Support Tier List για την Ενημέρωση 26.20

46 υποστηρικτές με βαθμίδα από 14.682 αγώνες στη Σμαραγδένια και πάνω. Κάθε υποστηρικτής κατατάσσεται εδώ με βάση Αγώνες Κατάταξης Σόλο/Δυάδας παικτών της Σμαραγδένιας, της Αδαμάντινης και της βαθμίδας Κυρίαρχου και πάνω σε όλες τις περιοχές, με το ποσοστό νικών, το ποσοστό επιλογής, το ποσοστό αποκλεισμού και τους αγώνες πίσω από κάθε βαθμίδα.

Τα φίλτρα, η αναζήτηση και η ταξινόμηση χρειάζονται JavaScript· η πλήρης λίστα στον οδηγό παρακάτω λειτουργεί και χωρίς αυτήν.

Τελευταία ενημέρωση: 14 Οκτωβρίου 2026 · Από Ομάδα LOLValue

Υποστηρικτές: οι καλύτεροι στην Ενημέρωση 26.20

Οι καλύτεροι υποστηρικτές στην Ενημέρωση 26.20 είναι Zilean (βαθμίδα S+, ποσοστό νικών 56,7% σε 480 αγώνες), Senna (S, 55,3%) και Braum (S, 54,0%), από 14.682 Αγώνες Κατάταξης Σόλο/Δυάδας στη Σμαραγδένια και πάνω, με ενημέρωση στις 14 Οκτωβρίου 2026. 46 ήρωες έχουν αρκετούς αγώνες στη θέση Υποστήριξη για να πάρουν βαθμίδα· η λίστα παρακάτω τους έχει όλους, από τον καλύτερο, και κάθε όνομα οδηγεί στο build του ήρωα.

Όλοι οι ήρωες με βαθμίδα σε αυτή τη θέση, από τον καλύτερο
#ΉρωαςΒαθμίδαΠοσοστό νικώνΠοσοστό επιλογήςΠοσοστό αποκλεισμούΑγώνες
1ZileanS+56,7%3,3%2,1%480
2SennaS55,3%5,3%1,2%774
3BraumS54,0%5,3%7,2%782
4RellS54,5%4,8%1,5%710
5BlitzcrankS52,6%7,0%12,4%1.022
6PykeA50,7%5,4%29,7%800
7AlistarA52,7%5,9%2,2%865
8ThreshA50,6%15,9%12,8%2.336
9LuluA50,5%13,9%13,4%2.036
10MaokaiA55,5%1,6%0,1%238
11JannaA51,4%7,5%2,1%1.107
12RakanA52,3%4,1%0,4%606
13ZoeA55,3%1,0%4,8%150
14NeekoA53,6%1,6%0,6%239
15LeonaA50,3%7,6%6,7%1.123
16Renata GlascA51,7%2,2%0,3%319
17BardB50,3%5,3%3,1%778
18KarmaB49,9%7,7%3,3%1.124
19PantheonB50,9%2,7%3,0%401
20AmumuB53,6%0,7%0,6%110
21SeraphineB49,3%6,7%4,5%980
22NamiB49,3%10,0%1,0%1.470
23MilioB49,1%7,6%4,7%1.113
24ShenB53,9%0,6%0,9%89
25Tahm KenchB50,4%1,9%1,3%274
26NautilusB47,9%10,5%13,7%1.547
27GalioB51,3%0,8%2,0%115
28SwainB49,6%2,3%1,6%337
29ZyraB49,6%1,8%1,9%270
30Vel'KozC49,3%2,4%1,3%351
31LuxC48,5%4,8%2,6%699
32SonaC48,5%3,4%0,5%497
33FiddlesticksC50,9%0,4%1,4%57
34YuumiC47,0%6,5%9,9%961
35EliseC47,7%1,0%2,9%153
36MorganaC46,6%3,6%13,5%526
37LeBlancC43,9%0,7%15,7%107
38ShacoC45,5%1,1%11,6%156
39PoppyC46,6%1,7%4,3%247
40AniviaD45,9%0,5%3,0%74
41SorakaD46,9%5,5%2,5%806
42TaricD46,3%1,4%0,3%203
43MelD41,9%0,5%9,6%74
44CamilleD45,6%1,9%3,4%281
45BrandD45,7%1,9%1,5%282
46XerathD43,3%2,0%5,8%289

Υποστηρικτές στη βαθμίδα S

Οι υποστηρικτές στις βαθμίδες S+ και S στην Ενημέρωση 26.20: Zilean, Senna, Braum, Rell και Blitzcrank. Είναι το κορυφαίο 13% της θέσης στη βαθμολογία, και το ποσοστό νικών τους είναι αρκετά υψηλό ώστε το διάστημα 95% γύρω από αυτό να μένει πάνω από τον μέσο όρο της θέσης μείον μισή μονάδα.

