Jarvan IV ARAM Build
Αντικείμενα, ρούνοι και σειρά ικανοτήτων από αγώνες ARAM, Ενημέρωση 26.20. Jarvan IV ARAM build από πραγματικούς αγώνες στη Μαινόμενη Άβυσσο: τι χτίζουν οι παίκτες στο ARAM. Αντικείμενα, ρούνοι, ξόρκια, αρχικά αντικείμενα και σειρά ικανοτήτων, με τις αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Jarvan IV και τις διαφορές του build από το Φαράγγι των Επικαλεστών.
Τα εικονίδια του build χρειάζονται JavaScript· οι πίνακες στον οδηγό παρακάτω λειτουργούν και χωρίς αυτήν.
Τελευταία ενημέρωση: 14 Οκτωβρίου 2026 · Από Ομάδα LOLValue
Το καλύτερο Jarvan IV ARAM build στην Ενημέρωση 26.20
Το πιο συχνό Jarvan IV ARAM build στην Ενημέρωση 26.20 είναι Πρόκληση του Στέρακ, Χορός του Θανάτου και Κατεστραμμένος Ουρανός, με Θεμελιώδη Ρούνο Κατακτητής και ξόρκια Φλας και Σημάδεμα: ποσοστό νικών 75,0% σε 4 αγώνες. Οι περισσότεροι παίκτες με Jarvan IV ξεκινούν με Διοχετευτής και Αστραφτερός Κόκκος και μεγιστοποιούν τις ικανότητες με τη σειρά Q > E > W. Σε όλους τους 42 αγώνες ARAM που διαβάσαμε σε αυτή την Ενημέρωση, το ποσοστό νικών για Jarvan IV είναι 57,1%.
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Πρόκληση του Στέρακ + Χορός του Θανάτου + Κατεστραμμένος Ουρανός | 9,5% | 75,0% | 4 |
| Χορός του Θανάτου + Κατεστραμμένος Ουρανός + Έκλειψη | 7,1% | 100,0% | 3 |
| Τα Σαγόνια του Μαλμόρτιους + Κατεστραμμένος Ουρανός + Έκλειψη | 4,8% | 50,0% | 2 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Κατεστραμμένος Ουρανός | 61,9% | 61,5% | 26 |
| Χορός του Θανάτου | 45,2% | 68,4% | 19 |
| Έκλειψη | 33,3% | 78,6% | 14 |
| Πρόκληση του Στέρακ | 21,4% | 77,8% | 9 |
| Ο Συλλέκτης | 21,4% | 44,4% | 9 |
| Τα Σαγόνια του Μαλμόρτιους | 11,9% | 60,0% | 5 |
| Ατσαλόκαρδος | 11,9% | 60,0% | 5 |
| Αξιωματική Καμπή | 11,9% | 20,0% | 5 |
| Αντικείμενο | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Οι Μπότες του Ερμή | 64,3% | 66,7% | 27 |
| Αρματωμένα Καρφιά | 16,7% | 71,4% | 7 |
| Αντικείμενα | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Διοχετευτής + Αστραφτερός Κόκκος | 21,4% | 55,6% | 9 |
| Διοχετευτής | 14,3% | 66,7% | 6 |
| Μακρύ Σπαθί + Πριονωτό Μαχαίρι | 11,9% | 40,0% | 5 |
| Σειρά μεγιστοποίησης | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Q > E > W | 78,6% | 57,6% | 33 |
| Q > W > E | 11,9% | 80,0% | 5 |
| Θεμελιώδης Ρούνος | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Κατακτητής | 52,4% | 63,6% | 22 |
| Σκοτεινή Σοδειά | 21,4% | 44,4% | 9 |
| Ηλεκτροπληξία | 19,0% | 50,0% | 8 |
| Ρούνοι | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Κατακτητής · Θρίαμβος · Θρύλος: Προθυμία · Τελειωτικό Χτύπημα · Ξαφνικό Χτύπημα · Κυνηγός Θησαυρών | 38,1% | 75,0% | 16 |
| Ξόρκια επικαλεστή | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Φλας + Σημάδεμα | 90,5% | 55,3% | 38 |
| Φλας + Ανάφλεξη | 4,8% | 100,0% | 2 |
Περισσότερα για Jarvan IV: Jarvan IV build · Jarvan IV counters · Jarvan IV skins
Jarvan IV: αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM
Αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM για Jarvan IV: καμία αλλαγή εξισορρόπησης. Η Riot ρυθμίζει ορισμένους ήρωες μόνο για το ARAM, για να τους εξισορροπήσει στη μία λωρίδα της λειτουργίας· οι αλλαγές δεν ισχύουν στο Φαράγγι των Επικαλεστών.
