ADC Tier List για την Ενημέρωση 26.20
41 ήρωες Κάτω Λωρίδας με βαθμίδα από 15.099 αγώνες στη Σμαραγδένια και πάνω. Κάθε ήρωας Κάτω Λωρίδας κατατάσσεται εδώ με βάση Αγώνες Κατάταξης Σόλο/Δυάδας παικτών της Σμαραγδένιας, της Αδαμάντινης και της βαθμίδας Κυρίαρχου και πάνω σε όλες τις περιοχές, με το ποσοστό νικών, το ποσοστό επιλογής, το ποσοστό αποκλεισμού και τους αγώνες πίσω από κάθε βαθμίδα.
Τα φίλτρα, η αναζήτηση και η ταξινόμηση χρειάζονται JavaScript· η πλήρης λίστα στον οδηγό παρακάτω λειτουργεί και χωρίς αυτήν.
Τελευταία ενημέρωση: 14 Οκτωβρίου 2026 · Από Ομάδα LOLValue
Ήρωες Κάτω Λωρίδας: οι καλύτεροι στην Ενημέρωση 26.20
Οι καλύτεροι ήρωες Κάτω Λωρίδας στην Ενημέρωση 26.20 είναι Viktor (βαθμίδα S+, ποσοστό νικών 55,5% σε 519 αγώνες), Tristana (S, 52,4%) και Jinx (S, 52,1%), από 15.099 Αγώνες Κατάταξης Σόλο/Δυάδας στη Σμαραγδένια και πάνω, με ενημέρωση στις 14 Οκτωβρίου 2026. 41 ήρωες έχουν αρκετούς αγώνες στη θέση Κάτω για να πάρουν βαθμίδα· η λίστα παρακάτω τους έχει όλους, από τον καλύτερο, και κάθε όνομα οδηγεί στο build του ήρωα.
| # | Ήρωας | Βαθμίδα | Ποσοστό νικών | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό αποκλεισμού | Αγώνες |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Viktor | S+ | 55,5% | 3,4% | 14,7% | 519 |
| 2 | Tristana | S | 52,4% | 10,9% | 9,9% | 1.645 |
| 3 | Jinx | S | 52,1% | 15,5% | 6,9% | 2.343 |
| 4 | Kalista | S | 53,2% | 4,5% | 1,8% | 678 |
| 5 | Yasuo | A | 52,4% | 2,9% | 26,0% | 433 |
| 6 | Zeri | A | 52,5% | 5,2% | 1,1% | 788 |
| 7 | Ziggs | A | 54,8% | 1,9% | 0,8% | 281 |
| 8 | Katarina | A | 54,6% | 1,0% | 14,9% | 152 |
| 9 | Syndra | A | 54,1% | 1,5% | 8,1% | 222 |
| 10 | Caitlyn | A | 49,6% | 13,1% | 17,8% | 1.976 |
| 11 | Xayah | A | 51,3% | 5,6% | 0,7% | 853 |
| 12 | Draven | A | 49,9% | 5,2% | 17,9% | 785 |
| 13 | Lux | A | 53,6% | 1,3% | 2,6% | 196 |
| 14 | Vladimir | A | 54,7% | 0,8% | 7,3% | 117 |
| 15 | Jhin | B | 50,2% | 17,4% | 1,7% | 2.621 |
| 16 | Swain | B | 53,3% | 1,4% | 1,6% | 214 |
| 17 | Nilah | B | 53,8% | 1,0% | 2,1% | 156 |
| 18 | Twitch | B | 50,3% | 5,0% | 6,5% | 753 |
| 19 | Kai'Sa | B | 49,7% | 19,0% | 3,3% | 2.863 |
