LoL Tier List για την Ενημέρωση 26.20
14.682 Αγώνες Κατάταξης στη Σμαραγδένια και πάνω, ενημέρωση στις 14 Οκτωβρίου 2026. Η LoL tier list με τους καλύτερους ήρωες του League of Legends σε κάθε θέση αυτή τη στιγμή, από Αγώνες Κατάταξης Σόλο/Δυάδας παικτών της Σμαραγδένιας, της Αδαμάντινης και της βαθμίδας Κυρίαρχου και πάνω σε όλες τις περιοχές, με το δείγμα πίσω από κάθε βαθμίδα.
Τα φίλτρα, η αναζήτηση και η ταξινόμηση χρειάζονται JavaScript· οι πίνακες του οδηγού παρακάτω λειτουργούν και χωρίς αυτήν.
Τελευταία ενημέρωση: 14 Οκτωβρίου 2026 · Από Ομάδα LOLValue
Οι καλύτεροι ήρωες στην Ενημέρωση 26.20
Στην Ενημέρωση 26.20, με βάση 14.682 Αγώνες Κατάταξης Σόλο/Δυάδας στη Σμαραγδένια και πάνω (ενημέρωση στις 14 Οκτωβρίου 2026), η ισχυρότερη επιλογή σε κάθε θέση είναι: Teemo (Πάνω), Zac (Ζούγκλα), Yasuo (Μεσαία), Viktor (Κάτω) και Zilean (Υποστήριξη). Στις πέντε θέσεις, 18 ήρωες βρίσκονται στις βαθμίδες S+ ή S. Ο πίνακας δείχνει τον καλύτερο ήρωα κάθε θέσης με τους αριθμούς πίσω από τη βαθμίδα του.
| Θέση | Ήρωας | Βαθμίδα | Ποσοστό νικών | Ποσοστό επιλογής | Αγώνες |
|---|---|---|---|---|---|
| Πάνω | Teemo | S+ | 55,1% | 3,1% | 457 |
| Ζούγκλα | Zac | S+ | 59,0% | 2,7% | 395 |
| Μεσαία | Yasuo | S+ | 52,7% | 9,2% | 1.348 |
| Κάτω | Viktor | S+ | 54,7% | 3,4% | 494 |
| Υποστήριξη | Zilean | S+ | 56,7% | 3,3% | 480 |
Οι 5 καλύτεροι ήρωες σε κάθε θέση
Κάθε θέση έχει τη δική της λίστα, γιατί η βαθμίδα ενός ήρωα έχει νόημα μόνο δίπλα στους άλλους ήρωες της ίδιας θέσης. Οι πλήρεις λίστες: top tier list (Πάνω Λωρίδα), jungle tier list (Ζούγκλα), mid tier list (Μεσαία Λωρίδα), ADC tier list (Κάτω Λωρίδα) και support tier list (Υποστήριξη).
| Ήρωας | Βαθμίδα | Ποσοστό νικών | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό αποκλεισμού | Αγώνες |
|---|---|---|---|---|---|
| Teemo | S+ | 55,1% | 3,1% | 3,9% | 457 |
| Olaf | S | 55,2% | 2,9% | 4,1% | 424 |
| Ornn | S | 53,3% | 4,6% | 0,6% | 675 |
| Irelia | A | 52,1% | 4,5% | 11,9% | 656 |
| Fiora | A | 52,3% | 5,0% | 7,6% | 740 |
| Ήρωας | Βαθμίδα | Ποσοστό νικών | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό αποκλεισμού | Αγώνες |
|---|---|---|---|---|---|
| Zac | S+ | 59,0% | 2,7% | 1,0% | 395 |
| Bel'Veth | S | 55,1% | 2,8% | 5,4% | 408 |
| Kindred | S | 54,2% | 2,9% | 3,2% | 430 |
| Qiyana | A | 51,2% | 8,3% | 22,1% | 1.224 |
| Wukong | A | 51,5% | 7,1% | 5,9% | 1.043 |
| Ήρωας | Βαθμίδα | Ποσοστό νικών | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό αποκλεισμού | Αγώνες |
|---|---|---|---|---|---|
| Yasuo | S+ | 52,7% | 9,2% | 26,0% | 1.348 |
| LeBlanc | S | 53,2% | 5,5% | 15,7% | 804 |
| Hwei | S | 54,4% | 3,9% | 2,4% | 575 |
| Zed | A | 51,8% | 8,4% | 24,6% | 1.232 |
