ADC Meta ve Tier List (26.20 Yaması)
14.682 Zümrüt+ oyuna göre sıralanan ADC'ler: 41 şampiyon. Her ADC, her sunucudaki Zümrüt, Elmas ve Ustalık+ oyuncularının Dereceli Tek/Çift oyunlarına göre sıralandı; her tier'ın arkasında kazanma, seçilme ve yasaklanma oranı ile oyun sayısı var.
Filtreler, arama ve sıralama JavaScript gerektirir; aşağıdaki rehberdeki tam liste JavaScript olmadan da çalışır.
Güncellendi: 14 Ekim 2026 · Yazar: LOLValue Team
26.20 Yamasında En İyi ADC'ler
26.20 yamasında en iyi ADC'ler: Viktor (S+ tier, 494 oyunda %54,7 kazanma oranı), Tristana (S, %52,3) ve Jinx (S, %52,1). Veriler Zümrüt ve üstündeki 14.682 Dereceli Tek/Çift oyundan gelir, güncelleme: 14 Ekim 2026. 41 şampiyonun Alt rolünde tier alacak kadar oyunu var; aşağıdaki liste hepsini en iyiden başlayarak gösterir ve her isim şampiyonun build'ine bağlanır.
| # | Şampiyon | Tier | Kazanma oranı | Seçilme oranı | Yasaklanma oranı | Oyun |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Viktor | S+ | %54,7 | %3,4 | %14,7 | 494 |
| 2 | Tristana | S | %52,3 | %10,9 | %9,9 | 1.605 |
| 3 | Jinx | S | %52,1 | %15,5 | %6,9 | 2.275 |
| 4 | Kalista | S | %53,3 | %4,5 | %1,8 | 664 |
| 5 | Yasuo | A | %52,5 | %2,9 | %26,0 | 419 |
| 6 | Zeri | A | %52,5 | %5,2 | %1,0 | 766 |
| 7 | Katarina | A | %54,7 | %1,0 | %14,9 | 148 |
| 8 | Ziggs | A | %54,2 | %1,8 | %0,9 | 271 |
| 9 | Syndra | A | %53,8 | %1,4 | %8,2 | 210 |
| 10 | Caitlyn | A | %49,8 | %13,1 | %17,8 | 1.928 |
| 11 | Draven | A | %50,0 | %5,2 | %17,9 | 760 |
| 12 | Kog'Maw | A | %52,7 | %2,1 | %0,7 | 311 |
| 13 | Xayah | A | %51,3 | %5,7 | %0,7 | 833 |
| 14 | Lux | A | %53,6 | %1,3 | %2,6 | 194 |
| 15 | Jhin | B | %50,3 | %17,4 | %1,6 | 2.555 |
| 16 | Swain | B | %53,4 | %1,4 | %1,6 | 206 |
| 17 | Vladimir | B | %53,9 | %0,8 | %7,2 | 115 |
| 18 | Twitch | B | %50,3 | %4,9 | %6,5 | 725 |
| 19 | Kai'Sa | B | %49,8 | %18,9 | %3,2 | 2.777 |
| 20 | Aphelios | B | %50,1 | %8,3 | %3,6 | 1.219 |
| 21 | Nilah | B | %52,9 | %1,0 | %2,1 | 153 |
| 22 | Xerath | B | %51,4 | %1,3 | %5,8 | 185 |
| 23 | Veigar | B | %51,6 | %1,3 | %0,9 | 192 |
| 24 | Sivir | B | %49,8 | %4,1 | %2,0 | 604 |
| 25 | Ashe | B | %49,5 | %5,2 | %1,1 | 763 |
| 26 | Brand | B | %53,4 | %0,5 | %1,5 | 73 |
| 27 | Miss Fortune | C | %49,0 | %3,9 | %0,3 | 576 |
| 28 | Corki | C | %48,9 | %2,1 | %0,3 | 305 |
| 29 | Yunara | C | %48,0 | %10,1 | %6,1 | 1.484 |
| 30 | Karthus | C | %48,8 | %0,9 | %1,3 | 125 |
| 31 | Aurelion Sol | C | %48,7 | %1,0 | %0,7 | 150 |
| 32 | Varus | C | %48,0 | %2,3 | %0,8 | 331 |
| 33 | Vel'Koz | C | %47,4 | %0,8 | %1,3 | 116 |
| 34 | Mel | C | %45,9 | %1,0 | %9,6 | 146 |
| 35 | Hwei | D | %46,5 | %1,4 | %2,4 | 202 |
| 36 | Samira | D | %46,4 | %3,3 | %4,1 | 489 |
| 37 | Lucian | D | %46,6 | %8,5 | %2,3 | 1.250 |
| 38 | Vayne | D | %45,9 | %3,3 | %3,7 | 481 |
| 39 | Smolder | D | %46,3 | %4,5 | %1,5 | 665 |
| 40 | Cassiopeia | D | %40,0 | %0,3 | %1,2 | 50 |
| 41 | Ezreal | D | %46,0 | %10,7 | %3,6 | 1.573 |
S Tier ADC'ler
26.20 yamasında S+ ve S tier ADC'ler: Viktor, Tristana, Jinx ve Kalista. Skora göre rolün ilk %13'ünü oluştururlar ve kazanma oranları, çevresindeki %95 aralığı rol ortalamasının yarım puan altının üzerinde kalacak kadar yüksektir.