Υποστήριξη: ήρωες στις βαθμίδες S+ και S, Ενημέρωση 26.20
ΉρωαςΒαθμίδαΠοσοστό νικώνΠοσοστό επιλογήςΠοσοστό αποκλεισμούΑγώνες
ZileanS+56,7%3,3%2,1%480
SennaS55,3%5,3%1,2%774
BraumS54,0%5,3%7,2%782
RellS54,5%4,8%1,5%710
BlitzcrankS52,6%7,0%12,4%1.022

Υποστηρικτές με τους περισσότερους αποκλεισμούς

Ο υποστηρικτής με τους περισσότερους αποκλεισμούς στην Ενημέρωση 26.20: Pyke, που αποκλείεται στο 29,7% των αγώνων στη Σμαραγδένια και πάνω. Το ποσοστό αποκλεισμού μετρά κάθε αγώνα στον οποίο αποκλείστηκε ο ήρωας, όποια θέση κι αν θα έπαιρναν οι παίκτες του, γι' αυτό αυτή η λίστα κρατά μόνο όσους παίζουν τουλάχιστον τους μισούς αγώνες τους ως υποστηρικτές.

Υποστήριξη: οι ήρωες με τους περισσότερους αποκλεισμούς στην Ενημέρωση 26.20
ΉρωαςΠοσοστό αποκλεισμούΒαθμίδα
Pyke29,7%A
Nautilus13,7%B
Morgana13,5%C
Lulu13,4%A
Thresh12,8%A

Υποστήριξη: πώς υπολογίζονται οι βαθμίδες

Οι βαθμίδες προκύπτουν από αγώνες, όχι από απόψεις. Ένας ήρωας παίρνει βαθμίδα στη θέση Υποστήριξη όταν έχει τουλάχιστον 50 αγώνες σε αυτή τη θέση και παίζει εκεί τουλάχιστον το 10% των αγώνων του. Το ποσοστό νικών του, τραβηγμένο προς τον μέσο όρο της θέσης όταν έχει λίγους αγώνες, το ποσοστό επιλογής και το ποσοστό αποκλεισμού του δίνουν μια βαθμολογία· η σειρά της βαθμολογίας ανάμεσα στους άλλους υποστηρικτές δίνει τη βαθμίδα, από S+ (κορυφαίο 3%) έως D (τελευταίο 15%).

Κάθε σειρά δείχνει τους αγώνες της και μια ένδειξη αξιοπιστίας: υψηλή όταν το ποσοστό νικών είναι γνωστό με απόκλιση έως 1,5 ποσοστιαίες μονάδες, μέτρια έως 3 μονάδες. Η πλήρης μέθοδος και οι άλλες θέσεις βρίσκονται στη LoL tier list.

Συχνές ερωτήσεις

Ποιος είναι ο καλύτερος υποστηρικτής αυτή τη στιγμή;

Ο καλύτερος υποστηρικτής στην Ενημέρωση 26.20 είναι Zilean: βαθμίδα S+, με ποσοστό νικών 56,7% και ποσοστό επιλογής 3,3% σε 480 Αγώνες Κατάταξης στη Σμαραγδένια και πάνω. Ακολουθούν Senna και Braum.

Ποιοι υποστηρικτές είναι στη βαθμίδα S;

Στην Ενημέρωση 26.20: Zilean, Senna, Braum, Rell και Blitzcrank.

Πώς υπολογίζεται η tier list για τη θέση Υποστήριξη;

Από Αγώνες Κατάταξης Σόλο/Δυάδας: κάθε υποστηρικτής παίρνει μια βαθμολογία από το ποσοστό νικών του (τραβηγμένο προς τον μέσο όρο της θέσης όταν έχει λίγους αγώνες), το ποσοστό επιλογής και το ποσοστό αποκλεισμού του, και η σειρά του ανάμεσα στους άλλους υποστηρικτές δίνει τη βαθμίδα.

Από ποια κατάταξη είναι τα δεδομένα;

Από Αγώνες Κατάταξης Σόλο/Δυάδας παικτών της Σμαραγδένιας, της Αδαμάντινης και των βαθμίδων Κυρίαρχου, Επικυρίαρχου και Διεκδικητή από όλες τις περιοχές. Τα φίλτρα δείχνουν μόνο αγώνες στην Αδαμάντινη και πάνω ή στη βαθμίδα Κυρίαρχου και πάνω.

Πόσο συχνά ενημερώνεται;

Κάθε 30 λεπτά. Μια νέα Ενημέρωση αντικαθιστά την παλιά μόλις συμπληρώσει 15.000 αγώνες, περίπου 10 ώρες αφού κυκλοφορήσει.

LoL tier list για κάθε θέση · Υπολογιστής build για κάθε ήρωα · Όλοι οι LoL champions · LoL free champion rotation

LOLValue isn't endorsed by Riot Games and doesn't reflect the views or opinions of Riot Games or anyone officially involved in producing or managing Riot Games properties. Riot Games and all associated properties are trademarks or registered trademarks of Riot Games, Inc. Οι βαθμίδες υπολογίζονται από Αγώνες Κατάταξης Σόλο/Δυάδας που διαβάζονται μέσω του Riot Games API· είναι μέσοι όροι πολλών αγώνων, όχι συμβουλή για έναν συγκεκριμένο αγώνα.