LoL Meta ve Tier List (26.20 Yaması)
14.682 Zümrüt+ dereceli oyun, güncelleme: 14 Ekim 2026. LoL meta ve tier list: League of Legends'ta şu anda her roldeki en iyi şampiyonlar, her sunucudaki Zümrüt, Elmas ve Ustalık+ oyuncularının Dereceli Tek/Çift oyunlarına göre sıralanır ve her tier'ın arkasındaki örneklem de gösterilir.
Filtreler, arama ve sıralama JavaScript gerektirir; aşağıdaki rehberdeki tablolar JavaScript olmadan da çalışır.
Güncellendi: 14 Ekim 2026 · Yazar: LOLValue Team
26.20 Yamasının En İyi Şampiyonları
26.20 yamasında, Zümrüt ve üstündeki 14.682 Dereceli Tek/Çift oyuna göre (güncelleme: 14 Ekim 2026) her roldeki en güçlü seçim şöyle: Teemo (Üst), Zac (Orman), Yasuo (Orta), Viktor (Alt) ve Zilean (Destek). Beş rolde toplam 18 şampiyon S+ ya da S tier'da. Tablo her rolün en iyi şampiyonunu, tier'ının arkasındaki sayılarla gösterir.
| Rol | Şampiyon | Tier | Kazanma oranı | Seçilme oranı | Oyun |
|---|---|---|---|---|---|
| Üst | Teemo | S+ | %55,1 | %3,1 | 457 |
| Orman | Zac | S+ | %59,0 | %2,7 | 395 |
| Orta | Yasuo | S+ | %52,7 | %9,2 | 1.348 |
| Alt | Viktor | S+ | %54,7 | %3,4 | 494 |
| Destek | Zilean | S+ | %56,7 | %3,3 | 480 |
Her Rolde İlk 5 Şampiyon
Her rolün kendi listesi var, çünkü bir şampiyonun tier'ı ancak aynı roldeki diğer şampiyonların yanında bir anlam taşır. Tam listeler: top tier list, jungle tier list, mid tier list, ADC tier list ve support tier list.
| Şampiyon | Tier | Kazanma oranı | Seçilme oranı | Yasaklanma oranı | Oyun |
|---|---|---|---|---|---|
| Teemo | S+ | %55,1 | %3,1 | %3,9 | 457 |
| Olaf | S | %55,2 | %2,9 | %4,1 | 424 |
| Ornn | S | %53,3 | %4,6 | %0,6 | 675 |
| Irelia | A | %52,1 | %4,5 | %11,9 | 656 |
| Fiora | A | %52,3 | %5,0 | %7,6 | 740 |
| Şampiyon | Tier | Kazanma oranı | Seçilme oranı | Yasaklanma oranı | Oyun |
|---|---|---|---|---|---|
| Zac | S+ | %59,0 | %2,7 | %1,0 | 395 |
| Bel'Veth | S | %55,1 | %2,8 | %5,4 | 408 |
| Kindred | S | %54,2 | %2,9 | %3,2 | 430 |
| Qiyana | A | %51,2 | %8,3 | %22,1 | 1.224 |
| Wukong | A | %51,5 | %7,1 | %5,9 | 1.043 |
| Şampiyon | Tier | Kazanma oranı | Seçilme oranı | Yasaklanma oranı | Oyun |
|---|---|---|---|---|---|
| Yasuo | S+ | %52,7 | %9,2 | %26,0 | 1.348 |
| LeBlanc | S | %53,2 | %5,5 | %15,7 | 804 |
| Hwei | S | %54,4 | %3,9 | %2,4 | 575 |
| Zed | A | %51,8 | %8,4 | %24,6 | 1.232 |
| Locke | A | %50,8 | %7,7 | %32,7 | 1.128 |
| Şampiyon | Tier | Kazanma oranı | Seçilme oranı | Yasaklanma oranı | Oyun |
|---|---|---|---|---|---|
| Viktor | S+ | %54,7 | %3,4 | %14,7 | 494 |
| Tristana | S | %52,3 | %10,9 | %9,9 | 1.605 |
| Jinx | S | %52,1 | %15,5 | %6,9 | 2.275 |
| Kalista | S | %53,3 | %4,5 | %1,8 | 664 |
| Yasuo | A | %52,5 | %2,9 | %26,0 | 419 |
| Şampiyon | Tier | Kazanma oranı | Seçilme oranı | Yasaklanma oranı | Oyun |
|---|---|---|---|---|---|
| Zilean | S+ | %56,7 | %3,3 | %2,1 | 480 |
| Senna | S | %55,3 | %5,3 | %1,2 | 774 |
| Braum | S | %54,0 | %5,3 | %7,2 | 782 |
| Rell | S | %54,5 | %4,8 | %1,5 | 710 |
| Blitzcrank | S | %52,6 | %7,0 | %12,4 | 1.022 |
26.20 Yamasının Kazananları ve Kaybedenleri
26.20 yaması verilerimizdeki ilk yama, bu yüzden henüz karşılaştırılacak tier değişikliği yok. Bir sonraki yamadan itibaren bu bölüm en çok yükselenleri ve düşenleri listeler.
