduğu eşyalar; her eşyanın tamamlandığı oyunların payına göre. Yalnızca 10 puan ya da daha büyük farklar listelenir.
| Eşya | ARAM'da kurulma | Sihirdar Vadisi'nde kurulma |
|---|---|---|
| Habaset | %72 | %12 |
| Liandry'nin Eziyeti | %67 | %38 |
| Eşya | ARAM'da kurulma | Sihirdar Vadisi'nde kurulma |
|---|---|---|
| Siyahateş Meşalesi | %39 | %90 |
| Zhonya'nın Kumsaati | %8 | %38 |
Karthus ARAM Verileri Nereden Geliyor?
Build, Riot Games API üzerinden okunan gerçek ARAM oyunlarından gelir. Her Karthus oyuncusu için son eşyaları, rünleri ve sihirdar büyülerini, oyunun zaman çizelgesinden de ilk 90 saniyede alınan eşyaları ve yeteneklerin geliştirilme sırasını kaydediyoruz; 5 dakikadan kısa oyunlar dışarıda bırakılır. Bir build 15 oyundan itibaren gösterilir. Yöntemin tamamı LoL ARAM build sayfasında.
Sıkça Sorulan Sorular
En iyi Karthus ARAM build'i hangisi?
Bu sayfanın başındaki build: 26.20 yamasının ARAM oyunlarında Karthus oyuncularının çoğunun kullandığı eşyalar, rünler ve sihirdar büyüleri, her seçimin kazanma oranı ve oyun sayısıyla.
Karthus için ARAM denge değişikliği var mı?
ARAM'da Karthus için: -%7 verilen hasar ve +%5 alınan hasar. Değişiklikler yalnızca Sonsuz Uçurum'da geçerlidir.
Karthus ARAM'da iyi mi?
ARAM tier list, Karthus şampiyonunu bu yamada yeterli ARAM oyunu olan tüm şampiyonlarla kazanma ve seçilme oranına göre karşılaştırır. Karthus yeterli oyuna ulaştığında tier'ı ve sırası yukarıdaki bölümde yer alır.
Karthus ARAM'da neyle başlar?
Yukarıdaki başlangıç eşyaları tablosu, Karthus oyuncularının ARAM oyunlarının ilk 90 saniyesinde aldıklarını (iksirler hariç) ve her başlangıcın ne sıklıkta alındığını listeler.
Her şampiyon için LoL ARAM build · LoL şampiyon buildleri · LoL counter (CT) · Tüm LoL şampiyonları
LOLValue isn't endorsed by Riot Games and doesn't reflect the views or opinions of Riot Games or anyone officially involved in producing or managing Riot Games properties. Riot Games and all associated properties are trademarks or registered trademarks of Riot Games, Inc. Build'ler, Riot Games API üzerinden okunan ARAM oyunlarından sayılır; ARAM denge değişiklikleri, League of Legends Wiki'den derlenen lolstaticdata'dan gelir.