| Locke | A | 50,8% | 7,7% | 32,7% | 1.128 |
Μεσαία Λωρίδα: πλήρης tier list
| Ήρωας | Βαθμίδα | Ποσοστό νικών | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό αποκλεισμού | Αγώνες |
|---|---|---|---|---|---|
| Viktor | S+ | 54,7% | 3,4% | 14,7% | 494 |
| Tristana | S | 52,3% | 10,9% | 9,9% | 1.605 |
| Jinx | S | 52,1% | 15,5% | 6,9% | 2.275 |
| Kalista | S | 53,3% | 4,5% | 1,8% | 664 |
| Yasuo | A | 52,5% | 2,9% | 26,0% | 419 |
Κάτω Λωρίδα (ADC): πλήρης tier list
| Ήρωας | Βαθμίδα | Ποσοστό νικών | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό αποκλεισμού | Αγώνες |
|---|---|---|---|---|---|
| Zilean | S+ | 56,7% | 3,3% | 2,1% | 480 |
| Senna | S | 55,3% | 5,3% | 1,2% | 774 |
| Braum | S | 54,0% | 5,3% | 7,2% | 782 |
| Rell | S | 54,5% | 4,8% | 1,5% | 710 |
| Blitzcrank | S | 52,6% | 7,0% | 12,4% | 1.022 |
Ενημέρωση 26.20: κερδισμένοι και χαμένοι
Η Ενημέρωση 26.20 είναι η πρώτη στα δεδομένα μας, οπότε δεν υπάρχουν ακόμα αλλαγές βαθμίδας για σύγκριση. Από την επόμενη Ενημέρωση, αυτή η ενότητα θα δείχνει τους ήρωες που ανέβηκαν και έπεσαν περισσότερο.
Οι ήρωες με τους περισσότερους αποκλεισμούς
Ο ήρωας με τους περισσότερους αποκλεισμούς στην Ενημέρωση 26.20: Locke, που αποκλείεται στο 32,7% των αγώνων στη Σμαραγδένια και πάνω. Το ποσοστό αποκλεισμού είναι το μερίδιο των αγώνων στους οποίους τουλάχιστον ένας παίκτης απέκλεισε τον ήρωα. Οι αποκλεισμοί μετράνε λίγο στη βαθμολογία (15%): ένας ήρωας που φοβούνται οι παίκτες είναι συνήθως δυνατός, ακόμα κι όταν το ποσοστό νικών του δεν το δείχνει.
| Ήρωας | Ποσοστό αποκλεισμού |
|---|---|
| Locke | 32,7% |
| Pyke | 29,7% |
| Yasuo | 26,0% |
| Zed | 24,6% |
| Qiyana | 22,1% |
| Sylas | 19,4% |
| Draven | 17,9% |
| Caitlyn | 17,8% |
| Akali | 16,9% |
| Talon | 16,3% |
Οι ήρωες με το υψηλότερο ποσοστό νικών
Από τους ήρωες με αρκετούς αγώνες, το υψηλότερο ποσοστό νικών το έχει Yasuo (θέση Μεσαία): 52,7%. Εμφανίζονται μόνο σειρές με μέτρια ή υψηλή αξιοπιστία, ώστε ένας ήρωας που κέρδισε λίγους αγώνες να μη βρεθεί στην κορυφή του πίνακα από τύχη.
| Ήρωας | Θέση | Ποσοστό νικών | Αγώνες |
|---|---|---|---|
| Yasuo | Μεσαία | 52,7% | 1.348 |
| Tristana | Κάτω | 52,3% | 1.605 |
| Jinx | Κάτω | 52,1% | 2.275 |
| Zed | Μεσαία | 51,8% | 1.232 |
| Janna | Υποστήριξη | 51,4% | 1.107 |
| Yone | Μεσαία | 51,2% | 1.163 |
| Qiyana | Ζούγκλα | 51,2% | 1.224 |
| Malphite | Πάνω | 50,8% | 1.120 |
| Locke | Μεσαία | 50,8% | 1.128 |
| Thresh | Υποστήριξη | 50,6% | 2.336 |
Δωρεάν αυτή την εβδομάδα και δυνατοί
Οι ήρωες της εναλλαγής δωρεάν ηρώων αυτής της εβδομάδας που είναι σε βαθμίδα A ή καλύτερη σε κάποια θέση: αξίζει να τους δοκιμάσετε πριν ξοδέψετε Μπλε Βασική Ουσία.