| 20 | Aphelios | B | 50,0% | 8,3% | 3,6% | 1.249 |
| 21 | Kog'Maw | B | 51,6% | 2,1% | 0,7% | 322 |
| 22 | Xerath | B | 51,1% | 1,2% | 5,8% | 188 |
| 23 | Veigar | B | 51,5% | 1,3% | 0,8% | 196 |
| 24 | Brand | B | 54,1% | 0,5% | 1,4% | 74 |
| 25 | Sivir | B | 49,5% | 4,1% | 2,0% | 622 |
| 26 | Ashe | B | 49,3% | 5,2% | 1,1% | 779 |
| 27 | Miss Fortune | C | 49,2% | 3,9% | 0,3% | 594 |
| 28 | Karthus | C | 49,2% | 0,8% | 1,3% | 128 |
| 29 | Yunara | C | 47,9% | 10,1% | 6,2% | 1.524 |
| 30 | Aurelion Sol | C | 49,0% | 1,0% | 0,8% | 153 |
| 31 | Corki | C | 48,4% | 2,1% | 0,3% | 312 |
| 32 | Mel | C | 46,6% | 1,0% | 9,7% | 148 |
| 33 | Varus | C | 47,6% | 2,3% | 0,8% | 340 |
| 34 | Vel'Koz | C | 46,7% | 0,8% | 1,3% | 120 |
| 35 | Lucian | D | 47,2% | 8,6% | 2,3% | 1.293 |
| 36 | Samira | D | 46,6% | 3,4% | 4,1% | 509 |
| 37 | Hwei | D | 45,9% | 1,4% | 2,4% | 207 |
| 38 | Smolder | D | 46,3% | 4,5% | 1,5% | 680 |
| 39 | Vayne | D | 45,7% | 3,3% | 3,7% | 492 |
| 40 | Cassiopeia | D | 40,0% | 0,3% | 1,2% | 50 |
| 41 | Ezreal | D | 45,9% | 10,7% | 3,6% | 1.617 |
Ήρωες Κάτω Λωρίδας στη βαθμίδα S
Οι ήρωες Κάτω Λωρίδας στις βαθμίδες S+ και S στην Ενημέρωση 26.20: Viktor, Tristana, Jinx και Kalista. Είναι το κορυφαίο 13% της θέσης στη βαθμολογία, και το ποσοστό νικών τους είναι αρκετά υψηλό ώστε το διάστημα 95% γύρω από αυτό να μένει πάνω από τον μέσο όρο της θέσης μείον μισή μονάδα.
| Ήρωας | Βαθμίδα | Ποσοστό νικών | Ποσοστό επιλογής | Ποσοστό αποκλεισμού | Αγώνες |
|---|---|---|---|---|---|
| Viktor | S+ | 55,5% | 3,4% | 14,7% | 519 |
| Tristana | S | 52,4% | 10,9% | 9,9% | 1.645 |
| Jinx | S | 52,1% | 15,5% | 6,9% | 2.343 |
| Kalista | S | 53,2% | 4,5% | 1,8% | 678 |
Ήρωες Κάτω Λωρίδας με τους περισσότερους αποκλεισμούς
Ο ήρωας Κάτω Λωρίδας με τους περισσότερους αποκλεισμούς στην Ενημέρωση 26.20: Draven, που αποκλείεται στο 17,9% των αγώνων στη Σμαραγδένια και πάνω. Το ποσοστό αποκλεισμού μετρά κάθε αγώνα στον οποίο αποκλείστηκε ο ήρωας, όποια θέση κι αν θα έπαιρναν οι παίκτες του, γι' αυτό αυτή η λίστα κρατά μόνο όσους παίζουν τουλάχιστον τους μισούς αγώνες τους ως ήρωες Κάτω Λωρίδας.