| Şampiyon | Tier | Kazanma oranı | Seçilme oranı | Yasaklanma oranı | Oyun |
|---|---|---|---|---|---|
| Viktor | S+ | %54,7 | %3,4 | %14,7 | 494 |
| Tristana | S | %52,3 | %10,9 | %9,9 | 1.605 |
| Jinx | S | %52,1 | %15,5 | %6,9 | 2.275 |
| Kalista | S | %53,3 | %4,5 | %1,8 | 664 |
En Çok Yasaklanan ADC'ler
26.20 yamasında en çok yasaklanan ADC: Draven, Zümrüt+ oyunlarda yasaklanma oranı %17,9. Yasaklanma oranı, oyuncuları hangi rolü alacak olursa olsun şampiyonun yasaklandığı her oyunu sayar; bu yüzden buradaki ADC'ler, oyunlarının en az yarısını bu rolde oynayan şampiyonlardır.
| Şampiyon | Yasaklanma oranı | Tier |
|---|---|---|
| Draven | %17,9 | A |
| Caitlyn | %17,8 | A |
| Tristana | %9,9 | S |
| Jinx | %6,9 | S |
| Twitch | %6,5 | B |
ADC Tier'ları Nasıl Hesaplanıyor
Tier'lar fikirlerden değil, oyunlardan gelir. Bir şampiyon, bu rolde en az 50 oyunu olduğunda ve oyunlarının en az %10'unu bu rolde oynadığında Alt rolünde tier alır. Az oyunu olduğunda rol ortalamasına doğru çekilen kazanma oranı, seçilme oranı ve yasaklanma oranı bir skor verir; skorun diğer ADC'ler arasındaki yeri tier'ı belirler: S+ (ilk %3) ile D (son %15) arası.
Her satır oyun sayısını ve bir güven işaretini gösterir: kazanma oranı 1,5 puan içinde biliniyorsa yüksek, 3 puan içinde biliniyorsa orta. Yöntemin tamamı ve diğer roller LoL meta ve tier list sayfasında.
Sıkça Sorulan Sorular
Şu anda en iyi ADC hangisi?
26.20 yamasında en iyi ADC: Viktor. 494 Zümrüt+ dereceli oyunda S+ tier, kazanma oranı %54,7, seçilme oranı %3,4. Ardından Tristana ve Jinx geliyor.
Hangi ADC'ler S tier?
26.20 yamasında: Viktor, Tristana, Jinx ve Kalista.
Alt rolü için tier list nasıl hesaplanıyor?
Dereceli Tek/Çift oyunlarından: her ADC için kazanma oranı (az oyunu olduğunda rol ortalamasına doğru çekilir), seçilme oranı ve yasaklanma oranı bir skor verir; şampiyonun diğer ADC'ler arasındaki yeri de tier'ı belirler.
Veriler hangi ranklardan geliyor?
Her sunucudaki Zümrüt, Elmas, Ustalık, Üstatlık ve Şampiyonluk oyuncularının Dereceli Tek/Çift oyunlarından. Filtreler yalnızca Elmas+ ya da Ustalık+ oyunlarına geçer.
Ne sıklıkla güncelleniyor?
30 dakikada bir. Yeni bir yama 15.000 oyuna ulaştığında, yani yayına girmesinden yaklaşık 10 saat sonra eskisinin yerini alır.
Her rol için LoL meta ve tier list · LoL şampiyon buildleri · Tüm LoL şampiyonları · LoL ücretsiz şampiyon rotasyonu
LOLValue isn't endorsed by Riot Games and doesn't reflect the views or opinions of Riot Games or anyone officially involved in producing or managing Riot Games properties. Riot Games and all associated properties are trademarks or registered trademarks of Riot Games, Inc. Tier'lar, Riot Games API üzerinden okunan Dereceli Tek/Çift oyunlarından hesaplanır; tek bir maç için tavsiye değil, çok sayıda oyunun ortalamasıdır.