| Ήρωας | Θέση | Βαθμίδα | Ποσοστό νικών |
|---|---|---|---|
| Fiora | Πάνω | A | 52,3% |
| Vex | Μεσαία | A | 53,8% |
| Thresh | Υποστήριξη | A | 50,6% |
| Ziggs | Κάτω | A | 54,2% |
| Syndra | Κάτω | A | 53,8% |
| Karthus | Ζούγκλα | A | 53,7% |
| Neeko | Μεσαία | A | 60,6% |
| Mordekaiser | Πάνω | A | 50,4% |
| Syndra | Μεσαία | A | 50,2% |
| Neeko | Υποστήριξη | A | 53,6% |
Πώς φτιάχνεται αυτή η tier list
Κάθε βαθμίδα προκύπτει από αγώνες, όχι από απόψεις. Το σύστημά μας διαβάζει περίπου 25 Αγώνες Κατάταξης Σόλο/Δυάδας το λεπτό, από παίκτες της Σμαραγδένιας, της Αδαμάντινης και των βαθμίδων Κυρίαρχου, Επικυρίαρχου και Διεκδικητή σε όλες τις περιοχές, και κρατά μόνο τις μετρήσεις: αγώνες, νίκες και αποκλεισμούς κάθε ήρωα σε κάθε θέση. Κάθε αγώνας μετράει μία φορά, στην κατάταξη του παίκτη μέσω του οποίου βρέθηκε. Μετά οι βαθμίδες υπολογίζονται ανά θέση:
- Ένας ήρωας κατατάσσεται σε μια θέση όταν έχει εκεί τουλάχιστον 50 αγώνες (το 0,2% των αγώνων της Ενημέρωσης, τουλάχιστον 50) και παίζει σε αυτή τη θέση τουλάχιστον το 10% των αγώνων του. Οι πιο σπάνιες επιλογές περιμένουν στην ενότητα «Δεν υπάρχουν ακόμα αρκετοί αγώνες».
- Το ποσοστό νικών του τραβιέται προς τον μέσο όρο της θέσης σαν να είχε παίξει 300 επιπλέον μέσους αγώνες. Το 60% σε 80 αγώνες γίνεται περίπου 52%· το 53% σε 3.000 αγώνες μένει περίπου 53%. Έτσι τα τυχερά μικρά δείγματα μένουν έξω από τη βαθμίδα S.
- Η βαθμολογία προσθέτει το διορθωμένο ποσοστό νικών (65%), το ποσοστό επιλογής σε λογαριθμική κλίμακα (20%) και το ποσοστό αποκλεισμού (15%), το καθένα σε σύγκριση με τους άλλους ήρωες της θέσης.
- Οι βαθμίδες ακολουθούν τη σειρά μέσα στη θέση: S+ είναι το κορυφαίο 3%, S έως το 13%, A έως το 35%, B έως το 65%, C έως το 85% και D οι υπόλοιποι. Ένας ήρωας S+ ή S χρειάζεται επίσης το κάτω όριο του διαστήματος 95% του ποσοστού νικών του να βρίσκεται πάνω από τον μέσο όρο της θέσης μείον μισή μονάδα· αλλιώς εμφανίζεται ως A.
Η λίστα περνά σε νέα Ενημέρωση μόλις αυτή συμπληρώσει 15.000 αγώνες στη Σμαραγδένια και πάνω, περίπου 10 ώρες αφού κυκλοφορήσει· μέχρι τότε κρατά την προηγούμενη Ενημέρωση και το αναφέρει.
Πόσοι αγώνες βρίσκονται πίσω από κάθε βαθμίδα
Ένα ποσοστό νικών σε λίγους αγώνες αλλάζει πολύ, γι' αυτό κάθε σειρά δείχνει τους αγώνες της και μια ένδειξη αξιοπιστίας. Σε 400 αγώνες, ένα ποσοστό νικών 50% είναι γνωστό μόνο με απόκλιση περίπου 5 ποσοστιαίων μονάδων προς κάθε πλευρά· σε 4.300 αγώνες, με απόκλιση 1,5 μονάδας. Υψηλή αξιοπιστία σημαίνει ότι το ποσοστό νικών είναι γνωστό με απόκλιση έως 1,5 μονάδα, μέτρια έως 3 μονάδες, χαμηλή πέρα από αυτό. Στην αρχή μιας Ενημέρωσης οι περισσότερες σειρές έχουν μέτρια ή χαμηλή αξιοπιστία· οι ενδείξεις σταθεροποιούνται όσο έρχονται οι αγώνες.