| Ήρωας | Ποσοστό αποκλεισμού | Βαθμίδα |
|---|---|---|
| Draven | 17,9% | A |
| Caitlyn | 17,8% | A |
| Tristana | 9,9% | S |
| Jinx | 6,9% | S |
| Twitch | 6,5% | B |
Κάτω Λωρίδα (ADC): πώς υπολογίζονται οι βαθμίδες
Οι βαθμίδες προκύπτουν από αγώνες, όχι από απόψεις. Ένας ήρωας παίρνει βαθμίδα στη θέση Κάτω όταν έχει τουλάχιστον 50 αγώνες σε αυτή τη θέση και παίζει εκεί τουλάχιστον το 10% των αγώνων του. Το ποσοστό νικών του, τραβηγμένο προς τον μέσο όρο της θέσης όταν έχει λίγους αγώνες, το ποσοστό επιλογής και το ποσοστό αποκλεισμού του δίνουν μια βαθμολογία· η σειρά της βαθμολογίας ανάμεσα στους άλλους ήρωες Κάτω Λωρίδας δίνει τη βαθμίδα, από S+ (κορυφαίο 3%) έως D (τελευταίο 15%).
Κάθε σειρά δείχνει τους αγώνες της και μια ένδειξη αξιοπιστίας: υψηλή όταν το ποσοστό νικών είναι γνωστό με απόκλιση έως 1,5 ποσοστιαίες μονάδες, μέτρια έως 3 μονάδες. Η πλήρης μέθοδος και οι άλλες θέσεις βρίσκονται στη LoL tier list.
Συχνές ερωτήσεις
Ποιος είναι ο καλύτερος ήρωας Κάτω Λωρίδας αυτή τη στιγμή;
Ο καλύτερος ήρωας Κάτω Λωρίδας στην Ενημέρωση 26.20 είναι Viktor: βαθμίδα S+, με ποσοστό νικών 55,5% και ποσοστό επιλογής 3,4% σε 519 Αγώνες Κατάταξης στη Σμαραγδένια και πάνω. Ακολουθούν Tristana και Jinx.
Ποιοι ήρωες Κάτω Λωρίδας είναι στη βαθμίδα S;
Στην Ενημέρωση 26.20: Viktor, Tristana, Jinx και Kalista.
Πώς υπολογίζεται η tier list για τη θέση Κάτω;
Από Αγώνες Κατάταξης Σόλο/Δυάδας: κάθε ήρωας Κάτω Λωρίδας παίρνει μια βαθμολογία από το ποσοστό νικών του (τραβηγμένο προς τον μέσο όρο της θέσης όταν έχει λίγους αγώνες), το ποσοστό επιλογής και το ποσοστό αποκλεισμού του, και η σειρά του ανάμεσα στους άλλους ήρωες Κάτω Λωρίδας δίνει τη βαθμίδα.
Από ποια κατάταξη είναι τα δεδομένα;
Από Αγώνες Κατάταξης Σόλο/Δυάδας παικτών της Σμαραγδένιας, της Αδαμάντινης και των βαθμίδων Κυρίαρχου, Επικυρίαρχου και Διεκδικητή από όλες τις περιοχές. Τα φίλτρα δείχνουν μόνο αγώνες στην Αδαμάντινη και πάνω ή στη βαθμίδα Κυρίαρχου και πάνω.
Πόσο συχνά ενημερώνεται;
Κάθε 30 λεπτά. Μια νέα Ενημέρωση αντικαθιστά την παλιά μόλις συμπληρώσει 15.000 αγώνες, περίπου 10 ώρες αφού κυκλοφορήσει.
LoL tier list για κάθε θέση · Υπολογιστής build για κάθε ήρωα · Όλοι οι LoL champions · LoL free champion rotation
LOLValue isn't endorsed by Riot Games and doesn't reflect the views or opinions of Riot Games or anyone officially involved in producing or managing Riot Games properties. Riot Games and all associated properties are trademarks or registered trademarks of Riot Games, Inc. Οι βαθμίδες υπολογίζονται από Αγώνες Κατάταξης Σόλο/Δυάδας που διαβάζονται μέσω του Riot Games API· είναι μέσοι όροι πολλών αγώνων, όχι συμβουλή για έναν συγκεκριμένο αγώνα.