Lux Counter και αναμετρήσεις
Τα καλύτερα counter picks vs Lux, Ενημέρωση 26.20. Lux counter από πραγματικές αναμετρήσεις λωρίδας (matchups): οι ήρωες που νικούν Lux στη λωρίδα και αυτοί που νικά, σε Αγώνες Κατάταξης Σόλο/Δυάδας παικτών της Σμαραγδένιας, της Αδαμάντινης και της βαθμίδας Κυρίαρχου και πάνω, με τους αγώνες πίσω από κάθε αριθμό.
Η αλλαγή θέσης και η αναζήτηση ηρώων χρειάζονται JavaScript· η πλήρης λίστα αναμετρήσεων στον οδηγό παρακάτω λειτουργεί και χωρίς αυτήν.
Τελευταία ενημέρωση: 14 Οκτωβρίου 2026 · Από Ομάδα LOLValue
Τα καλύτερα counters για Lux στην Ενημέρωση 26.20
Τα καλύτερα counters για Lux στην Ενημέρωση 26.20 είναι: Janna, Leona και Senna. Στη θέση Υποστήριξη, Janna κερδίζει το 64,7% των αγώνων του vs Lux, σε 34 αγώνες. Lux: ποσοστό νικών 48,7% σε 979 αγώνες στη θέση Υποστήριξη σε αυτή την Ενημέρωση· ο πίνακας δείχνει τους αντιπάλους που τον νικούν πιο συχνά, με τουλάχιστον 30 αγώνες ο καθένας.
| Ήρωας | Ποσοστό νικών vs Lux | Αγώνες |
|---|---|---|
| Janna | 64,7% | 34 |
| Leona | 63,9% | 36 |
| Senna | 57,1% | 35 |
| Karma | 57,6% | 59 |
| Pyke | 57,1% | 35 |
| Blitzcrank | 52,8% | 36 |
| Bard | 54,8% | 31 |
Περισσότερα για Lux: Lux build · Lux skins · LoL tier list
Lux: οι ήρωες που νικά
Στη θέση Υποστήριξη, Lux τα πάει καλύτερα απέναντι σε Seraphine, Milio και Lulu: κερδίζει το 63,6% των αγώνων του vs Seraphine. Αν ο αντίπαλός σας μπορεί να διαλέξει Lux μετά από εσάς, αυτές είναι οι επιλογές που πρέπει να αποφύγετε.
| Ήρωας | Lux: ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|
| Seraphine | 63,6% | 44 |
| Milio | 55,6% | 45 |
| Lulu | 53,2% | 62 |
Lux counter ανά θέση
Τα counters ενός ήρωα αλλάζουν με τη θέση: ένα counter της Πάνω Λωρίδας μπορεί να χάνει την ίδια αναμέτρηση στη Μεσαία.
| Ήρωας | Ποσοστό νικών vs Lux | Αγώνες |
|---|---|---|
| Yasuo | 63,4% | 41 |
| Ahri | 54,5% | 55 |
| Syndra | 51,3% | 39 |
Lux: όλες οι αναμετρήσεις
Κάθε αντίπαλος στη θέση Υποστήριξη με τουλάχιστον 30 αγώνες vs Lux σε αυτή την Ενημέρωση (13 ήρωες), από τον πιο δύσκολο. Κάθε όνομα οδηγεί στη σελίδα counters εκείνου του ήρωα.
| Ήρωας | Ποσοστό νικών vs Lux | Lux: ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Janna | 64,7% | 35,3% | 34 |
| Leona | 63,9% | 36,1% | 36 |
| Senna | 57,1% | 42,9% | 35 |
| Karma | 57,6% | 42,4% | 59 |
| Pyke | 57,1% | 42,9% | 35 |
| Blitzcrank | 52,8% | 47,2% | 36 |
| Bard | 54,8% | 45,2% | 31 |
| Thresh | 49,4% | 50,6% | 79 |
| Nami | 49,0% | 51,0% | 51 |
| Nautilus | 50,0% | 50,0% | 52 |
| Lulu | 46,8% | 53,2% | 62 |
| Milio | 44,4% | 55,6% | 45 |
| Seraphine | 36,4% | 63,6% | 44 |
Πώς υπολογίζουμε τα counters
Counter εδώ είναι μια αναμέτρηση λωρίδας: Lux και ένας αντίπαλος στην ίδια θέση σε αντίπαλες ομάδες, στον ίδιο αγώνα. Οι αγώνες είναι Αγώνες Κατάταξης Σόλο/Δυάδας παικτών της Σμαραγδένιας, της Αδαμάντινης και των βαθμίδων Κυρίαρχου, Επικυρίαρχου και Διεκδικητή σε όλες τις περιοχές και διαβάζονται κάθε μέρα. Μια αναμέτρηση εμφανίζεται από 30 αγώνες, και το ποσοστό νικών της τραβιέται προς αυτό που προβλέπουν τα ποσοστά νικών των δύο ηρώων στη λωρίδα, σαν να είχε 50 επιπλέον αγώνες με αυτό το αποτέλεσμα, ώστε λίγοι τυχεροί αγώνες να μη φτιάχνουν ένα σκληρό counter. Η πλήρης μέθοδος βρίσκεται στη σελίδα LoL counters.
Συχνές ερωτήσεις
Ποιοι ήρωες κάνουν counter σε Lux;
Οι ήρωες στην κορυφή του πίνακα counters παραπάνω: κερδίζουν τους περισσότερους αγώνες λωρίδας vs Lux σε Αγώνες Κατάταξης Σμαραγδένιας+ της Ενημέρωσης 26.20, ο καθένας με τουλάχιστον 30 αγώνες απέναντί του.
Ποια είναι η χειρότερη αναμέτρηση για Lux;
Ο πρώτος ήρωας στον πίνακα counters παραπάνω, στην κύρια θέση του ήρωα Lux. Το ποσοστό νικών του διορθώνεται με βάση τους αγώνες πίσω από αυτό, ώστε μια αναμέτρηση με λίγους αγώνες να μην ανεβαίνει στην κορυφή.
Ποιους ήρωες νικά Lux;
Τους ήρωες του δεύτερου πίνακα: Lux κερδίζει τους περισσότερους αγώνες λωρίδας απέναντί τους. Αποφύγετέ τους αν ο αντίπαλος μπορεί ακόμα να διαλέξει Lux μετά από εσάς.
Πόσο αξιόπιστα είναι αυτά τα ποσοστά νικών;
Κάθε αναμέτρηση δείχνει τους αγώνες της. Πάνω από 100 αγώνες ένα ποσοστό νικών είναι γνωστό με απόκλιση περίπου 10 μονάδων προς κάθε πλευρά, πάνω από 400 με απόκλιση περίπου 5 μονάδων, οπότε τα counters με τους περισσότερους αγώνες είναι οι πιο ασφαλείς επιλογές.
LoL counters για κάθε ήρωα · LoL tier list · LoL builds για κάθε ήρωα · Όλοι οι LoL champions
LOLValue isn't endorsed by Riot Games and doesn't reflect the views or opinions of Riot Games or anyone officially involved in producing or managing Riot Games properties. Riot Games and all associated properties are trademarks or registered trademarks of Riot Games, Inc. Οι αναμετρήσεις μετρώνται από Αγώνες Κατάταξης Σόλο/Δυάδας που διαβάζονται μέσω του Riot Games API· είναι μέσοι όροι πολλών αγώνων, όχι συμβουλή για έναν συγκεκριμένο αγώνα.