En Çok Yasaklanan Şampiyonlar
26.20 yamasında en çok yasaklanan şampiyon: Locke, Zümrüt+ oyunlarda yasaklanma oranı %32,7. Yasaklanma oranı, en az bir oyuncunun şampiyonu yasakladığı oyunların payıdır. Yasaklar skoru biraz etkiler (%15): oyuncuların korktuğu bir şampiyon, kazanma oranı bunu gizlese bile genellikle güçlüdür.
| Şampiyon | Yasaklanma oranı |
|---|---|
| Locke | %32,7 |
| Pyke | %29,7 |
| Yasuo | %26,0 |
| Zed | %24,6 |
| Qiyana | %22,1 |
| Sylas | %19,4 |
| Draven | %17,9 |
| Caitlyn | %17,8 |
| Akali | %16,9 |
| Talon | %16,3 |
En Yüksek Kazanma Oranına Sahip Şampiyonlar
Yeterli oyunu olan şampiyonlar arasında en yüksek kazanma oranı: Yasuo (Orta), %52,7. Yalnızca orta veya yüksek güvenli satırlar listelenir; böylece birkaç oyun kazanmış bir şampiyon şans eseri tablonun başına geçmez.
| Şampiyon | Rol | Kazanma oranı | Oyun |
|---|---|---|---|
| Yasuo | Orta | %52,7 | 1.348 |
| Tristana | Alt | %52,3 | 1.605 |
| Jinx | Alt | %52,1 | 2.275 |
| Zed | Orta | %51,8 | 1.232 |
| Janna | Destek | %51,4 | 1.107 |
| Yone | Orta | %51,2 | 1.163 |
| Qiyana | Orman | %51,2 | 1.224 |
| Malphite | Üst | %50,8 | 1.120 |
| Locke | Orta | %50,8 | 1.128 |
| Thresh | Destek | %50,6 | 2.336 |
Bu Hafta Ücretsiz ve Güçlü
Bu haftanın ücretsiz şampiyon rotasyonundaki şampiyonlardan bir rolde A tier ya da üstü olanlar: Mavi Öz harcamadan önce denemeye değer.
| Şampiyon | Rol | Tier | Kazanma oranı |
|---|---|---|---|
| Fiora | Üst | A | %52,3 |
| Vex | Orta | A | %53,8 |
| Thresh | Destek | A | %50,6 |
| Ziggs | Alt | A | %54,2 |
| Syndra | Alt | A | %53,8 |
| Karthus | Orman | A | %53,7 |
| Neeko | Orta | A | %60,6 |
| Mordekaiser | Üst | A | %50,4 |
| Syndra | Orta | A | %50,2 |
| Neeko | Destek | A | %53,6 |
Bu Tier List Nasıl Hazırlanıyor
Her tier fikirlerden değil, oyunlardan gelir. Sistemimiz her sunucudaki Zümrüt, Elmas, Ustalık, Üstatlık ve Şampiyonluk oyuncularının dakikada yaklaşık 25 Dereceli Tek/Çift oyununu okur ve yalnızca sayıları tutar: her şampiyonun her pozisyondaki oyun, galibiyet ve yasaklanma sayısı. Bir oyun, üzerinden bulunduğu oyuncunun rankında bir kez sayılır. Ardından tier'lar rol bazında hesaplanır:
- Bir şampiyon, bir rolde en az 50 oyunu olduğunda (yamanın oyunlarının %0,2'si, en az 50) ve oyunlarının en az %10'unu o rolde oynadığında o rolde sıralanır. Daha nadir seçimler "Henüz yeterli oyun yok" altında bekler.
- Kazanma oranı, sanki 300 ortalama oyun daha oynamış gibi rol ortalamasına doğru çekilir. 80 oyunda %60 yaklaşık %52 olur; 3.000 oyunda %53 ise yaklaşık %53 kalır. Böylece şanslı küçük örneklemler S tier'a giremez.
- Skor; düzeltilmiş kazanma oranını (%65), logaritmik ölçekte seçilme oranını (%20) ve yasaklanma oranını (%15) toplar, her biri roldeki diğer şampiyonlarla karşılaştırılır.