Τα δεδομένα είναι από τη Σμαραγδένια και πάνω, όπου οι περισσότεροι παίκτες ξέρουν τους ήρωές τους και τα αποτελέσματα λένε περισσότερα για τον ήρωα παρά για τον παίκτη. Σε χαμηλότερες κατατάξεις οι ίδιοι ήρωες τείνουν να κρατούν τη σειρά τους, αλλά οι εύκολοι ήρωες τα πάνε λίγο καλύτερα και οι δύσκολοι λίγο χειρότερα.
Συχνές ερωτήσεις
Ποιος είναι ο καλύτερος ήρωας στο LoL αυτή τη στιγμή;
Στην Ενημέρωση 26.20 η καλύτερη επιλογή σε κάθε θέση είναι: Teemo (Πάνω), Zac (Ζούγκλα), Yasuo (Μεσαία), Viktor (Κάτω) και Zilean (Υποστήριξη), με βάση 14.682 Αγώνες Κατάταξης στη Σμαραγδένια και πάνω. Ο καλύτερος ήρωας εξαρτάται από τη θέση, οπότε δείτε τη λίστα της θέσης που παίζετε.
Ποιοι ήρωες είναι στη βαθμίδα S στην Ενημέρωση 26.20;
Στις πέντε θέσεις, 18 ήρωες βρίσκονται στις βαθμίδες S+ ή S. Η σελίδα κάθε θέσης δείχνει τους ήρωες της βαθμίδας S με ποσοστό νικών, ποσοστό επιλογής και αγώνες.
Πώς υπολογίζεται αυτή η tier list;
Από Αγώνες Κατάταξης Σόλο/Δυάδας: το ποσοστό νικών κάθε ήρωα (τραβηγμένο προς τον μέσο όρο της θέσης όταν έχει λίγους αγώνες), το ποσοστό επιλογής και το ποσοστό αποκλεισμού του στη θέση δίνουν μια βαθμολογία, και η σειρά της βαθμολογίας μέσα στη θέση δίνει τη βαθμίδα, από S+ (κορυφαίο 3%) έως D.
Από ποια κατάταξη και ποιες περιοχές είναι τα δεδομένα;
Από Αγώνες Κατάταξης Σόλο/Δυάδας παικτών της Σμαραγδένιας, της Αδαμάντινης και των βαθμίδων Κυρίαρχου, Επικυρίαρχου και Διεκδικητή από όλες τις περιοχές. Τα φίλτρα δείχνουν μόνο αγώνες στην Αδαμάντινη και πάνω ή στη βαθμίδα Κυρίαρχου και πάνω.
Πόσο συχνά ενημερώνεται η tier list;
Κάθε 30 λεπτά, από περίπου 25 νέους αγώνες το λεπτό. Μια νέα Ενημέρωση αντικαθιστά την παλιά μόλις συμπληρώσει 15.000 αγώνες.
Γιατί ένας ήρωας με υψηλό ποσοστό νικών δεν είναι στη βαθμίδα S;
Είτε έχει λίγους αγώνες, οπότε το ποσοστό νικών του τραβιέται προς τον μέσο όρο, είτε σπάνια επιλέγεται και αποκλείεται. Ένα υψηλό ποσοστό νικών σε μικρό δείγμα είναι συχνά τύχη, και η ένδειξη αξιοπιστίας δείχνει πόσο σίγουρος είναι ο αριθμός.
Είναι η tier list ίδια για κάθε κατάταξη;
Όχι ακριβώς. Αυτή χρησιμοποιεί αγώνες στη Σμαραγδένια και πάνω, όπου τα αποτελέσματα λένε περισσότερα για τον ήρωα παρά για τον παίκτη. Σε χαμηλότερες κατατάξεις οι περισσότεροι ήρωες κρατούν παρόμοια σειρά, αλλά οι εύκολοι ήρωες τα πάνε λίγο καλύτερα και οι δύσκολοι λίγο χειρότερα.
Υπολογιστής build για κάθε ήρωα · Όλοι οι LoL champions · LoL free champion rotation · LoL rank distribution
LOLValue isn't endorsed by Riot Games and doesn't reflect the views or opinions of Riot Games or anyone officially involved in producing or managing Riot Games properties. Riot Games and all associated properties are trademarks or registered trademarks of Riot Games, Inc. Οι βαθμίδες υπολογίζονται από Αγώνες Κατάταξης Σόλο/Δυάδας που διαβάζονται μέσω του Riot Games API· είναι μέσοι όροι πολλών αγώνων, όχι συμβουλή για έναν συγκεκριμένο αγώνα.