Jarvan IV: καμία αλλαγή εξισορρόπησης στο ARAM· ο ήρωας παίζει στο ARAM ακριβώς όπως στο Φαράγγι των Επικαλεστών.
Jarvan IV στο ARAM: είναι καλή επιλογή;
Jarvan IV: βαθμίδα A στο ARAM στην Ενημέρωση 26.20, θέση 36 από τους 170 ήρωες με αρκετούς αγώνες ARAM για βαθμίδα. Η ARAM tier list κατατάσσει τους ήρωες με βάση το ποσοστό νικών, τραβηγμένο προς το 50% όταν έχουν λίγους αγώνες, και λίγο με βάση το πόσο συχνά επιλέγονται.
Jarvan IV ARAM build και Φαράγγι των Επικαλεστών
Τα αντικείμενα που χτίζουν οι παίκτες με Jarvan IV περισσότερο και λιγότερο στο ARAM απ' ό,τι σε Αγώνες Κατάταξης στο Φαράγγι των Επικαλεστών (Κυρίαρχος+), με βάση το ποσοστό των αγώνων στους οποίους ολοκληρώνεται κάθε αντικείμενο. Εμφανίζονται μόνο διαφορές 10 μονάδων και πάνω.
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Κατεστραμμένος Ουρανός | 62% | 25% |
| Χορός του Θανάτου | 45% | 34% |
| Αντικείμενο | Στο ARAM | Στο Φαράγγι των Επικαλεστών |
|---|---|---|
| Καταχθόνια Ύδρα | κάτω από 10% | 58% |
| Ηλεκτρικό Στροφόσπαθο | κάτω από 10% | 31% |
| Μαύρος Θεριστής | κάτω από 10% | 26% |
Jarvan IV: από πού προέρχονται τα δεδομένα ARAM
Το build προέρχεται από πραγματικούς αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API. Για κάθε παίκτη με Jarvan IV κρατάμε τα τελικά αντικείμενα, τους ρούνους και τα ξόρκια επικαλεστή και, από το χρονολόγιο του αγώνα, τα αντικείμενα που αγοράστηκαν στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα και τη σειρά με την οποία ανέβηκαν οι ικανότητες· οι αγώνες κάτω από 5 λεπτά δεν μετράνε. Ένα build εμφανίζεται από 15 αγώνες. Η πλήρης μέθοδος βρίσκεται στη σελίδα LoL ARAM builds.
Συχνές ερωτήσεις
Ποιο είναι το καλύτερο Jarvan IV ARAM build;
Το build στην κορυφή αυτής της σελίδας: τα αντικείμενα, οι ρούνοι και τα ξόρκια επικαλεστή που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι παίκτες με Jarvan IV σε αγώνες ARAM της Ενημέρωσης 26.20, με το ποσοστό νικών και τους αγώνες κάθε επιλογής.
Έχει Jarvan IV αλλαγές εξισορρόπησης στο ARAM;
Στο ARAM, για Jarvan IV: καμία αλλαγή εξισορρόπησης. Οι αλλαγές ισχύουν μόνο στη Μαινόμενη Άβυσσο.
Είναι Jarvan IV καλή επιλογή στο ARAM;
Η ARAM tier list κατατάσσει Jarvan IV απέναντι σε κάθε ήρωα με αρκετούς αγώνες ARAM σε αυτή την Ενημέρωση, με βάση το ποσοστό νικών και το ποσοστό επιλογής. Η βαθμίδα και η θέση εμφανίζονται στην παραπάνω ενότητα μόλις υπάρξουν αρκετοί αγώνες με Jarvan IV.
Με τι ξεκινά Jarvan IV στο ARAM;
Ο πίνακας αρχικών αντικειμένων παραπάνω δείχνει τι αγοράζουν οι παίκτες με Jarvan IV στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα των αγώνων ARAM, χωρίς τα φίλτρα, και πόσο συχνά αγοράζεται κάθε αρχή.
LoL ARAM builds για κάθε ήρωα · LoL builds για κάθε ήρωα · LoL counters · Όλοι οι LoL champions
LOLValue isn't endorsed by Riot Games and doesn't reflect the views or opinions of Riot Games or anyone officially involved in producing or managing Riot Games properties. Riot Games and all associated properties are trademarks or registered trademarks of Riot Games, Inc. Τα build μετρώνται από αγώνες ARAM που διαβάζονται μέσω του Riot Games API· οι αλλαγές εξισορρόπησης του ARAM προέρχονται από το lolstaticdata, που βασίζεται στο League of Legends Wiki.