- Roldeki yere göre tier'lar: S+ ilk %3, S %13'e kadar, A %35'e kadar, B %65'e kadar, C %85'e kadar, D ise geri kalanı. S+ ya da S bir şampiyonun ayrıca kazanma oranının %95 aralığının alt ucu, rol ortalamasının yarım puan altından yüksek olmalıdır; aksi halde A olarak görünür.
Liste, yeni bir yama 15.000 Zümrüt+ oyuna ulaştığında, yani yayına girmesinden yaklaşık 10 saat sonra yeni yamaya geçer; o zamana kadar önceki yamayı gösterir ve bunu belirtir.
Her Tier'ın Arkasında Kaç Oyun Var
Az oyunda kazanma oranı çok oynar, bu yüzden her satır oyun sayısını ve bir güven işaretini gösterir. 400 oyunda %50 kazanma oranı ancak iki yönde yaklaşık 5 puan payla bilinir; 4.300 oyunda 1,5 puan payla. Yüksek güven, kazanma oranının 1,5 puan içinde bilindiği; orta, 3 puan içinde bilindiği; düşük ise bunun ötesi demektir. Yamanın başında çoğu satır orta ya da düşüktür; oyunlar geldikçe işaretler netleşir.
Veriler Zümrüt ve üstünden gelir; bu ranklarda çoğu oyuncu şampiyonlarını iyi tanır ve sonuçlar oyuncudan çok şampiyon hakkında bilgi verir. Daha düşük ranklarda aynı şampiyonlar genellikle yerlerini korur, ama oynaması kolay şampiyonlar biraz daha iyi, zor olanlar biraz daha kötü sonuç verir.
Sıkça Sorulan Sorular
Şu anda LoL'deki en iyi şampiyon hangisi?
26.20 yamasında, 14.682 Zümrüt+ dereceli oyuna göre her roldeki en iyi seçim: Teemo (Üst), Zac (Orman), Yasuo (Orta), Viktor (Alt) ve Zilean (Destek). En iyi şampiyon role bağlıdır, bu yüzden oynadığın rolün listesine bak.
26.20 yamasında hangi şampiyonlar S tier?
Beş rolde toplam 18 şampiyon S+ ya da S tier'da. Her rol sayfası kendi S tier şampiyonlarını kazanma oranı, seçilme oranı ve oyun sayısıyla listeler.
Bu tier list nasıl hesaplanıyor?
Dereceli Tek/Çift oyunlarından: her şampiyonun kendi rolündeki kazanma oranı (az oyunu olduğunda rol ortalamasına doğru çekilir), seçilme oranı ve yasaklanma oranı bir skor verir; skorun roldeki yeri de S+ (ilk %3) ile D arasındaki tier'ı belirler.
Veriler hangi rank ve sunuculardan geliyor?
Her sunucudaki Zümrüt, Elmas, Ustalık, Üstatlık ve Şampiyonluk oyuncularının Dereceli Tek/Çift oyunlarından. Filtreler yalnızca Elmas+ ya da Ustalık+ oyunlarına geçer.
Tier list ne sıklıkla güncelleniyor?
Dakikada yaklaşık 25 yeni oyunla, 30 dakikada bir. Yeni bir yama 15.000 oyuna ulaştığında eskisinin yerini alır.
Kazanma oranı yüksek bir şampiyon neden S tier değil?
Ya az oyunu vardır ve kazanma oranı ortalamaya doğru çekilir, ya da nadiren seçilir ve yasaklanır. Küçük bir örneklemde yüksek kazanma oranı çoğu zaman şanstır; güven işareti de sayının ne kadar kesin olduğunu gösterir.
Tier list her rank için aynı mı?
Tam olarak değil. Bu liste Zümrüt+ oyunlarını kullanır; bu ranklarda sonuçlar oyuncudan çok şampiyon hakkında bilgi verir. Daha düşük ranklarda çoğu şampiyon benzer bir yerde kalır, ama kolay şampiyonlar biraz daha iyi, zor olanlar biraz daha kötü sonuç verir.
LoL şampiyon buildleri · Tüm LoL şampiyonları · LoL ücretsiz şampiyon rotasyonu · LoL rank dağılımı
LOLValue isn't endorsed by Riot Games and doesn't reflect the views or opinions of Riot Games or anyone officially involved in producing or managing Riot Games properties. Riot Games and all associated properties are trademarks or registered trademarks of Riot Games, Inc. Tier'lar, Riot Games API üzerinden okunan Dereceli Tek/Çift oyunlarından hesaplanır; tek bir maç için tavsiye değil, çok sayıda oyunun ortalamasıdır.